Ścięgno piętowe

Ścięgno piętowe, znane również jako ścięgno Achillesa, jest ścięgnem tylnej części nogi – włóknistą tkanką łączną, która łączy mięśnie w tylnej części nogi. Powstaje, gdy ścięgno mięśnia podeszwowego łączy się ze ścięgnem mięśnia brzuchatego łydki.

Mięśnie brzuchaty łydki (łydka) i mięsień podeszwowy są częścią grupy powierzchownego przedziału tylnego, która zawiera również mięśnie popliteus i plantaris. Grupa ta znajduje się w tylnej części kończyny dolnej, blisko jej powierzchni. Ścięgno mięśnia piętowego jest również częścią tej grupy.

Celem ścięgna mięśnia piętowego jest przymocowanie mięśnia podeszwowego i mięśni łydki (plantaris i gastrocnemius) do kości piętowej, naukowo znanej jako calcaneus. Ścięgno mięśnia podkolanowego (plantaris), jeśli jest obecne, pomaga w tym procesie, wbijając się w przyśrodkową granicę ścięgna piętowego (strona najbliższa linii środkowej ciała).

Ścięgno piętowe jest najsilniejszym i najgrubszym ścięgnem w organizmie. Podczas chodzenia jest w stanie wytrzymać obciążenie około czterokrotnie przekraczające ciężar ciała człowieka, a jego najwęższa część (powyżej wstawki) ma grubość czterech centymetrów. Ścięgno zaczyna się w środku łydki i rozciąga się na długości około 15 centymetrów, aż do pięty i przechodzi pionowo w dół, za kostkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *