Co jest stolicą Nunavut?

Iqaluit jest stolicą Nunavut, które jest terytorium w północnej Kanadzie. Utworzony w 1999 roku Nunavut jest najnowszą prowincją lub terytorium w Kanadzie, a zatem Iqaluit jest najnowszą stolicą kraju.

Przed utworzeniem Nunavut jako terytorium, w regionie nie istniała żadna infrastruktura drogowa, kolejowa ani wodna, a Iqaluit miało niewielki rozwój lub aktywność gospodarczą i było w dużym stopniu zależne od importowanych towarów. Jednak od momentu nadania mu miana stolicy, miasto doświadczyło ogromnego rozwoju i stopniowego wzrostu liczby ludności.

Historia i ewolucja

Miasto rozpoczęło swoją działalność jako ośrodek rybołówstwa dla miejscowych, co wyjaśnia jego nazwę, jako że Iqaluit oznacza „miejsce wielu ryb”. Pierwszy znaczący rozwój nastąpił w 1942 roku, kiedy Amerykanie założyli bazę lotniczą, aby zapewnić międzylądowanie dla samolotów podczas wojny. Powstanie lotniska zapoczątkowało dalszy rozwój, na przykład działalność Hudson’s Bay Company. Nazwa miasta początkowo brzmiała Frobisher Bay, ale w 1987 roku została zmieniona na Iqaluit. Miasto było gospodarzem spotkania ministrów finansów G7 w 2010 roku.

Demografia

Dane ze spisu ludności z 2016 roku sugerują, że Iqaluit ma całkowitą populację 7,740. Gęstość zaludnienia miasta wynosi 147,4 osób na kilometr kwadratowy. Większość mieszkańców Iqaluit to Inuici, stanowiący 59,1%. Drugą co do wielkości grupą demograficzną są rasy kaukaskie, których odsetek wynosi 34,3. Średni dochód na mieszkańca w mieście szacowany jest na 60 688 USD.

Infrastruktura

Iqaluit jest we wczesnej fazie rozwoju, a zatem ma ograniczone zasoby w zakresie infrastruktury. Jednakże, rozwój jest coraz większy i istnieją takie udogodnienia jak nowoczesne szpitale, instytucje bankowe, sądy, instytucje edukacyjne, miejsca rozrywki i nowoczesne drogi. W mieście znajdują się również udogodnienia związane z turystyką, w tym centrum artystyczne dla zwiedzających, muzeum i galerie sztuki. Godnym uwagi obiektem sakralnym w Iqaluit jest anglikańska katedra św. Judy, która jest kościołem w kształcie igloo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *