Czy antykoncepcja powoduje trądzik? Eksperci obalają największe mity na temat skóry

Od leczenia punktowego, przez kontrolę urodzeń, po Accutane, Inderpreet Gill wypróbowała dziesiątki produktów do pielęgnacji skóry w nadziei na pozbycie się bolesnego trądziku.

Ciąg dalszy nastąpi pod reklamą

Ale nic nie działało na stałe, więc nie było zaskoczeniem dla Gill, lat 27, że często budziła się z pryszczami na twarzy.

The psychologii absolwent na Uniwersytecie w Toronto dreaded iść do szkoły, ponieważ była przerażona tym, co ludzie będą myśleć o jej acne.

„Pamiętam myśląc, 'Jestem najbardziej nieatrakcyjną osobą kiedykolwiek teraz', Gill powiedział. „Zrobiłem zdjęcia i wysłałem je do moich starych współpracowników i przyjaciół z powrotem do domu, bo po prostu czułem się tak samotny i po prostu tak okropne o sobie.”

READ MORE: Trądzik dorosłych jest powszechne – oto jak radzić sobie z pesky pryszcze

Gill, który zmagał się z trądzikiem w ciągu ostatnich dziewięciu lat, jest jednym z 5.6 milionów Kanadyjczyków, którzy zmagają się z uporczywymi problemami z trądzikiem – co stanowi prawie 20 procent populacji – według Kanadyjskiego Stowarzyszenia Dermatologicznego.

Ciąg dalszy nastąpi poniżej reklamy

Istnieje wiele mitów, w które ludzie wierzą na temat trądziku. Eksperci rozbijają cztery z najczęstszych.

Mit 1: Trądzik jest zawsze problemem zewnętrznym, a nie wewnętrznym

Wiele osób wierzy, że produkty do pielęgnacji skóry i makijaż mogą powodować trądzik. Choć może to być prawdą w przypadku niektórych osób, trądzik jest w większości przypadków problemem wewnętrznym.

Dr Julia Carroll, dermatolog z Compass Dermatology w Toronto, twierdzi, że trądzik powstaje, gdy martwe komórki skóry zatykają pory, co prowadzi do nagromadzenia się sebum. Sebum to olej, który znajduje się w gruczołach na twarzy.

Bakterie znajdujące się w porach, zwane Cutibacterium acnes (C. acnes), mogą powodować zablokowanie porów i stan zapalny, widoczny jako zaczerwienienie, obrzęk i ropa. Ludzie mogą mieć bardziej lepki rodzaj komórek skóry, które będą zatykać pory, jak również.

Loading

Story continues below advertisement

Więcej niż nie, Carroll powiedział, zaburzenia hormonalne prowadzą do trądziku.

„To tylko normalne wahania hormonalne, które można zobaczyć w okresie dojrzewania lub wokół okresu kobiety,” powiedział Carroll, który jest również na personel w szkole medycznej University of Toronto. „Środowisko skóry niektórych osób jest bardziej wrażliwe na te zmiany hormonalne niż innych, co może prowadzić do trądziku.”

Mit 2: Przejście na kontrolę urodzeń na stałe oczyści skórę

Przyjmowanie pigułek jest czasami tylko tymczasowym rozwiązaniem, powiedziała Caroll. Kiedy stosujesz kontrolę urodzeń, hormony powodujące trądzik wyrównują się. Ale jest to możliwe dla trądzik wrócić dla niektórych ludzi, gdy dostają od pigułki, ponieważ podstawowy problem nie został rozwiązany.

„To jest leczenie. To nie jest lekarstwo.”

PRZECZYTAJ WIĘCEJ: Which acne home remedies actually work?

Story continues below advertisement

Mit 3: Zła higiena może powodować trądzik

While dobra higiena może pomóc wspierać inne metody leczenia trądziku, Carroll powiedział, ciężki i uporczywy trądzik nie odzwierciedla złych nawyków higienicznych. Dodała, że zaskórniki nie są porami wypełnionymi brudem. Są one czarne, ponieważ znajdujący się w nich olej utlenia się pod wpływem powietrza.

Trending Stories
  • Spojrzenie na to, kto otrzyma szczepionki COVID-19 w najbliższych tygodniach w każdej prowincji
  • Marynarka wojenna zamyka dochodzenie w sprawie rzekomych komentarzy „czerwonego pokoju” bez rozmowy ze wszystkimi zaangażowanymi: sources

„Ważne jest, aby dać pacjentom znać, że to nie jest ich wina i to nie dlatego, że nie robią czegoś właściwie.”

Carroll, który specjalizuje się w dermatologii kosmetycznej, trądziku i trądziku różowatego, powiedział, że mówienie nastolatkom, że muszą myć twarz więcej nie dotrze do sedna problemu. Może to być po prostu coś, do czego są genetycznie skłonni. Nadmierne mycie może również podrażnić skórę i zwiększyć stan zapalny, powiedziała.

Ask The Doctor: Co powoduje trądzik i jak go leczyć – Sep 11, 2019

Mit 4: Trądzik szybko odejdzie

Ale trądzik może się oczyścić, może się pogorszyć, zanim się poprawi. Carroll powiedział, że jest cykl skóry i kiedy widzisz plamę trądziku, to rozwija się przez kilka tygodni.

Story continues below advertising

„Nie można oczekiwać przez dabbing trochę mikstury lub balsam na miejscu, że będzie następnie odwrotnie odejść z dnia na dzień,” powiedziała. „Potrzeba czasu, aby organizm zareagował na lek, lub nawet jeśli nie leczysz, potrzeba czasu, aby twoje ciało poradziło sobie z wybuchem.”

Najlepszym sposobem na oczyszczenie skóry jest rozmowa z lekarzem o tym, jakie leczenie jest dla ciebie odpowiednie, powiedziała Carroll.

Jak utrzymać czystą skórę

Jeśli przyjmowanie leków lub próbowanie kolejnego kremu nie jest drogą, którą chcesz podążać, lekarz naturopata Makoto Trotter powiedział, że przyjmowanie suplementów jest holistycznym podejściem do pozbycia się trądziku.

Trotter, który specjalizuje się w chorobach skóry, hormonach i trawieniu, powiedział, że indol-3-karbinol (I3C) i dimer diindolylometan (DIM) są popularnymi suplementami znanymi z poprawy problemów z trądzikiem.

Story continues below advertisement

Gdy osoba ma mieć swój cykl miesięczny, na przykład, mogą zauważyć trądzik hormonalny tworzące wzdłuż ich podbródka, linii żuchwy, boku twarzy lub w dół szyi. Trotter powiedział, że dzieje się tak w wyniku nagromadzenia estrogenu – podstawowego żeńskiego hormonu płciowego – prowadzącego do menstruacji.

„Są to związki, które pomagają usunąć nadmiar estrogenu do wątroby, ponieważ tam właśnie estrogeny są metabolizowane” – powiedział Trotter, który jest współwłaścicielem Zentai Wellness Centre w Toronto.

Pikolinian cynku to kolejny suplement, który może pomóc oczyścić skórę. Wiadomo, że ma on działanie antybakteryjne, wspomaga układ odpornościowy oraz produkuje i równoważy hormony, w tym testosteron, powiedział.

Czy chodzi o radzenie sobie z problemem w pracy czy w związku, Trotter powiedział, że regulowanie kortyzolu (hormonu stresu) i zarządzanie poziomem stresu może również pomóc w oczyszczeniu skóry.

„Głębokie oddychanie, medytacja, ćwiczenia i robienie czasu dla siebie”, powiedział. „To wszystko są ważne rzeczy, aby zrównoważyć swój hormon stresu.”

Story continues below advertisement

Ale istnieje wiele naturalnych ścieżek do podjęcia, jedzenie zdrowej, pełnej żywności jest bardzo skutecznym sposobem, aby pomóc leczyć i zapobiegać trądzikowi.

Trotter powiedział, że ważne jest, aby ludzie pamiętali, że stan zapalny powoduje trądzik, więc jedzenie pokarmów przeciwzapalnych i uzyskanie wystarczającej ilości białka może pomóc.

Illustration by Laura Whelan

„Twoja skóra składa się z kolagenu”, powiedział Trotter.

„Dwadzieścia procent zapotrzebowania Twojego organizmu na białko przypada na kolagen. Nie musisz więc kupować tych suplementów kolagenowych, jeśli tylko masz odpowiednią ilość białka. Twoje ciało jest fabryką kolagenu i będzie go wytwarzać tak długo, jak długo będziesz dostarczać mu odpowiednią ilość białka.”

Trotter zauważył, że ograniczenie rafinowanych węglowodanów i unikanie skoków poziomu cukru to również ważne nawyki, które nie tylko pomogą utrzymać czystą skórę, ale również wpłyną na ogólny stan zdrowia.

Story continues below advertisement

Ilustracja autorstwa Laury Whelan

READ MORE: Pokarmy, które pomagają oczyścić skórę – i te, które tego nie robią

Ale przyjmowanie suplementów, zarządzanie stresem i jedzenie pełnowartościowych pokarmów może pomóc skórze, Carroll powiedział, że każdy ma inny typ skóry. To, co działa dla kogoś innego, może nie działać dla Ciebie i dlatego dermatolog może pomóc.

Inną radą, która pomogła Gillowi, jest pamiętanie, że ludzie widzą Cię poza trądzikiem.

„Kiedy czujesz się naprawdę zdołowany,” powiedziała, „jeśli zobaczysz pęknięcie, będziesz wyobrażał sobie, że jest o wiele gorzej niż prawdopodobnie jest.”

[email protected]

Subskrybuj aktualizacje od Global NewsUnonsubskrybuj aktualizacje od Global News

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *