23 Korzyści z mediów społecznościowych dla biznesu

Jakie są korzyści z używania mediów społecznościowych dla biznesu? Weźmy pod uwagę, że obecnie ponad 3 miliardy ludzi korzysta z sieci społecznościowych na całym świecie.

I ci ludzie używają mediów społecznościowych, aby angażować się w relacje z markami.

Sherpa Marketing stwierdziła, że więcej ludzi śledzi marki w mediach społecznościowych niż celebrytów. Na samym Instagramie 80 procent ludzi śledzi co najmniej jedną firmę.

Jeśli nie korzystasz z mediów społecznościowych, brakuje Ci szybkiego, niedrogiego i skutecznego sposobu na dotarcie do prawie połowy światowej populacji.

media społecznościowe dla biznesu

Przyjrzyjrzyjmy się wielu sposobom, w jakie media społecznościowe mogą pomóc w nawiązywaniu kontaktów, angażowaniu i rozwijaniu Twojej firmy.

Korzyści z mediów społecznościowych dla budowania marki

Zwiększenie świadomości marki

Ponieważ prawie połowa światowej populacji korzysta z platform mediów społecznościowych, są one naturalnym miejscem dotarcia do nowych i wysoce ukierunkowanych potencjalnych klientów.

Myślisz, że ludzie łączą się tylko z markami, które już znają w mediach społecznościowych? Weź pod uwagę, że 60 proc. użytkowników Instagrama twierdzi, że odkrywa nowe produkty na tej platformie.

Gdy Absolut Vodka przeprowadził kampanię na Instagramie promującą limitowaną edycję butelki Spark, firma osiągnęła pięciopunktowy wzrost świadomości marki.

Media społecznościowe dla korzyści biznesowych

Humanizuj swoją markę

Wielkie badanie przeprowadzone przez Trinity Mirror Solutions wykazało, że ponad połowa dorosłych nie ufa marce, dopóki nie zobaczy „dowodu w świecie rzeczywistym” na to, że marka dotrzymuje swoich obietnic.

Aby nawiązać kontakt z klientami – i potencjalnymi klientami – musisz pokazać ludzką stronę swojej marki. W jaki sposób realizujesz wartości swojej marki? (Czy w ogóle masz wartości marki?) W jaki sposób dbasz o interesy swoich klientów i pracowników? Czy Twój produkt naprawdę działa?

Możliwość tworzenia prawdziwych więzi międzyludzkich jest jedną z kluczowych korzyści płynących z mediów społecznościowych dla biznesu. Nazywamy to Meaningful Relationship Moments. Przedstaw swoim zwolennikom ludzi, którzy tworzą Twoją firmę i pokaż, jak obecni klienci używają Twoich produktów i czerpią z nich korzyści.

Program wsparcia w mediach społecznościowych może być świetnym sposobem na uczłowieczenie Twojej marki.

Ustalenie marki jako lidera myśli

Niezależnie od tego, w jakiej branży działa Twoja firma, media społecznościowe oferują możliwość ustanowienia marki jako lidera myśli – źródła informacji na tematy związane z Twoją niszą.

Podobnie jak w przypadku wspierania marki, przywództwo myśli jest świetnym sposobem na budowanie zaufania konsumentów. Badania przeprowadzone przez LinkedIn we współpracy z firmą Edelman pokazują, że marketerzy nie doceniają tego, jak bardzo przywództwo myślowe może wpłynąć na zaufanie, szczególnie w przypadku marketerów B2B. Około połowa ankietowanych marketerów B2B wierzyła, że ich przywództwo myślowe będzie budować zaufanie do ich firm. Jednak ponad 80 procent nabywców stwierdziło, że przywództwo myślowe buduje zaufanie.

Wyniki badania 2018 Edelman Trust Barometer wykazały również, że 63 procent ludzi ufa ekspertom technicznym, w porównaniu z zaledwie 42 procentami ludzi, którzy ufają firmom.

Hootsuite CEO Ryan Holmes ma ponad 1,5 miliona zwolenników na LinkedIn, gdzie dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat mediów społecznościowych i przedsiębiorczości.

ryan holmes linkedin

LinkedIn – w szczególności LinkedIn Publishing Platform – to świetna sieć społecznościowa, na której warto się skupić, gdy chce się zostać liderem myśli.

Stay top of mind

Większość użytkowników mediów społecznościowych loguje się na swoje konta co najmniej raz dziennie, według Pew Research Center, a wiele osób sprawdza portale społecznościowe wiele razy dziennie.

korzyści z mediów społecznościowych pew research

Media społecznościowe dają Ci możliwość połączenia się z fanami i zwolennikami za każdym razem, gdy się logują. Utrzymuj swoje posty na portalach społecznościowych w sposób zabawny i informacyjny, a Twoi zwolennicy będą zadowoleni widząc nowe treści w swoich kanałach, utrzymując Cię na szczycie świadomości, więc jesteś ich pierwszym przystankiem, kiedy są gotowi dokonać zakupu.

Korzyści z mediów społecznościowych dla rozwoju

Zwiększ ruch na stronie internetowej

Postery i reklamy w mediach społecznościowych są kluczowymi sposobami na zwiększenie ruchu na Twojej stronie internetowej. Udostępnianie wspaniałych treści z Twojego bloga lub strony internetowej na kanałach społecznościowych to świetny sposób na zdobycie czytelników tak szybko, jak tylko opublikujesz nowy post

Uczestniczenie w czatach społecznościowych – cotygodniowy #HootChat na Twitterze – może być również świetnym sposobem na zwiększenie swojej widoczności, zwrócenie uwagi nowych ludzi, zaprezentowanie swojej wiedzy i skierowanie ruchu na Twoją stronę internetową.

Oferuj dużą wartość w czacie, a nie promocję. Upewnij się, że adres Twojej strony internetowej jest zawarty we wszystkich Twoich profilach w mediach społecznościowych, aby ludzie, którzy chcą dowiedzieć się więcej o Tobie, mogli to zrobić za pomocą jednego kliknięcia. Jeszcze lepiej, użyj przypiętego postu, aby podkreślić stronę docelową na Twojej stronie internetowej, która jest istotna dla czatu.

Generowanie leadów

Media społecznościowe oferują łatwy i mało zobowiązujący sposób dla potencjalnych klientów, aby wyrazić zainteresowanie Twoją firmą i produktami. Generowanie leadów jest tak ważną zaletą mediów społecznościowych dla biznesu, że wiele portali społecznościowych oferuje formaty reklamowe specjalnie zaprojektowane do zbierania leadów.

Na przykład Renault Europe wykorzystało reklamy leadowe na Facebooku, które pozwoliły osobom zainteresowanym dowiedzeniem się więcej o nowym modelu zarezerwować jazdę próbną bezpośrednio z Facebooka, za pomocą zaledwie kilku stuknięć.

facebook renault ad

Te reklamy miały 7,9 razy niższy koszt za lead niż reklamy linkujące do formularza na stronie producenta samochodów.

Wzmocnij sprzedaż

Niezależnie od tego, co sprzedajesz, media społecznościowe mogą pomóc Ci to sprzedać. Twoje konta społecznościowe są krytyczną częścią lejka sprzedaży – procesu, w którym nowy kontakt staje się klientem.

Wraz z rosnącą liczbą osób korzystających z mediów społecznościowych i rozwojem narzędzi sprzedaży społecznościowej, sieci społecznościowe będą stawały się coraz ważniejsze dla wyszukiwania produktów i handlu elektronicznego. Nadszedł czas, aby dopasować marketing społecznościowy do celów sprzedażowych.

Dla indywidualnych specjalistów ds. sprzedaży, social selling jest już teraz kluczowym narzędziem.

Weź udział w kursie Social Selling Akademii Hootsuite i dowiedz się, jak znajdować leady i prowadzić sprzedaż za pomocą mediów społecznościowych.

Partner z influencerami

Słowa z ust stanowią od 20 do 50 procent decyzji zakupowych. Kiedy ludzie rozmawiają o Twoim produkcie lub firmie w mediach społecznościowych, budujesz świadomość marki i wiarygodność, a także zwiększasz sprzedaż.

Jednym z kluczowych sposobów budowania społecznego word of mouth jest współpraca z influencerami – osobami, które mają dużą popularność w mediach społecznościowych i mogą zwrócić uwagę tych osób na Twoją markę.

Badania przeprowadzone przez firmy Nielsen, Carat i YouTube pokazują, że współpraca z influencerami może zapewnić Twojej marce czterokrotnie większy wzrost znajomości marki niż współpraca z celebrytami.

Korzyści z mediów społecznościowych przy tworzeniu i dystrybucji treści

Promowanie treści

Promowanie treści na kanałach społecznościowych to świetny sposób na dotarcie do nowych osób, udowodnienie swojej wiedzy i zwiększenie liczby odbiorców.

Na przykład firma Adobe wykorzystała materiały sponsorowane LinkedIn do zaprezentowania swoich badań, w tym infografik i filmów wideo.

treści sponsorowane przez firmę Adobe

Decyzje marketingowe, które zapoznały się z materiałami promowanymi przez firmę Adobe, były o 50% bardziej skłonne uznać firmę Adobe za firmę kształtującą przyszłość marketingu cyfrowego i o 79% bardziej skłonne zgodzić się z opinią, że firma Adobe może pomóc im w optymalizacji wydatków na media.

Aby zmaksymalizować korzyści płynące z mediów społecznościowych dla biznesu, upewnij się, że masz plan marketingu treści na miejscu.

Rozwijaj się wirusowo

Jak ludzie zaczynają lubić, komentować i udostępniać twoje posty na portalach społecznościowych, twoje treści są wystawione na działanie nowych odbiorców – ich przyjaciół i zwolenników. Going viral przenosi tę koncepcję o jeden krok dalej. Jak ludzie dzielą się treścią ze swoimi sieciami, a ich sieci podążają za nimi, Twoja treść rozprzestrzenia się w Internecie, zdobywając tysiące, a nawet miliony akcji.

Ta ekspozycja jest szczególnie korzystna, ponieważ wszystkie te akcje, polubienia i komentarze pokazują istniejące połączenie z Twoją marką. Jeśli widzę, że mój przyjaciel lubi Twój artykuł, mogę być skłonny sprawdzić, co masz do powiedzenia, nawet jeśli nigdy wcześniej nie słyszałem o Twojej firmie. W świecie, w którym jest o wiele więcej treści niż jedna osoba może kiedykolwiek skonsumować, udział znajomych działa jak rodzaj wstępnej selekcji.

Wiral nie jest łatwym zadaniem, oczywiście, ale bez mediów społecznościowych byłoby to prawie niemożliwe.

Źródło treści

Są dwa kluczowe sposoby, w jakie firmy mogą pozyskiwać treści w mediach społecznościowych:

  1. Źródło pomysłów: Zapytaj swoich zwolenników, czego chcą, lub zaangażuj się w słuchanie społeczne, aby wymyślić pomysły na treści, które możesz sam stworzyć. Mówiąc prościej: Daj ludziom to, o co proszą. Jest to pewny sposób na tworzenie treści, które ludzie będą chcieli czytać i dzielić się nimi.
  2. Źródło materiałów do postów: Stwórz konkurs lub użyj hashtagu, aby pozyskać treści generowane przez użytkowników (UGC), którymi możesz się podzielić. Zaangażowanie swoich zwolenników może zbudować emocje związane z Twoją marką, a jednocześnie zapewni Ci bibliotekę postów społecznościowych, którymi będziesz mógł się dzielić z czasem.

Jak dużo treści możesz uzyskać dzięki kampanii UGC? Sprawdź hashtag #wanderlustcontest z National Geographic, który wygenerował ponad 60 000 postów.

kampania Wanderlust na Instagramie

Korzyści z mediów społecznościowych dla komunikacji

Zarządzanie reputacją

Twoi klienci już mówią o tobie w mediach społecznościowych, niezależnie od tego, czy jesteś tam, aby odpowiedzieć, czy nie. Jeśli Ty i Twój zespół jesteście na bieżąco, możecie wychwycić ważne posty na temat Waszej marki, aby podkreślić to, co pozytywne i zająć się tym, co negatywne, zanim przerodzi się to w poważny problem.

Czy ktoś mówi o Waszej firmie coś, co nie jest prawdą? Podziel się swoją opinią w uprzejmy i profesjonalny sposób. Ktoś śpiewa pochwały na Twój temat? Podziękuj mu i zwróć uwagę na jego miłe słowa.

Komunikacja w sytuacji kryzysowej

Kiedy w filadelfijskim sklepie Starbucks aresztowano dwóch czarnoskórych mężczyzn, hashtag #BoycottStarbucks szybko rozprzestrzenił się w sieci. W ciągu zaledwie trzech dni hashtag został użyty ponad 100 000 razy. To już oficjalnie kryzys.

Starbucks zareagował szybko.

Po pierwszych przeprosinach firma wydała kilka kolejnych oświadczeń w mediach społecznościowych i ogłosiła, że zamknie wszystkie swoje sklepy na dzień szkoleń na temat uprzedzeń rasowych. Nie wiadomo jeszcze, jakie będą długoterminowe skutki tego incydentu dla marki Starbucks, ale konsekwencje byłyby prawie na pewno gorsze, gdyby firma nie zareagowała szybko i odpowiednio w mediach społecznościowych.

Czy Twoja firma ma plan radzenia sobie z kryzysem? Podczas gdy mniejsze marki mogą nie mieć kryzysu na tak dużą skalę, mniejsza liczba akcji może mieć niszczycielski wpływ w ścisłej społeczności lub niszy.

Cisza nie jest opcją, jeśli chodzi o reagowanie na kryzysy w mediach społecznościowych. Utrzymywanie dobrze prowadzonych i zarządzanych kont społecznościowych oraz posiadanie planu może pomóc w upewnieniu się, że jesteś obecny i gotowy do zaangażowania się, jeśli dojdzie do najgorszego.

Zaangażowanie klientów i odbiorców

Sieci społecznościowe dają Ci możliwość bezpośredniej interakcji z klientami i fanami, a także dają im szansę na bezpośrednią interakcję z Twoją marką. W przeciwieństwie do tradycyjnych mediów, które oferują tylko jednokierunkową komunikację, media społecznościowe są ulicą dwukierunkową.

Jeśli chcesz, aby klienci i zwolennicy byli zaangażowani, sam musisz być zaangażowany. Bądź aktywny i odpowiadaj na komentarze i pytania pod własnymi postami w mediach społecznościowych w sposób, który jest odpowiedni dla Twojej marki.

Możesz również korzystać z monitoringu mediów społecznościowych, aby mieć oko na to, co ludzie mówią w sieci społecznościowej.

Obsługa klienta i wsparcie klienta

Ludzie oczekują, że marki będą dostępne w mediach społecznościowych i szukają ich kont społecznościowych do obsługi klienta. Badania opublikowane w Harvard Business Review pokazują, że marki, które nie spełniają tych oczekiwań, niszczą swoją dolną linię.

Badania HBR, które w szczególności dotyczą Tweetów, pokazują, że klienci, którzy otrzymują odpowiedź na swojego Tweeta, byliby skłonni wydać więcej na markę przy późniejszym zakupie, zwłaszcza jeśli otrzymają odpowiedź w ciągu pięciu minut. Dotyczy to nawet sytuacji, gdy początkowy tweet był czystą skargą.

Infografika Harvard Business Review

Korzyści z mediów społecznościowych dla zdobywania wiedzy

Monitorowanie konwersacji, które są istotne dla Twojej marki

Wspomnieliśmy powyżej o monitorowaniu mediów społecznościowych jako ważnym elemencie zaangażowania odbiorców. Ale jest to również ważne jako kluczowe źródło informacji o Twojej marce, konkurencji i niszy.

Dowiedz się więcej o swoich klientach

Media społecznościowe generują ogromną ilość danych o Twoich klientach w czasie rzeczywistym. Możesz wykorzystać te informacje, aby podejmować mądrzejsze decyzje biznesowe.

Wszystkie główne sieci społecznościowe oferują analizy, które dostarczają informacji demograficznych na temat osób wchodzących w interakcję z Twoim kontem. To może pomóc Ci dostosować swoją strategię tak, aby lepiej przemówić do Twojej prawdziwej publiczności.

Stworzyliśmy obszerne przewodniki, jak korzystać z analityki na Facebooku, Instagramie, Twitterze, LinkedInie, Snapchacie i Pintereście, więc nie ma wymówki, aby pozostać w niewiedzy na temat swoich klientów i zwolenników.

Zbadaj nastroje wokół swojej marki

Dużo wzmianek to dobra rzecz, prawda? Jasne, w wielu przypadkach. Ale jeśli otrzymujesz wiele wzmianek z negatywnym sentymentem, musisz szybko się zastanowić, co poszło nie tak i zająć się problemem.

Koordynator ds. zaangażowania społecznego w Hootsuite, Nick Martin, definiuje sentyment w mediach społecznościowych jako „postrzegany pozytywny lub negatywny nastrój przedstawiony w poście lub zaangażowaniu w mediach społecznościowych.”

Choć ważne jest, aby wiedzieć, ile ludzie mówią o Twojej marce online, ważne jest również, aby wiedzieć, jak ludzie faktycznie czują się z Twoją marką.

media społecznościowe dla biznesu

Używanie mediów społecznościowych w biznesie pozwala być na bieżąco z analizą sentymentu, dzięki czemu można chronić reputację marki.

Pilnuj konkurencji

Ważne jest również, aby wiedzieć, co ludzie mówią o Twojej konkurencji.

Na przykład, śledzenie wzmianek o konkurencji może ujawnić punkty bólu z ich produktami, które możesz osiągnąć, aby rozwiązać, zdobywając nowych klientów w procesie.

Gdy Uber Canada uruchomił promocję, aby dostarczyć darmowe lody na dzień w Vancouver, rzeczy poszły spektakularnie źle. Ludzie nie mogli dostać swoich darmowych lodów i nie byli z tego powodu zadowoleni. W mediach społecznościowych zaczęli narzekać.

Społeczny zespół Skip The Dishes dostrzegł okazję i dotarł do ludzi narzekających na Ubera z darmową dostawą lodów w formie kredytu Skip The Dishes. Wszyscy ci nienawidzący Ubera szybko stali się fanami Skip The Dishes, a także nowymi klientami (ponieważ trzeba było założyć konto Skip The Dishes, aby otrzymać darmowe lody).

Monitorowanie konkurencji w mediach społecznościowych oznacza również, że będziesz wiedział, kiedy konkurencja wprowadza nowe produkty, przeprowadza promocje, publikuje nowe raporty lub dane.

Bądź na bieżąco z nowościami branżowymi

W świecie online wszystko dzieje się szybko – i nie możesz pozwolić sobie na pozostanie w tyle. Utrzymanie wirtualnego ucha do ziemi poprzez słuchanie społecznościowe daje pewność, że jesteś zawsze poinformowany o nadchodzących zmianach w Twojej branży, które mogą mieć wpływ na sposób prowadzenia biznesu.

Korzyści z mediów społecznościowych dla reklamy

Reklama targetowana

Reklamy społecznościowe są niedrogim sposobem na promowanie Twojej firmy i dystrybucję treści. Oferują one również potężne opcje kierowania, dzięki czemu można dotrzeć do właściwej publiczności i jak najlepiej wykorzystać swój budżet.

Sprawni marketerzy objęli tę kluczową korzyść z mediów społecznościowych dla biznesu: W 2018 roku wydadzą dwa razy więcej na reklamy na Facebooku niż na reklamę w gazetach.

facebook ads infographic emarketer

Dzięki opcjom kierowania reklam, w tym informacjom demograficznym, geograficznym, językowym, a nawet zachowaniom online, możesz przygotować konkretne wiadomości, które najlepiej przemawiają do różnych grup potencjalnych klientów, i płacić tylko za dokładnych odbiorców, do których chcesz dotrzeć.

Retargeting

Niemal 70 procent koszyków zakupowych online jest porzucanych.

Osoby, które porzuciły produkty w koszyku są pierwszorzędnymi potencjalnymi klientami. Znaleźli już Twoją stronę, przeglądali produkty i podjęli decyzję, czego mogą chcieć. Ludzie porzucają koszyki z wielu powodów, ale ktoś, kto wyraził ten stopień zainteresowania Twoją firmą, nie powinien być ignorowany.

Używając narzędzi śledzących, takich jak Piksel Facebooka, możesz pokazać tym potencjalnym klientom reklamy w mediach społecznościowych dla dokładnych produktów, które przeglądali na swojej stronie internetowej lub umieścili w koszyku.

Na przykład, rzemiosło witryna Craftsy używane retargeting Facebook reklamy do promowania produktów do ludzi, którzy już interakcji z produktu strony Craftsy.

craftsy facebook ad

Kampania widział 4.3-krotny zwrot z wydatków na reklamę i 33-procentowy wzrost przychodów napędzanych przez Facebooka.

Korzyści z mediów społecznościowych dla udowodnienia ROI

Raportowanie i analityka

Zawsze wyzwaniem dla marketerów jest udowodnienie zwrotu z inwestycji. Ale dzięki narzędziom do śledzenia i analizy mediów społecznościowych, możesz zobaczyć pełny wpływ swoich działań w mediach społecznościowych, od śledzenia do zaangażowania aż po zakupy.

Narzędzia takie jak Google Analytics i Hootsuite Impact śledzą ruch na stronie internetowej wygenerowany z mediów społecznościowych, konwersje, zapisy na e-maile i ROI zarówno dla organicznych, jak i płatnych kampanii w mediach społecznościowych.

ParametryUTM są kolejnym świetnym narzędziem do śledzenia, które pomoże Ci zobaczyć, które sieci społecznościowe zapewniają najwięcej korzyści dla Twojej firmy.

Użyj Hootsuite, aby łatwo zarządzać wszystkimi kanałami mediów społecznościowych z jednego pulpitu nawigacyjnego. Rozwijaj swoją markę, angażuj klientów, nadążaj za konkurencją i mierz wyniki. Wypróbuj go za darmo już dziś.

Get Started

Łatwe zarządzanie wszystkimi mediami społecznościowymi w jednym miejscu i oszczędność czasu dzięki Hootsuite.

Wypróbuj za darmo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *