Przebarwione paznokcie u stóp: How to Treat Nail Discoloration | UPMC HealthBeat

Share this on:Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInShare on Pinterest

Patrząc w dół na swoje palce u stóp, zauważasz, że jeden, lub kilka, wyglądają trochę niekolorowo. Czy to zielony, czarny, czy brązowy, ta nieestetyczna scena jest wystarczającym powodem, aby zadać sobie pytanie: Czy takie przebarwienia są normalne? Czy powinienem się martwić?

Dowiedz się, co może powodować przebarwienia paznokci i kiedy powinieneś porozmawiać z lekarzem.

Zdobądź fachową opiekę dermatologiczną w Pensylwanii, kiedy jej potrzebujesz. Dowiedz się więcej o eDermatologii UPMC.

Never Miss a Beat!

Zapisz się do naszego biuletynu HealthBeat!

(TapClick to Join!)
Rozumiem, że podając swój adres e-mail, wyrażam zgodę na otrzymywanie wiadomości e-mail od UPMC. Rozumiem, że w każdej chwili mogę zrezygnować z otrzymywania takich wiadomości.
Dziękuję za zapisanie się!
Już się zapisałeś.
Przepraszamy, wystąpił błąd. Please try again later.

Get Healthy Tips Sent to Your Phone!

array(11) { => string(7) „sms-cta” => string(4) „form” => string(36) „Get Healthy Tips Sent to Your Phone!” => string(0) „” => string(0) „” => string(6) „HBEATS” => string(0) „” => string(0) „” => string(0) „” => string(0) „” => string(0) „”}

Przyczyny przebarwień paznokci

Paznokcie u nóg mogą zmieniać kolor z różnych powodów; Niektóre z nich są bardziej uleczalne niż inne. Zanim zaczniesz leczyć przebarwione paznokcie u stóp, musisz znać przyczynę. Do najczęstszych przyczyn przebarwień paznokci należą:

Infekcja grzybicza paznokci

Zanieczyszczenia, słaba higiena i życie w wilgotnym miejscu są przyczynami infekcji grzybiczej paznokci u stóp. Infekcje grzybicze paznokci u stóp mogą powodować przebarwienia, sprawiając, że twoje paznokcie będą wyglądały na jeden z tych kolorów:

 • Żółty
 • Czerwono-brązowy
 • Zielony
 • Czarny

Jeśli infekcja grzybicza jest przyczyną przebarwień paznokci, możesz odnieść sukces w leczeniu jej kremem przeciwgrzybiczym dostępnym bez recepty.

Stany medyczne powodujące odbarwienie paznokci

Niektóre stany medyczne, takie jak cukrzyca, słabe krążenie, choroby serca lub płuc, mogą spowodować zmianę koloru twoich paznokci u stóp. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o wszelkich istniejących schorzeniach, które mogą mieć wpływ na kolor twoich paznokci.

Urazy paznokci

Jeśli uprawiasz sport, biegasz regularnie lub uczestniczysz w czynnościach, które powodują urazy stóp, twoje paznokcie u stóp mogą nabawić się białych plamek. Jeśli uraz jest wystarczająco poważny, paznokieć może stać się czarny z powodu uszkodzenia naczyń krwionośnych i z czasem może odpaść.

Przebarwienia paznokci a wiek

W miarę starzenia się, paznokcie u stóp, jak również paznokcie u rąk, mogą zacząć przybierać jasny odcień żółci. Przebarwienia paznokci są normalną częścią procesu starzenia się.

Zespół żółtych paznokci

Zespół żółtych paznokci jest bardzo rzadkim stanem. Często związany z obrzękiem limfatycznym, może wystąpić podczas leczenia raka.

Co możesz zrobić z przebarwionymi paznokciami u stóp

Jeśli nabawisz się grzybicy paznokci u stóp, możesz leczyć infekcję kremem przeciwgrzybiczym lub lekami doustnymi. Jeśli chodzi o inne przyczyny przebarwień paznokci u stóp, upewnij się, że twoje stopy są dobrze chronione i unikaj chodzenia boso, aby zapobiec urazom lub infekcjom.

Oto kilka wskazówek jak zapobiegać odbarwionym paznokciom u stóp:

 • Noś buty, które są odpowiednio dopasowane, aby uniknąć kontuzji
 • Utrzymuj paznokcie u stóp krótko przycięte
 • Noś czyste skarpetki
 • Dobrze osusz stopy po pływaniu lub prysznicu
 • Unikaj chodzenia boso, zwłaszcza w miejscach publicznych
 • Unikaj zakładania skarpetek lub butów, gdy Twoje stopy są wilgotne
 • Spryskaj buty sprayem przeciwgrzybiczym, aby zapobiec infekcji

Connect with UPMC

Kiedy zgłosić się do lekarza w przypadku przebarwionych paznokci

W większości przypadków, przebarwione paznokcie u stóp można leczyć za pomocą leków dostępnych bez recepty lub środków, które masz już w domu. Jeśli jednak podejrzewasz u siebie poważną infekcję grzybiczą lub masz inne objawy oprócz przebarwienia paznokci u stóp, być może będziesz musiał umówić się na wizytę u dermatologa. Jeśli wystąpi krwawienie, ostry ból lub opuchlizna, skontaktuj się z lekarzem.

W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat leczenia przebarwionych paznokci u stóp, skontaktuj się z Wydziałem Dermatologii UPMC lub zadzwoń pod numer 412-647-4200.

Odnośnie Dermatologii

Wydział Dermatologii UPMC diagnozuje, leczy i zarządza wieloma schorzeniami i chorobami włosów, skóry i paznokci. Zajmujemy się zarówno powszechnymi, jak i rzadkimi schorzeniami, a nasze metody leczenia obejmują zarówno opcje chirurgiczne, jak i niechirurgiczne. Prowadzimy kilka specjalistycznych ośrodków zajmujących się różnymi schorzeniami. Centrum Chirurgii Kosmetycznej i Zdrowia Skóry UPMC jest najbardziej wszechstronną dermatologiczną placówką laserową w regionie. Wraz z Centrum Nowotworów UPMC Hillman oferujemy program leczenia raka skóry, który zapewnia kompleksową opiekę od badań przesiewowych, diagnozy, leczenia i nie tylko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *