Skręcenie i nadwyrężenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Written by Regis W. Haid Jr, MD, Jean-Jacques Abitbol, MD

Większość ludzi doświadczy bólu pleców w ciągu swojego życia. Niektórzy pacjenci obawiają się najgorszego, zwłaszcza gdy ból jest ostry lub silny. Najczęstszą przyczyną bólu pleców jest skręcenie lub nadwyrężenie, chociaż ból może być tak intensywny i silny, że jego przyczyną może być złamanie kręgu, dyskopatia lub guz.

Zwichnięcia i nadwyrężenia często wynikają z nadmiernego obciążenia fizycznego pleców.

Podniesienie zbyt ciężkiego przedmiotu, nagły upadek, wypadek samochodowy lub kontuzja sportowa mogą spowodować nadmierne rozciągnięcie tkanek miękkich (więzadeł, mięśni, ścięgien).

  • Diagnozowanie konkretnego generatora bólu w przypadku ostrego bólu pleców jest trudnym wyzwaniem i często jest bardziej precyzyjne dzięki dokładnemu wywiadowi i badaniu niż badaniom obrazowym. Przypadek nadwyrężenia więzadła lub skręcenia mięśnia jest dobrym przykładem stanu, który nie będzie specyficznie reprezentowany przez MRI lub inne metody obrazowania. Dlatego też, przy braku objawów neurologicznych lub bólu utrzymującego się dłużej niż miesiąc, ocena radiograficzna jest rzadko przydatna.

Jak zaprojektowany jest Twój kręgosłup, aby pomóc w zapobieganiu zwichnięciom i naciągnięciom?

Kręgosłup składa się z kręgów (kości), dysków (chrzęstnych poduszek lub amortyzatorów), rdzenia kręgowego i korzeni nerwowych (centralny układ nerwowy) oraz naczyń krwionośnych. Więzadła łączą kości ze sobą, a ścięgna łączą mięśnie z kośćmi i dyskami. Więzadła, mięśnie i ścięgna współpracują ze sobą w celu kontrolowania sił zewnętrznych, na które napotyka kręgosłup podczas ruchu, takich jak zginanie do przodu, do tyłu i podnoszenie.

Odwiedź stronę SpineUniverse Spinal Anatomy Resource

Jaka jest różnica między zwichnięciem kręgosłupa a nadwyrężeniem pleców?

Zwichnięcia i nadwyrężenia dolnej części pleców są podobne do tych, które dotyczą innych części ciała, takich jak nadgarstek czy kostka. Skręcenia wpływają na więzadła, a nadwyrężenia na mięśnie, ścięgna lub połączenia mięśniowo-ścięgniste.

  • Wiązadła są silnymi, elastycznymi pasmami tkanki włóknistej. Chociaż więzadła są odporne na rozciąganie, pozwalają na pewną swobodę ruchu.
  • Mięśnie składają się z pojedynczych i segmentowych pasm tkanki. Kiedy mięśnie pleców napotykają na nadmierną siłę zewnętrzną, poszczególne pasma mogą się rozciągnąć lub rozerwać, podczas gdy reszta mięśnia nie doznaje urazu.

Aby zobrazować zwichnięcie pleców, rozważmy, co się dzieje, kiedy ktoś podnosi ciężkie pudło. Początkowo mięśnie są rekrutowane, aby poradzić sobie z obciążeniem. Kiedy obciążenie lub siła przekracza zdolność mięśni do radzenia sobie, siła jest dzielona z więzadłami. Kiedy więzadło jest obciążone ponad swoją wytrzymałość, może się rozerwać.

Tkanki miejscowe puchną, kiedy więzadła, mięśnie, ścięgna lub ich kombinacje stają się nadmiernie rozciągnięte, nadużywane lub rozdarte. Opuchlizna powoduje ból, tkliwość i sztywność; opuchlizna służy ochronie kontuzjowanych pleców poprzez ograniczenie ruchu; podobnie jak szyna na złamanej nodze.

Lumbar Sprain/Strain Healing and Prevention

Około 90% nadwyrężeń więzadeł i skręceń mięśni ulegnie samoistnej poprawie w ciągu czterech tygodni. Celem terapii jest zapobieganie nawrotom dolegliwości. Postawa ciała, zasady ergonomii oraz zaprzestanie palenia tytoniu są podstawą profilaktyki bólu w dolnej części pleców. Ponadto, sprawność układu krążenia jest niezależnym czynnikiem, który przewiduje zdrowie kręgosłupa, a praca nad poprawą sprawności układu krążenia jest ważną interwencją terapeutyczną.

Kontynuuj czytanie

Mechanika ciała a Twój kręgosłup: Wskazówki 1 – 3

Dalsze czytanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *