Łagodny guzek płuca

Gdy lekarze wykryją guzek podczas rutynowego badania rentgenowskiego klatki piersiowej lub tomografii komputerowej (CT), zbadają go w celu ustalenia przyczyny. Guzek lub masa płuca to zazwyczaj narośl występująca w dowolnym miejscu w płucach. Większość guzków jest nieszkodliwa, nazywana łagodnymi guzami płuc, i często wymaga jedynie obserwacji. W takim przypadku lekarz prawdopodobnie zaleci pacjentom przyjęcie postawy „poczekamy, zobaczymy” i będzie monitorował wzrost przez okres miesięcy lub lat, aby sprawdzić, czy zmieni się jego kształt lub rozmiar.

Jednakże, guzek w płucu „może być związany z nowotworem”, mówi dr Jonathan Puchalski, pulmonolog z Yale Medicine. Prawdopodobieństwo, że guzek w płucu jest nowotworowy zależy od wielu czynników, w tym wieku pacjenta, jego lub jej historii palenia i ekspozycji na potencjalnie szkodliwe czynniki rakotwórcze w środowisku, takie jak azbest. Jeśli rak zostanie wykryty, ważne jest, aby natychmiast zasięgnąć porady dotyczącej leczenia.

W skład Thoracic Oncology Program (TOP) w Yale Medicine wchodzą lekarze chorób płuc, chirurdzy, radiolodzy, lekarze zajmujący się leczeniem nowotworów, specjaliści ds. zaprzestania palenia i inni, którzy pracują jako grupa, aby pomóc w określeniu, czy guzek lub masa jest prawdopodobnie łagodna czy rakowa. Wspólnie ustalamy odpowiedni sposób postępowania, szybko i dokładnie dostosowując się do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *