Gminy Durango

Durango to stan w północno-zachodnim Meksyku, który jest podzielony na 39 gmin. Według Spisu Powszechnego z 2020 r. Durango jest 25. najbardziej zaludnionym stanem z 1 832 650 mieszkańcami, ale 4. największym pod względem powierzchni, obejmującym 123 575,36 kilometrów kwadratowych (47 712,71 mil kwadratowych). Durango ma gęstość zaludnienia 14.8/km2 (38.4/sq mi), co czyni go drugim najsłabiej zaludnionym stanem w Meksyku, po Baja California Sur.

Mapa Meksyku z zaznaczonym Durango

Mapa Meksyku z zaznaczonym Durango

Miasta w Durango są administracyjnie autonomiczne w stosunku do stanu, zgodnie z 115 artykułem Konstytucji Meksyku z 1917 roku. Co trzy lata mieszkańcy wybierają prezydenta gminy (hiszp. presidente municipal) w głosowaniu pluralistycznym, który stoi na czele wybieranej w tym samym czasie rady gminy (ayuntamiento) odpowiedzialnej za świadczenie wszystkich usług publicznych dla swoich wyborców. Rada miejska składa się ze zmiennej liczby powierników i radnych (regidores y síndicos). Gminy są odpowiedzialne za usługi publiczne (takie jak woda i kanalizacja), oświetlenie ulic, bezpieczeństwo publiczne, ruch drogowy, nadzór nad rzeźniami oraz utrzymanie publicznych parków, ogrodów i cmentarzy. Mogą one również pomagać rządom stanowym i federalnym w edukacji, ratownictwie pożarowym i medycznym, ochronie środowiska oraz utrzymaniu zabytków i pamiątek historycznych. Od 1984 r. mają prawo do pobierania podatków od nieruchomości i opłat od użytkowników, chociaż więcej funduszy uzyskują od rządu stanowego i federalnego niż z własnych dochodów.

Największą gminą pod względem liczby ludności jest stolica stanu Durango, z 688 697 mieszkańcami lub około 35,7% ludności stanu. Najmniejszą gminą pod względem liczby ludności jest San Pedro del Gallo z 1 633 mieszkańcami. Największą gminą pod względem powierzchni jest Durango, które zajmuje 9.306,43 km2 (3.593,23 mil kwadratowych), a najmniejszą Vicente Guerrero, które zajmuje 370,56 km2 (143,08 mil kwadratowych). Większość gmin została utworzona po podziale stanu Durango na jednostki miejskie przez Constitución Política del Estado Libre de Durango w dniu 1 września 1825 roku, krótko po tym jak stan został przyjęty do Unii Meksykańskiej. Najnowszą gminą, która została włączona jest Nuevo Ideal, 1 stycznia 1989 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *