Gene Haas

Data urodzenia: 12 listopada 1952
Miejsce urodzenia: Youngstown, Ohio
Miejsce urodzenia: Los Angeles
Mieszkanie: Camarillo, California
Stan cywilny: Samotny
Dzieci: Brak
Przegląd kariery

INDUSTRIALISTA:

Znajdź wyzwanie. Stwórz dobre, efektywne i opłacalne rozwiązanie. Powtarzaj.

Dla Gene’a Haasa, współwłaściciela Stewart-Haas Racing (SHR) wraz z trzykrotnym mistrzem NASCAR Cup Series Tonym Stewartem, okazała się to formuła sukcesu w biznesie, wyścigach i filantropii.

Haas urodził się 12 listopada 1952 r. w przemysłowym mieście Youngstown w stanie Ohio. Dla kogoś, kto urodził się w miejscu, które kiedyś było znane jako „przemysłowe serce Ameryki Północnej”, właściwe jest to, że Haas stał się kapitanem przemysłu, gdzie jego firma, Haas Automation, jest największym producentem obrabiarek CNC w Ameryce Północnej.

Rodzina Haasa przeniosła się do Los Angeles, gdy był jeszcze dzieckiem, gdzie jego ojciec pracował jako projektant szafek elektrycznych dla Hughes Aircraft, a matka była nauczycielką. Jako drugi najstarszy z czworga dzieci, rodzina Haasa od najmłodszych lat wpajała mu, jak ważna jest ciężka praca i odpowiedzialność. Będąc w szkole podstawowej dostarczał gazety, a w wieku 14 lat rozpoczął pracę w warsztacie maszynowym, gdzie zamiatał podłogi i utrzymywał zakład w czystości. Już po sześciu miesiącach Haas zajmował się ustawianiem tokarek i frezarek konwencjonalnych. Kontynuował pracę w warsztatach maszynowych przez całą szkołę średnią i studia, opanowując techniki obróbki skrawaniem, które doprowadziły go do założenia firmy Haas Automation w 1983 roku.

Haas ukończył szkołę średnią w Mission Hills w Kalifornii w 1970 roku. Po szkole średniej uczęszczał na California State University-Northridge, gdzie studiował inżynierię i biznes. Ukończył studia w 1975 roku z tytułem Bachelor of Science w dziedzinie rachunkowości i finansów.

W 1978 roku, po trzech latach pracy jako programista przemysłowy, Haas założył Proturn Engineering, mały kontraktowy warsztat maszynowy w Sun Valley w Kalifornii. Haas pracował w Proturn Engineering ramię w ramię z dwoma pracownikami, obrabiając części dla przemysłu elektronicznego i lotniczego. To właśnie w tym czasie Haas opracował w pełni programowalny indekser tulei zaciskowych 5C, aby zwiększyć wydajność w swoim warsztacie. Haas 5C był pierwszym w branży urządzeniem, które automatycznie i precyzyjnie pozycjonowało części do obróbki poprzez naciśnięcie przycisku, w przeciwieństwie do ręcznej zmiany położenia materiału – uciążliwego i czasochłonnego procesu.

Przemysł obrabiarkowy przyjął ekonomiczny i niezawodny indekser Haas 5C z entuzjazmem, a w 1983 roku narodziła się firma Haas Automation, Inc. Firma rozpoczęła działalność z trzema pracownikami w obiekcie o powierzchni 5 000 stóp kwadratowych. W ciągu kolejnych czterech lat firma Haas rozszerzyła swoją linię produktów o szeroki wybór w pełni programowalnych stołów obrotowych, indeksatorów i akcesoriów do obrabiarek. Firma Haas Automation szybko stała się liderem w dziedzinie pozycjonowania części w czwartej i piątej osi.

W 1987 roku Haas wykorzystał to, czego nauczył się dzięki indekserowi 5C i zaprojektował i stworzył swoje pierwsze pionowe centrum obróbkowe (VMC) – VF-1. Prototyp został zaprezentowany światu produkcyjnemu w 1988 roku na Międzynarodowych Targach Obrabiarek (IMTS) w Chicago. Firma Haas wystawiła maszynę za niesłychaną cenę 49 900 USD. Eksperci branżowi byli sceptyczni, że amerykańska firma może wyprodukować i sprzedać obrabiarkę za mniej niż 50 000 USD.

Haas Automation uciszył sceptyków. Nowy produkt okazał się sukcesem. Dziś praktycznie każdy producent pionowych centrów obróbkowych na świecie produkuje podobną maszynę w cenie 50 000 USD.

W ciągu kolejnych pięciu lat firma Haas Automation zaczęła się rozwijać. W 1992 roku firma Haas Automation przeniosła się do większego obiektu w Chatsworth w Kalifornii, aby nadążyć za popytem. W 1997 roku, ponownie chcąc sprostać sukcesowi rosnącej linii produktów i wymaganiom produkcyjnym, firma Haas Automation przeniosła się ponownie do obecnej lokalizacji w Oxnard w Kalifornii, gdzie produkowane są wszystkie jej produkty.

Zakład w Oxnard o powierzchni 1 miliona stóp kwadratowych jest jednym z największych i najnowocześniejszych zakładów produkujących obrabiarki w Stanach Zjednoczonych. Firma Haas Automation produkuje obecnie cztery główne linie produktów: pionowe centra obróbkowe (VMC), poziome centra obróbkowe (HMC), tokarki sterowane numerycznie (CNC) i stoły obrotowe.

Produkty firmy Haas są sprzedawane za pośrednictwem ogólnoświatowej sieci ponad 170 fabrycznych salonów sprzedaży firmy Haas w ponad 80 krajach, zapewniających najlepszą w branży pomoc techniczną i obsługę. A strona HaasTooling.com zapewnia łatwy i bezpośredni kanał zakupu tych samych wysokiej jakości narzędzi skrawających, które są używane w najnowocześniejszych warsztatach maszynowych firmy Haas.

Mimo że to on założył firmę Haas Automation i pełni w niej funkcję prezesa, główną rolą Haasa zawsze było kierowanie działem inżynieryjnym. Dziewięćdziesiąt pięć procent wszystkich nowych pomysłów projektowych pochodzi od samego Haasa. Szkicuje on swoje pomysły, a następnie przekazuje je inżynierom do dopracowania. Po zapoznaniu się z pracą inżynierów, Haas wprowadza dalsze modyfikacje, zgodnie z wymaganiami. Jednym z atutów firmy Haas Automation jest jej zdolność do przeprowadzenia nowej maszyny od wstępnej koncepcji, poprzez projekt, do produkcji w ciągu zaledwie sześciu do 12 miesięcy.

Chęć Haasa do wprowadzania innowacji i podejmowania nowych wyzwań wykracza poza jego zainteresowanie obrabiarkami.

W 2007 roku firma Haas zbudowała Windshear, jeden z najbardziej zaawansowanych samochodowych tuneli aerodynamicznych na świecie. Został on otwarty dla pierwszego klienta, zespołu Formuły 1, we wrześniu 2008 roku.

Centralnym elementem obiektu jest ruchoma droga, która umożliwia unieruchomienie pełnowymiarowego samochodu bezpośrednio na masywnej, przypominającej bieżnię taśmie ze stali nierdzewnej, obracającej się z prędkością do 180 mil na godzinę. W odróżnieniu od tradycyjnych tuneli o stałej podłodze, trasa dokładnie symuluje dynamikę samochodu na torze wyścigowym. Zaawansowana technologicznie droga jest w stanie przyspieszyć od zera do 180 mph w czasie krótszym niż jedna minuta, z temperaturą kontrolowaną w granicach 1 stopnia Fahrenheita.

Windshear był pierwszym tunelem aerodynamicznym tego typu w Ameryce Północnej i tylko trzecim tunelem aerodynamicznym typu rolling-road o takiej skali, jaki istnieje. Windshear jest dostępny do wynajęcia dla wszystkich zespołów sportów motorowych i producentów samochodów. Zespoły NASCAR, INDYCAR, IMSA i NHRA korzystają z Windshear, podobnie jak United States Council for Automotive Research (USCAR), który przeprowadził w Windshear testy na samochodach produkcyjnych.

WŁAŚCICIEL ZESPOŁU:

Oprócz osiągnięć zawodowych, Haas jest pasjonatem wyścigów samochodowych. Z powodzeniem startował w wyścigach terenowych i przez lata sponsorował liczne zespoły wyścigowe w CART, INDYCAR, Formule 1 i NASCAR.

W 2002 roku Haas założył swój własny zespół NASCAR Cup Series, Haas CNC Racing. Mający swoją siedzibę w Concord w Północnej Karolinie, Haas CNC Racing rozpoczął działalność jako zespół złożony z jednego samochodu, który otrzymał podwozie i wsparcie techniczne od firmy Hendrick Motorsports. Zespół zadebiutował 29 września 2002 r. na torze Kansas Speedway w Kansas City z kierowcą Jackiem Sprague.

W 2002 roku zespół ścigał się jeszcze tylko dwa razy, ale już w 2003 roku Haas CNC Racing brał udział w pełnym harmonogramie serii NASCAR Cup Series.

W 2006 roku Haas CNC Racing przeniósł się do nowego, supernowoczesnego obiektu o powierzchni 140 000 stóp kwadratowych w Kannapolis, w Karolinie Północnej, gdzie zaczął wystawiać dwa pełnoetatowe zespoły serii NASCAR Cup Series.

10 lipca 2008 roku Haas ogłosił, że nawiązał współpracę ze Stewartem, dwukrotnym mistrzem NASCAR Cup Series. Nowa operacja, znana jako Stewart-Haas Racing, stała się oficjalna w styczniu 2009 roku. Zespół wystawił dwa wpisy NASCAR Cup Series – jeden dla Stewarta i drugi dla Ryana Newmana.

Haas natychmiast zaczął widzieć wyniki swojego nowego partnerstwa. Stewart zajął ósme miejsce w otwierającym sezon wyścigu Daytona 500 na torze Daytona (Fla.) International Speedway, zdobywając pierwsze top-10 dla SHR w swoim pierwszym wyścigu punktowym. Pod koniec marca Stewart i Newman po raz pierwszy umieścili oba samochody w pierwszej dziesiątce wyścigu, kiedy Stewart zajął trzecie miejsce, a Newman szóste na Martinsville (Va.) Speedway. Na początku maja SHR po raz pierwszy umieścił oba samochody w pierwszej piątce wyścigu, kiedy Stewart zajął drugie miejsce, a Newman czwarte na torze Richmond (Va.) Raceway.

W dniu 16 maja Stewart odniósł pierwsze zwycięstwo w serii NASCAR Cup dla SHR w niepunktowanym wyścigu All-Star Race na torze Charlotte (N.C.) Motor Speedway. W następnym tygodniu, 21 maja, Newman zdobył pierwsze pole position NASCAR Cup Series dla SHR w Coca-Cola 600 w Charlotte.

SHR odnotował swoje pierwsze zwycięstwo w NASCAR Cup Series, kiedy Stewart wygrał Pocono 500 na Pocono (Pa.) Raceway z przewagą 2,004 sekundy nad drugim Carlem Edwardsem. Oznaczało to, że po raz pierwszy kierowca/właściciel wygrał wyścig NASCAR Cup Series od Ricky Rudd na Sept. 27, 1998 w Martinsville.

Stewart poszedł na wynik SHR’s drugi NASCAR Cup Series wygrać w Daytona w lipcu i jego trzeci w Watkins Glen (N.Y.) International w sierpniu.

Przed Sept. 12 września, po zakończeniu wyścigu NASCAR Cup Series w Richmond – wyścigu odcinającego dla NASCAR Playoffs – SHR była jedyną organizacją, która umieściła wszystkie swoje zespoły w playoffs.

Po zakończeniu inauguracyjnego sezonu, SHR umieściła oba swoje samochody w pierwszej dziesiątce w klasyfikacji punktowej kończącej sezon. Stewart zajął szóste miejsce w punktacji, a Newman dziewiąte.

W 2010 roku, SHR zanotował trzy zwycięstwa w serii NASCAR Cup Series. Newman osiągnął pas zwycięstwa po raz pierwszy, kiedy wygrał w kwietniu w Phoenix Raceway. Stewart wygrał dwukrotnie – po raz pierwszy we wrześniu na Atlanta Motor Speedway i ponownie w październiku na Auto Club Speedway w Fontana, Kalifornia. Stewart zakwalifikował się do playoffów i zakończył sezon na siódmym miejscu w punktacji. Newman zajął 15 miejsce.

W sierpniu 2011 roku, SHR ogłosił, że dodaje trzeci zespół dla gwiazdy INDYCAR Danica Patrick, który dołączy do zespołu na ograniczony harmonogram NASCAR Cup Series w 2012 roku.

We wrześniu 2011 roku, Stewart i Newman zakwalifikowali się do playoffów. Stewart wygrał pięć z ostatnich 10 wyścigów, w tym finał sezonu na Homestead-Miami Speedway. Dzięki zwycięstwu, Stewart zakończył sezon w liczbowym remisie z Carlem Edwardsem, ponieważ każdy z kierowców miał 2,403 punktów. Ale Stewart zdobył mistrzostwo na mocy tiebreakera, ponieważ jego pięć zwycięstw w sezonie przeważyło nad jedynym zwycięstwem Edwardsa. Było to najbliższe mistrzostwo NASCAR Cup Series w historii. Podczas gdy był to trzeci tytuł Stewarta w NASCAR Cup Series, był to pierwszy dla SHR.

SHR rozpoczął 2012 rok tak jak zakończył 2011, kiedy to Stewart zdobył zwycięstwa w Las Vegas Motor Speedway i Fontana. Newman również odniósł zwycięstwo na początku sezonu w Martinsville. Stewart wygrał w lipcu na torze Daytona, a w sierpniu w Atlancie. W sumie Stewart, Newman i debiutant w NASCAR Patrick zgromadzili pięć zwycięstw w serii NASCAR Cup Series, 18 najlepszych piątek i 30 najlepszych dziesiątek, a także jedno pole position. Stewart zakwalifikował się do playoffów i zajął dziewiąte miejsce w punktacji.

Patrick dokonał skoku do pełnego harmonogramu NASCAR Cup Series w 2013 roku, dołączając do SHR kolegów z zespołu Stewart i Newman, a ona zrobiła to w wielki sposób, wygrywając biegun dla Daytona 500. Zwycięstwo Patricka pole był pierwszym NASCAR Cup Series biegun kiedykolwiek wygrał przez kobietę. Stewart zdobył pierwsze zwycięstwo w sezonie dla SHR w Dover (Del.) International Speedway w czerwcu, a Newman wygrał Brickyard 400 na Indianapolis Motor Speedway w lipcu. Newman opuścił zespół pod koniec sezonu, by szukać innej okazji.

W 2014 roku, SHR rozrosło się ponownie wraz z dodaniem czwartego samochodu dla Kurta Buscha, sponsorowanego przez Haas Automation. Do SHR dołączył również Kevin Harvick. Duet połączył się, aby wygrać sześć wyścigów w 2014 roku, z obu kierowców kwalifikujących się do playoffów. Busch wygrał w Martinsville w kwietniu, podczas gdy Harvick odniósł zwycięstwa w Phoenix w marcu, Darlington (S.C.) Raceway w kwietniu i Charlotte w październiku przed zdobyciem back-to-back zwycięstw w listopadzie w Phoenix i Homestead, aby zabezpieczyć mistrzostwo 2014 NASCAR Cup Series. To był drugi tytuł NASCAR Cup Series dla SHR i przyszedł tylko dwa lata po Stewart wygrał zespół pierwszy mistrzostwa.

SHR odnotował pięć zwycięstw w 2015 roku. Harvick odniósł trzy zwycięstwa – Las Vegas w marcu, Phoenix w marcu i Dover w październiku. Busch wygrał w Richmond w kwietniu i na Michigan International Speedway w Brooklynie w czerwcu. Obaj kierowcy zakwalifikowali się do playoffów, przy czym Harvick zajął drugie miejsce w mistrzostwach o jeden punkt.

Trzech z czterech kierowców SHR znalazło się w playoffach w 2016 roku, ponieważ Harvick, Busch i Stewart wszyscy odnieśli zwycięstwa. Harvick wygrał cztery wyścigi – Phoenix w marcu, Bristol (Tenn.) Motor Speedway w sierpniu, New Hampshire Motor Speedway w Loudon we wrześniu i Kansas Speedway w Kansas City w październiku – podczas gdy Busch wygrał w Pocono na początku czerwca, a Stewart wygrał w Sonoma (Calif.) Raceway pod koniec czerwca. To był kolejny udany sezon w NASCAR, ale SHR zdecydował się nie spocząć na laurach. Ogłosiła, że zmieni producentów na Forda począwszy od sezonu 2017.

Jego inauguracyjny rok z Fordem rozpoczął się z hukiem, jak Busch wygrał sezon otwarcia Daytona 500. Harvick również dołączył do Buscha w kręgu zwycięzców, odnosząc zwycięstwa w Sonoma w czerwcu i Texas Motor Speedway w Fort Worth w listopadzie. Obaj kierowcy reprezentowali SHR w playoffach, a Harvick awansował aż do Championship 4.

Sezon 2018 był najmocniejszy w wykonaniu SHR i przypadł na okres, w którym organizacja obchodziła swoją przełomową 10. rocznicę. Dwanaście zwycięstw płatnych punktami zostało zdobytych w NASCAR Cup Series – najwięcej ze wszystkich zespołów – i każdy kierowca w stajni SHR przyczynił się do tego. Harvick prowadził z ośmioma zwycięstwami, Clint Bowyer miał dwa zwycięstwa, a Busch i Aric Almirola mieli po jednym zwycięstwie. W rezultacie, SHR był jedynym zespołem z czterema samochodami, który umieścił wszystkich swoich kierowców w Playoffach NASCAR. Każdy z nich awansował do przedostatniej rundy 8, a Harvick dostał się do Championship 4.

Oprócz ośmiu zwycięstw w NASCAR Cup Series, Harvick wygrał również All-Star Race w Charlotte. Było to 50. ogólne zwycięstwo dla SHR i przyszło w tym samym wydarzeniu, w którym SHR zdobyło swoje pierwsze zwycięstwo dziewięć lat temu.

Dusicielstwo SHR nad konkurencją w 2018 roku zostało najlepiej zilustrowane przez jej występ podczas 31. wydarzenia roku w Talladega (Ala.) Superspeedway. Kierowcy SHR zakwalifikowali się 1-2-3-4 po raz pierwszy w historii zespołu, prowadzeni przez Buscha, który zdobył pole-winning z prędkością 195,804 mph. A ponieważ Bowyer, Harvick i Almirola zakwalifikowali się tuż za nim, był to pierwszy przypadek w historii NASCAR, kiedy czterosamochodowa organizacja zakwalifikowała się 1-2-3-4. Ta dominacja trwała do wyścigu, jak kierowcy SHR prowadził 155 z 193 okrążeń wyścigu (80,3 procent) z Almirola biorąc zwycięstwo o 0,105 sekundy nad Bowyer.

Sukces zespołu w NASCAR Cup Series rozszerzył się na jego NASCAR Xfinity Series operacji. Drugi rok działalności zespołu przyniósł trzy zwycięstwa – po jednym Harvicka, Chase’a Briscoe i Cole’a Custera – i zdobył mistrzostwo właścicieli serii Xfinity.

Skuteczna droga zespołu SHR trwa już drugą dekadę. Cztery zwycięstwa w NASCAR Cup Series i osiem zwycięstw w Xfinity Series zostały zdobyte w 2019 roku, a Harvick reprezentował SHR w Championship 4 po raz piąty w ciągu ostatnich sześciu lat, podczas gdy Custer zajął drugie miejsce w mistrzostwach Xfinity Series w drugim sezonie z rzędu. Rozmach był kontynuowany w 2020 roku z 10 zwycięstwami w serii NASCAR Cup Series i dziewięcioma zwycięstwami w serii Xfinity Series.

NASCAR nie jest jedynym obszarem wzrostu ambicji sportów motorowych firmy Haas. 11 kwietnia 2014 roku firma Haas otrzymała licencję od Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA) na dołączenie do grona startujących w Mistrzostwach Świata Formuły 1 FIA w 2016 roku. W swoim inauguracyjnym sezonie zespół Haas F1 Team zajął ósme miejsce w klasyfikacji konstruktorów z dorobkiem 29 punktów, najwięcej spośród wszystkich nowych zespołów w tym tysiącleciu. Po tym sukcesie zespół kontynuował jeszcze mocniejszą drugą kampanię, zdobywając 47 punktów i utrzymując ósmą pozycję. Sezon 2018 jest jak dotąd najlepszym w wykonaniu Haas F1 Team, który zajął imponujące piąte miejsce w klasyfikacji konstruktorów z 93 punktami.

Pierwszy amerykański zespół Formuły 1 od 1986 roku działa z obiektu o powierzchni 125 000 stóp kwadratowych, sąsiadującego z zespołem Haas’s NASCAR Cup Series w Kannapolis w Północnej Karolinie. Haas F1 Team posiada również europejską bazę w Banbury, Oxfordshire, U.K., co pozwala na łatwiejszy i szybszy dostęp do zagranicznych dostawców zespołu oraz usprawnioną logistykę podróży na europejskie wyścigi.

FILANTHROPIST:

Haas założył niedochodową Fundację Gene’a Haasa w 1999 roku, aby pomóc w finansowaniu humanitarnych celów społecznych jako oficjalne zobowiązanie do korporacyjnej i społecznej odpowiedzialności. Fundacja wspiera lokalne, stanowe i międzynarodowe społeczności poprzez dotacje dla organizacji charytatywnych, organizacji non-profit i innych fundacji filantropijnych. Od momentu powstania, Fundacja Gene’a Haasa przyznała prawie 25 milionów dolarów dla prawie 1000 organizacji, takich jak YMCA, United Way, Armia Zbawienia, Boys and Girls Clubs of America, Food Share, National Breast Cancer Foundation, American Red Cross i wielu innych.

Haas jest również zdecydowanym zwolennikiem edukacji. Fundacja Gene’a Haasa wspiera wiele programów, szczególnie w dziedzinie techniki i inżynierii w szkołach, uczelniach i uniwersytetach na całym świecie, w tym Ranken Technical College, Rensselaer Polytechnic Institute oraz jego macierzystą uczelnię, California State University-Northridge. Ponadto, Fundacja Gene’a Haasa zapewniła granty i stypendia dla American Association of University Women, NAACP, Society of Manufacturing Engineers Education Foundation i wielu innych.

Aby wzmocnić działania Fundacji, firmy Haas i Haas Automation stworzyły ogólnoświatową sieć Centrów Edukacji Technicznej firmy Haas (HTEC), które odgrywają istotną rolę w wielu lokalnych ośrodkach szkoleniowych, uczelniach i uniwersytetach. Centra HTEC zapewniają środowisko, które pozwala uczniom wynieść teorię z sali wykładowej i zastosować ją w nowoczesnej produkcji. Studenci uczą się umiejętności obróbki skrawaniem i metalu poprzez podejście praktyczne, korzystając z tych samych typów obrabiarek CNC firmy Haas, z którymi zetkną się po wejściu na rynek pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *