Diabły pyłowe: czym są i dlaczego była dziś na nie szansa?

Diabły pyłowe to ciekawe zjawisko. Diabły pyłowe tworzą się w ruchu wznoszącym z ziemi ku niebu. Są to krótkotrwałe wiry, które są w większości nieszkodliwe.

Dewile pyłowe tworzą się, gdy gorące powietrze przy powierzchni zaczyna się gwałtownie wznosić wraz z dużo chłodniejszym powietrzem nad nim i wyżej w atmosferze. Gorące powietrze następnie rozciąga się i powoduje ruch wirowy podobny do tornada. Są one krótkotrwałe, ponieważ zimne powietrze w końcu zostaje wciągnięte i rozprasza diabła pyłowego.

Diabły pyłowe stają się widoczne, gdy tworzą się nad jałowym terenem, asfaltem i terenem pustynnym. Powszechnie tworzą się one w Wirginii na placach budowy. Do formowania się diabłów pyłowych zwykle potrzeba dużo słońca, mało wiatru i bardzo chłodnej atmosfery.

W Dolinie dzisiaj, atmosfera jest superadiabatyczna. Oznacza to, że wraz ze wzrostem wysokości w naszej atmosferze, temperatura gwałtownie spada. Oznacza to, że mieliśmy chłodną atmosferę nad powierzchnią, która widziała dziś całkowite słońce.

Wyższe wiatry, których doświadczała Dolina, sprawiły, że szanse na diabła pyłowego były trudne, ale jeśli wiatry miałyby umrzeć, tak jak wierzyli niektórzy prognostycy, wszystkie składniki byłyby na miejscu, aby zobaczyć dziś rzadkie zjawisko.

Niezwykłe ostatnie diabły pyłowe w Dolinie wystąpiły w 2017 roku. Jeden wystąpił w Stanley wrzesień 2017 i inny podczas budowy Aldi w Harrisonburgu październik 2017.

Caption

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *