Porady ekspertów dotyczące uprawy Fatsia japonica

 • Krzew ten otrzymał nagrodę Award of Garden Merit (AGM) przyznawaną przez Royal Horticultural Society.
 • GDZIE KUPIĆ FATSIA JAPONICA

  Dwie odmiany tego krzewu są łatwo dostępne online w Wielkiej Brytanii. Pierwsza z nich to oryginalna Fatsia japonica, a druga to nowa odmiana o nazwie Fatsia japonica 'Spiders Web' (patrz poniżej). Polecanym przez nas dostawcą internetowym tego krzewu jest firma Crocus, kliknij tutaj, aby obejrzeć stronę z obiema odmianami.

  FATSIA JAPONICA SPIDERS WEB

  Jest to nowa odmiana Fatsia, która jest taka sama jak oryginalna Fatsia, z tym że jej liście są urozmaicone. Normalnie zielone liście są nakrapiane na szaro/biało, zazwyczaj na brzegach, ale to zależy od warunków uprawy. Wytwarza również te same ciekawe, choć raczej mało znaczące, kwiaty w okresie jesiennym.


  Fatsia japonica 'Spiders Web'

  Jeszcze jedna różnica, która może odpowiadać osobom z mniejszymi ogrodami lub uprawiającym w pojemnikach, to fakt, że 'Spiders Web' rośnie wolniej w porównaniu z odmianą oryginalną. Osiąga też mniejszy maksymalny rozmiar w fazie dojrzałości, zwykle 2,5 m wysokości i rozłożystości. Można to łatwo ograniczyć poprzez coroczne przycinanie.

  Odmiana ta jest dostępna u naszego autoryzowanego dostawcy Crocus, kliknij tutaj. Wstępne ustalenia wskazują, że mrozoodporność jest taka sama jak w przypadku Fatsia japonica, ale nie ma wystarczających danych, aby mieć 100% pewność.

  Jak sadzić FATSIA JAPONICA

  Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby upewnić się, że krzew został prawidłowo posadzony:

  • Upewnij się, że kupujesz rośliny zahartowane do ogrodu, a nie do domu/ogrodu zimowego.
  • Wybierz stanowisko w półcieniu lub pełnym cieniu.
  • Pozostaw co najmniej 2 m, aby roślina mogła rosnąć.
  • Najlepiej sadzić wiosną lub wczesną jesienią, gdy gleba jest ciepła, ale jest wystarczająco dużo naturalnych opadów, aby nie trzeba było jej podlewać.
  • Wykopać dołek o szerokości dwa razy większej od bryły korzeniowej. Posyp garścią krwi, ryb i kości i wmieszaj w ziemię.
  • Włóż roślinę do dołka, wypełniając go ziemią tak, aby znajdowała się na tej samej głębokości, co w doniczce. Wypełnij dookoła bryły korzeniowej i delikatnie, ale mocno ugnieć glebę. Dobrze podlać ziemię wokół bryły korzeniowej.

  PIELĘGNACJA / PRZYCINANIE FATSIA JAPONICA

  Po założeniu Fatsia japonica będzie dbać o siebie. Wymaga podlewania tylko w warunkach suszy. W kwietniu i sierpniu należy podawać dobrą garść krwi, ryb i kości. W lipcu i sierpniu niektóre liście często żółkną, dlatego należy je usuwać wraz z łodygami.

  W miarę starzenia się krzewu należy od czasu do czasu usuwać pędy, które stały się nagie i zwiotczałe. Nowe pędy szybko pojawią się u podstawy i zajmą ich miejsce.

  Przycinanie do wymaganej wysokości i kształtu (bez konieczności stosowania specjalnych technik) przeprowadza się co roku późną wiosną. Rośliny przerośnięte można przycinać do mniej niż połowy wysokości i szerokości, a wkrótce odrosną.

  Dla młodszych roślin do dwóch lat należy podlewać, jeśli warunki stają się suche. Podawanie dwa razy w roku nawozów z krwi, ryb i kości wiosną i jesienią pomoże w stworzeniu dobrego systemu korzeniowego. Obszar wokół podstawy rośliny należy utrzymywać w stanie wolnym od chwastów i trawy. Nie ma powszechnych szkodników ani chorób tej rośliny.

  HODOWANIE FATSIA JAPONICA W KONTENERACH

  Roślina powinna być karmiona co miesiąc od połowy marca do połowy sierpnia garścią krwi, ryb i kości. Oczywiście będzie wymagała regularnego podlewania. Za każdym razem należy poczekać, aż wierzchnia warstwa kompostu o grubości 3 cm wyschnie, a następnie dobrze podlać. Im większa donica tym lepiej dla tej rośliny na zewnątrz, wypełnij normalnym kompostem uniwersalnym.

  Najlepszy garnek / pojemnik dla nowej Fatsia japonica ma około 60cm szerokości i wysokości. Po dwóch lub trzech latach przesadzić do nieco większej doniczki. Aby utrzymać ją w kompaktowych rozmiarach, wystarczy przycinać jak opisano powyżej, ale nieco bardziej agresywnie.

  Nowa odmiana Fatsia została ostatnio wprowadzona na rynek pod nazwą Fatsia japonica 'Spiders Web', która ma variegated liście. Jej zaletą jest to, że rośnie wolniej niż normalna odmiana, a także osiąga mniejsze rozmiary w fazie dojrzałości. Zobacz nasz opis powyżej.

  FATSIA JAPONICA PODSUMOWANIE

  Poniżej wymieniamy najważniejsze mocne i słabe strony tego krzewu.

  TWARDOŚĆ (do -10°C)
  Gleba gliniasta Tak
  Gleba piaszczysta Tak
  Gleba sucha Nie
  Zacienie Częściowe, full shade
  EVERGREEN Yes
  EASY CARE .
  Małe ogrody Tak
  POT / CONTAINER Tak
  KWIATOWANIE
  CZAS KWITNIENIA October to November

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *