How To Tell If Your Dog Has Hair Or Fur – And Why It Matters

Mike Clark July 9, 2020

(Picture Credit: Getty Images)

(Picture Credit: Getty Images)

Może słyszałeś, jak niektórzy ludzie mówią o różnicach między włosami a futrem, jeśli chodzi o płaszcze psów.

To może prowadzić do zastanowienia się, czy twój własny pies ma włosy lub futro i czy to ma znaczenie dla ciebie lub twojego psa. Niektórzy twierdzą nawet, że jeden rodzaj sierści jest bardziej hipoalergiczny niż drugi.

Mając to na uwadze, może Cię zaskoczyć fakt, że na poziomie chemicznym nie ma różnicy między włosami a sierścią. Oba są wykonane z tej samej rzeczy – keratyny. Substancja ta jest związkiem białkowym, który znajduje się również w paznokciach i skórze.

Jednakże, mimo że pod względem chemicznym włosy i futro są takie same, mogą różnić się cyklem wzrostu, teksturą i potrzebami pielęgnacyjnymi. Oto jak możesz stwierdzić, czy Twój pies ma włosy czy futro i co to oznacza dla Ciebie i Twojego pupila.

Włosy kontra futro: How To Spot The Differences

(Picture Credit: Getty Images)

Jeśli chcesz wiedzieć, czy Twój pies ma włosy czy sierść, jest kilka sposobów na odróżnienie ich dotykiem i wzrokiem.

Po pierwsze, włosy mają większą długość niż sierść. Przechodzi dłuższy cykl wzrostu, a im dłuższy cykl wzrostu, tym rzadziej sierść się zrzuca.

Włos w dotyku jest zazwyczaj gładszy i delikatniejszy niż sierść. Może być prosta, falista lub kręcona, a kręcona sierść jest najbardziej podatna na zrzucanie włosów, co może sprawiać wrażenie, że pies zrzuca ich mniej niż w rzeczywistości, ponieważ włosy nie unoszą się tak bardzo do środowiska.

Włos zazwyczaj rośnie w pojedynczej warstwie, więc wierzchnia warstwa sierści nie będzie w dotyku różnić się od tej bliżej skóry.

Futro, z drugiej strony, jest zazwyczaj krótsze i gęstsze. Ma tendencję do krótkich cykli wzrostu, dzięki czemu może się zrzucać i odrastać grubsze podczas zimnych miesięcy.

Futro zwykle zrzuca się łatwiej niż włosy z tego powodu, a płaszcz nie zatrzymuje zrzuconego futra tak bardzo jak płaszcz z włosów. Psy z futrem często – ale nie zawsze – mają podwójną sierść, co oznacza, że mają grubszy płaszcz i miękki, delikatny podszerstek, który pomaga im regulować temperaturę ciała.

Co to oznacza dla alergii

(Picture Credit: Getty Images)

Wiele osób chce znać różnicę między sierścią a włosem psa, aby dowiedzieć się czy ich psy są hipoalergiczne. Jednakże, to nie jest zwykle włosy lub futro, sam, że powoduje alergie.

Sierść i związki w skórze i śliny psów są często główne czynniki, które powodują reakcje alergiczne u ludzi. W tym sensie nie ma znaczenia, czy psy mają włosy czy sierść. Psy zasadniczo produkują taką samą ilość alergenów niezależnie od rodzaju sierści.

Dlaczego więc niektóre psy są uważane za hipoalergiczne?

Cóż, chociaż psy produkują alergeny niezależnie od rodzaju sierści, sposób w jaki ich sierść zatrzymuje alergeny może być zupełnie inny.

Na przykład, kręcone włosy mają tendencję do zatrzymywania sierści i komórek skóry w większym stopniu niż sierść. A ponieważ zwykle rzadziej się zrzuca, alergeny te pozostają na psie i blisko skóry, zamiast rozpraszać się w środowisku.

Futro, z drugiej strony, nie zatrzymuje tych alergenów tak dobrze. Łatwiej też się zrzuca, co może powodować rozprzestrzenianie się sierści po domu i na ubraniach.

Żaden pies nie jest całkowicie hipoalergiczny. Wszystkie one wytwarzają związki, które wywołują reakcje alergiczne u ludzi. Jednak psy o kręconej sierści mogą być najlepszym wyborem dla alergików, ponieważ ich sierść ma tendencję do zatrzymywania alergenów, a nie rozprzestrzeniania ich wokół.

Niektórzy uważają, że różnica w sierści jest nieistotna, jeśli chodzi o zapobieganie alergii, ale inni zauważają dużą różnicę w objawach, gdy spędzają czas z psami o różnej sierści.

Jeśli podejmujesz decyzję o adopcji w oparciu o to, czy będziesz uczulony na psa czy nie, zawsze powinieneś spędzić trochę czasu z psem przed przywiezieniem go do domu, abyś wiedział czego się spodziewać.

Jak dbać o sierść i futro

(Picture Credit: Getty Images)

Wszystkie psy mają potrzeby pielęgnacyjne, a niektóre z nich mają większe potrzeby niż inne. Zarówno włos jak i futro mają w tym względzie zalety i wady, ale istnieje wiele różnic w umaszczeniu pomiędzy rasami i poszczególnymi psami.

W ostatecznym rozrachunku najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii lub groomerem w sprawie codziennych potrzeb psa w zakresie pielęgnacji.

Ogólnie rzecz biorąc, włos ma tendencję do łatwiejszego zatrzymywania cząsteczek i martwych mieszków włosowych niż futro. Może to być zaletą, jeśli chodzi o sprzątanie domu, ponieważ psy nie zrzucają tak obficie sierści.

Jednakże istnieje ryzyko, że uwięzione włosy spowodują powstawanie kołtunów i mat, które mogą utrzymywać wilgoć, zanieczyszczenia i pasożyty bliżej skóry, co może powodować infekcje lub zakażenia.

Psy z sierścią powinny być regularnie szczotkowane, aby usunąć uwięziony materiał i zapobiec tworzeniu się mat. Kąpiel może zmniejszyć ilość alergenów uwalnianych podczas szczotkowania, jednak zbyt częste kąpiele mogą usunąć naturalne olejki i wysuszyć skórę.

Zapytaj swojego lekarza weterynarii, jaka ilość kąpieli jest odpowiednia dla Twojego psa, ponieważ istnieje zbyt wiele różnic pomiędzy poszczególnymi psami, aby można było podać jedno uniwersalne zalecenie.

Futro nie zatrzymuje zanieczyszczeń i mieszków włosowych w takim stopniu jak sierść, ale substancje te są łatwiej roznoszone przez sierść, a Ty prawdopodobnie będziesz musiał poświęcić więcej czasu na odkurzanie i używanie rolek z kłaczkami, aby utrzymać środowisko w czystości.

Szczotkowanie jest nadal ważne dla psów z sierścią. Może ono usunąć resztki i zebrać sierść, która się zrzuca, zanim będzie miała szansę rozprzestrzenić się po całym domu. Psy z sierścią nadal mogą mieć węzły i maty, dlatego ważne jest, aby używać szczotki, która dotrze do podszerstka, aby temu zapobiec.

W przypadku psów z sierścią, szczotkowanie jest nadal ważne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *