Jak grać w Minesweeper jak zawodowiec

Kamil Murański jest obecnie posiadaczem czterech rekordów świata w Minesweeper: Expert (31,133 sekundy), Intermediate (7,503 sekundy), Expert nonflagging (35,152 sekundy) oraz Intermediate nonflagging (8,19 sekundy). Możesz znaleźć jego powtórki na jego kanale YouTube.

Zoptymalizuj swoje ustawienia

Zacznij od dobrej myszy i podkładki pod mysz. Twoja mysz musi zapewniać solidną kontrolę i dokładność. Używam starej myszy Logitech MX518 ustawionej na 800 dpi, z czułością na trzeciej pozycji w panelu sterowania Windows i wyłączoną akceleracją myszy. Upewnij się też, że biurko się nie trzęsie i ustaw krzesło na odpowiednim poziomie – zbyt wysoko, a trudno będzie Ci chwycić mysz. Zbyt nisko, a ręka będzie bolała.

Gdy będziesz gotowy, pobierz konkurencyjną aplikację Minesweeper, taką jak Minesweeper X. Zapobiegają one oszustwom, liczą czas do setnych części sekundy i automatycznie zapisują powtórki. Trzymaj ręce ciepłe, ale jeśli twoja ręka zaczyna się pocić podczas gry, umyj ją (ja myję moje co 10-15 minut). Trudno jest klikać dokładnie jeśli twoja ręka jest spocona.

Naucz się wzorów

Graj w Minesweeper wystarczająco długo, a nauczysz się gdzie są miny po prostu patrząc na wzór liczb. Na przykład, często będziesz widział następujące kombinacje.

Uczenie się odczytywania tych wzorów jest jak nauka czytania języka. Na początku potrzeba dużo czasu, aby rozpoznać każdą literę, ale po kilku latach możesz czytać szybko, bez żadnego wysiłku. Tak samo jest z nauką wzorów – po trzech latach grania w Minesweepera kilka godzin dziennie, nie musisz się zastanawiać gdzie są miny kiedy widzisz te wzory.

Mądrze używaj flag

Jeśli grasz używając flag, używaj techniki „podwójnego kliknięcia” (naciśnij lewy i prawy przycisk myszy w tym samym czasie). Ta akcja otwiera wszystkie kwadraty wokół kwadratu z numerem, jeśli zaznaczyłeś liczbę min wokół tego numeru. W poniższym przykładzie zaznaczasz minę w rogu, a następnie dwukrotnie klikasz na zakreślonej cyfrze 1, aby otworzyć jednocześnie cztery sąsiednie kwadraty. Takie podejście jest szybsze niż otwieranie czterech bezpiecznych kwadratów pojedynczo za pomocą lewego przycisku myszy.

Oto przykład nieskutecznego flagowania:

W tej sytuacji masz tylko jeden bezpieczny kwadrat, więc powinieneś otworzyć ten kwadrat lewym przyciskiem myszy, zamiast oflagowywać minę.

Nie zgaduj dziko

Jeśli jesteś zmuszony zgadywać, zawsze otwieraj kwadrat z najmniejszą szansą trafienia na minę.

W przedstawionej powyżej sytuacji kwadraty, które oznaczyłem czerwoną kropką, mają 50 procent szans na przegraną, podczas gdy kwadrat z zieloną kropką ma tylko 15.625 procent (Początkujący i Średniozaawansowany) lub 20.625 procent (Ekspert) szans na przegraną.

Dołącz do klubu

Zatrzymaj się w Authoritative Minesweeper, internetowym domu społeczności Minesweeper. Znajdziesz tu informacje o rekordach świata, wiki Minesweepera, turnieje na żywo i mnóstwo porad. Aby dołączyć do światowego rankingu, twoje rekordy czasowe na poziomie początkującym, średniozaawansowanym i eksperckim muszą sumować się do mniej niż 100 sekund.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *