Red yeast rice

Nazwa ogólna: red yeast rice (RED YEAST RICE)
Nazwa handlowa: Cholestin (obsolete)
Postaci dawkowania: kapsułka doustna (600 mg)

Medycznie Reviewed by Drugs.com on Oct 21, 2019 . Written by Cerner Multum.

 • Zastosowanie
 • Ostrzeżenia
 • Wskazania
 • Czego unikać
 • Skutki uboczne
 • Interakcje

Co to jest czerwony ryż drożdżowy?

Czerwony ryż drożdżowy jest produktem, który jest wytwarzany przez fermentację czerwonego ryżu z pewnym rodzajem drożdży. Red yeast rice is also known as Cholestin, Hypocol, Xuezhikang, or Zhitai.

Red yeast rice supplements are not the same as red yeast rice that is sold in Chinese grocery stores.

Red yeast rice has been used in alternative medicine as a likely effective aid in reducing levels of „bad” cholesterol (low-density lipoprotein, or LDL) and triglycerides in the blood.

Red yeast rice has been used as a possibly effective aid in reducing the risk of heart disease, heart attacks, or death in people with a history of heart attack.

Red yeast rice has also been used as a possibly effective aid in lowering cholesterol and triglyceride levels in people with human immunodeficiency virus (HIV).

Red yeast rice has been used to treat high blood pressure. Jednakże badania wykazały, że czerwony ryż drożdżowy może nie być skuteczny w leczeniu tego stanu.

Inne zastosowania, które nie zostały potwierdzone badaniami, obejmują: obniżenie poziomu cholesterolu i cukru we krwi u osób z cukrzycą, poprawę krążenia krwi, obniżenie enzymów wątrobowych związanych z uszkodzeniem wątroby oraz leczenie biegunki, niestrawności lub innych problemów żołądkowych.

Nie jest pewne, czy czerwony ryż drożdżowy jest skuteczny w leczeniu jakiegokolwiek stanu chorobowego. Lecznicze zastosowanie tego produktu nie zostało zatwierdzone przez FDA. Czerwony ryż drożdżowy nie powinien być stosowany zamiast leków przepisanych przez lekarza.

Czerwony ryż drożdżowy jest często sprzedawany jako suplement ziołowy. Nie istnieją żadne regulowane standardy produkcji dla wielu związków ziołowych, a niektóre suplementy wprowadzone na rynek okazały się być zanieczyszczone metalami toksycznymi lub innymi lekami. Suplementy ziołowe/zdrowotne powinny być kupowane z wiarygodnego źródła, aby zminimalizować ryzyko zanieczyszczenia.

Czerwony ryż drożdżowy może być również stosowany do celów niewymienionych w tym przewodniku po produkcie.

Ostrzeżenia

Przestrzegaj wszystkich wskazówek podanych na etykiecie produktu i opakowaniu. Poinformuj każdego z pracowników służby zdrowia o wszystkich swoich dolegliwościach, alergiach i lekach, które stosujesz.

Przed zażyciem tego leku

Nie należy stosować czerwonych drożdży ryżowych, jeśli pacjent jest na nie uczulony, lub:

 • jeśli pacjent przyjmuje już leki obniżające poziom cholesterolu, takie jak lubwastatyna, symwastatyna, atorwastatyna, rosuwastatyna, Zocor, Lipitor, Pravachol, Crestor, Vytorin i wiele innych.

Przed użyciem czerwonego ryżu drożdżowego w celu obniżenia poziomu cholesterolu należy skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia. Nie należy stosować czerwonego ryżu drożdżowego zamiast leków przepisanych przez lekarza.

Zapytaj lekarza, farmaceutę lub innego pracownika służby zdrowia, czy stosowanie tego produktu jest bezpieczne dla Ciebie, jeśli kiedykolwiek miałeś:

 • chorobę wątroby; lub

 • chorobę nerek.

Czerwony ryż drożdżowy powodował wady wrodzone u zwierząt i jest uważany za prawdopodobnie niebezpieczny do stosowania w czasie ciąży. Nie należy stosować tego produktu bez porady lekarza, jeśli jesteś w ciąży.

Nie wiadomo, czy czerwony ryż drożdżowy przenika do mleka matki lub czy może zaszkodzić dziecku karmionemu piersią. Nie należy stosować tego produktu bez porady lekarza, jeśli karmisz dziecko piersią.

Nie należy podawać dziecku żadnego suplementu ziołowego/zdrowotnego bez porady lekarza.

Jak należy przyjmować czerwony ryż drożdżowy?

Czerwony ryż drożdżowy zawiera aktywny składnik o nazwie monakolina K, który ma taką samą strukturę chemiczną jak aktywny lek w „statynowych” lekach na cholesterol – lovastatynie (Advicor, Altoprev, Mevacor). Z tego powodu suplementy z ryżu czerwonych drożdży mogą wywoływać takie same skutki uboczne i interakcje lekowe jak leki na cholesterol zawierające statyny.

Agencja ds. Żywności i Leków USA (FDA) uważa produkty z czerwonych drożdży, które zawierają więcej niż śladowe ilości tego identycznego ze statyną składnika, za nielegalne i niezatwierdzone leki. Produkty z ryżu czerwonych drożdży sprzedawane w Stanach Zjednoczonych nie zawierają dużych ilości monakoliny K. Jednak produkty z ryżu czerwonych drożdży zawierające większe ilości monakoliny K są nadal dostępne w innych krajach.

Rozważając stosowanie suplementów ziołowych, należy zasięgnąć porady lekarza. Można również rozważyć skonsultowanie się z lekarzem, który jest przeszkolony w stosowaniu suplementów ziołowych/zdrowotnych.

Jeśli zdecydujesz się na stosowanie czerwonego ryżu drożdżowego, stosuj go zgodnie z zaleceniami na opakowaniu lub zgodnie z zaleceniami lekarza, farmaceuty lub innego pracownika służby zdrowia. Nie należy stosować więcej tego produktu niż jest to zalecane na etykiecie.

Red yeast rice działa najlepiej, jeśli zażywasz go z jedzeniem.

Nie wdychaj proszku z kapsułki red yeast rice. Może to spowodować reakcję alergiczną.

Zwróć się do lekarza, jeśli stan, który leczysz ryżem z czerwonych drożdży nie poprawia się lub pogarsza się podczas stosowania tego produktu.

Przechowywać w temperaturze pokojowej z dala od wilgoci i ciepła.

Co się stanie, jeśli pominę dawkę?

Należy pominąć pominiętą dawkę i zażyć następną dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować dwóch dawek jednocześnie.

Co się stanie w przypadku przedawkowania?

Należy zwrócić się o pomoc medyczną lub zadzwonić na linię Poison Help pod numer 1-800-222-1222.

Czego powinienem unikać podczas przyjmowania czerwonego ryżu drożdżowego?

Należy unikać picia alkoholu. Może on zwiększyć ryzyko uszkodzenia wątroby podczas przyjmowania czerwonych drożdży.

Należy unikać stosowania czerwonych drożdży wraz z innymi suplementami ziołowymi/zdrowotnymi, które mogą uszkodzić wątrobę, takimi jak androstenedion, chaparral, comfrey, DHEA, germander, kava, niacyna, olejek pennyroyal i inne.

Grapefruit może wchodzić w interakcje z czerwonymi drożdżami i prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Należy unikać stosowania produktów grejpfrutowych.

Należy unikać przyjmowania suplementu ziołowego zawierającego dziurawiec w tym samym czasie, w którym przyjmuje się ryż czerwonych drożdży.

Należy unikać stosowania ryżu czerwonych drożdży razem z innym suplementem ziołowym/zdrowotnym, który zawiera koenzym Q10 (CoQ10, ubichinon).

Skutki uboczne stosowania ryżu czerwonych drożdży

Uzyskaj pomoc medyczną w przypadku wystąpienia objawów reakcji alergicznej: pokrzywka; trudności w oddychaniu; obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła.

Ale nie wszystkie skutki uboczne są znane, ryż czerwonych drożdży jest uważany za możliwie bezpieczny, jeśli jest przyjmowany zgodnie z zaleceniami przez okres do 4.5 lat.

Należy zaprzestać stosowania czerwonych drożdży i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli u pacjenta wystąpią:

 • niewyjaśniony ból mięśni, tkliwość lub osłabienie;

 • gorączka, nietypowe zmęczenie; lub

 • mdłości, ból w górnej części brzucha, świąd, zmęczenie, utrata apetytu, ciemny mocz, stolce o gliniastym zabarwieniu, żółtaczka (zażółcenie skóry lub oczu).

Częste działania niepożądane mogą obejmować:

 • zaparcie; lub

 • dyskomfort w żołądku.

Nie jest to pełna lista działań niepożądanych i mogą wystąpić inne. Należy skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania porady medycznej dotyczącej działań niepożądanych. Efekty uboczne można zgłaszać do FDA pod numerem 1-800-FDA-1088.

Jakie inne leki mogą wpływać na czerwone drożdże ryżowe?

Nie należy przyjmować czerwonych drożdży bez porady lekarza, jeśli pacjent stosuje leki w leczeniu któregokolwiek z poniższych schorzeń:

 • każdy rodzaj zakażenia (wirusowego, bakteryjnego lub grzybiczego), w tym HIV lub gruźlicy;

 • zapalenie stawów, w tym zastrzyki ze złota;

 • raka;

 • depresji lub zaburzeń psychicznych;

 • wysokiego ciśnienia krwi, wysokiego poziomu cholesterolu lub choroby serca;

 • bóle lub bóle głowy, zwłaszcza jeśli pacjent przyjmuje leki z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne): aspiryna, ibuprofen (Advil, Motrin), naproksen (Aleve), celekoksyb, diklofenak, indometacyna, meloksykam i inne;)

 • zapobieganie odrzuceniu przeszczepu narządu; lub

 • napadów.

Ta lista nie jest kompletna. Inne leki mogą wpływać na czerwone drożdże ryżowe, w tym leki na receptę i bez recepty, witaminy i produkty ziołowe. Nie wszystkie możliwe interakcje leków są tutaj wymienione.

Więcej o Ryż czerwonych drożdży

 • Skutki uboczne
 • Interakcje lekowe
 • En Español
 • 6 recenzji
 • Klasa leków: nutraceutyki
 • Alerty FDA (1)

Zasoby dla profesjonalistów

 • Zaawansowana lektura

Przewodniki po leczeniu

 • Wysoki poziom cholesterolu

Informacje dodatkowe

 • Przed użyciem jakichkolwiek ziół/suplementów diety należy skonsultować się z licencjonowanym pracownikiem służby zdrowia. Niezależnie od tego, czy jesteś leczony przez lekarza medycyny, czy praktykującego lekarza przeszkolonego w stosowaniu naturalnych leków/suplementów, upewnij się, że wszyscy dostawcy usług medycznych wiedzą o wszystkich Twoich stanach chorobowych i leczeniu.

Pamiętaj, przechowuj ten i wszystkie inne leki w miejscu niedostępnym dla dzieci, nigdy nie dziel się lekami z innymi osobami i stosuj je tylko w zalecanych przypadkach.

Zawsze skonsultuj się z lekarzem, aby upewnić się, że informacje zawarte na tej stronie odnoszą się do Twojej sytuacji osobistej.

Zrzeczenie się odpowiedzialności medycznej

Przypisy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *