4 Przykłady różnych typów komputerów

Patrick, technik komputerowy, jest oddanym pisarzem, który pragnie uczynić świat lepszym poprzez informowanie osób poszukujących większej wiedzy.

An Acer Chromebook

An Acer Chromebook

Wikimedia Commons

Istnieją cztery różne typy komputerów

Mamy cztery różne typy komputerów sklasyfikowane według ich wydajności, mocy i rozmiaru. Komputer jest urządzeniem elektronicznym, które przyjmuje dane, przetwarza je, przechowuje, a następnie wytwarza dane wyjściowe.

W tym artykule przyjrzymy się różnicom między super, mainframe, mini i mikrokomputerami.

Amalka Supercomputing Facility

Amalka Supercomputing Facility

Wikimedia Commons

Superkomputery

Superkomputery są bardzo drogie i bardzo szybkie. Są najpotężniejszymi komputerami, jakie mamy na świecie.

Superkomputery są zoptymalizowane do wykonywania tylko niewielkiej liczby programów. Umożliwia im to wykonywanie tych kilku programów z bardzo dużą prędkością. Ze względu na ich hamujący koszt, są one używane w wysokiej klasy miejscach, takich jak centra badań naukowych. Superkomputer składa się z tysięcy procesorów, co pozwala mu na taktowanie z bardzo dużą prędkością mierzoną w petaflopach.

Te typy komputerów mają również bardzo duże rozmiary ze względu na liczne części i komponenty zaangażowane w ich konstrukcję.

Dobrym przykładem superkomputera jest Tianhe-2, który znajduje się w National Supercomputer Center w Guangzhou w Chinach. Posiada on 3,12 miliona rdzeni, co pozwala mu na pracę z prędkością 33,86 petaflopów.

Komputery mainframe

Są to duże i drogie komputery, które są w stanie obsłużyć tysiące użytkowników jednocześnie. Są one najczęściej używane przez rządy i duże organizacje do masowego przetwarzania danych, krytycznych aplikacji i przetwarzania transakcji. Znajdują się w rankingu poniżej superkomputerów.

Minikomputery

Minikomputery są komputerami średniej wielkości. Pod względem wielkości i mocy znajdują się poniżej mainframe’ów. Minikomputer to system wieloprocesorowy zdolny do obsługi od 4 do około 200 użytkowników jednocześnie.

Użycie terminu minikomputer zmniejszyło się od czasu wprowadzenia mikroprocesorów. Maszyny te są obecnie częściej nazywane komputerami średniej klasy.

Mikrokomputery

Mikrokomputer, znany również jako komputer osobisty, jest przeznaczony do użytku przez jednego użytkownika w tym samym czasie. Termin mikrokomputer odnosi się do mikroprocesora, który jest używany do celów przetwarzania danych i kodów instrukcji. Są to najczęściej spotykane typy komputerów, ponieważ nie są one bardzo drogie.

Uwaga o tym, jak użytkownicy łączą się z komputerami mainframe lub minikomputerami

Użytkownicy łączą się z komputerami mainframe lub minikomputerami za pomocą terminala typu dumb, który zazwyczaj jest klawiaturą i monitorem. Niemy terminal jest po prostu urządzeniem wyjściowym, które przyjmuje dane z CPU. W przeciwieństwie do tego, inteligentny terminal jest monitorem, który ma własny procesor dla specjalnych funkcji. Nieme terminale nie są tak szybkie jak inteligentne terminale i nie obsługują tak wielu funkcji wyświetlania, ale są odpowiednie do większości zastosowań.

Bliższe spojrzenie na mikrokomputery

Najczęstszym typem mikrokomputerów są maszyny stacjonarne i przenośne. Oto kilka szczegółów na temat tych urządzeń.

Komputery stacjonarne

Komputery stacjonarne nie są stworzone do bycia mobilnymi. Są one zaprojektowane tak, aby były stacjonarne, ponieważ są podłączone do zasilania.

Komputery stacjonarne są duże i ciężkie w porównaniu do urządzeń przenośnych. Można je przenosić w specjalnie do tego celu wyprodukowanych walizkach. Jest to jednak tylko pomoc dla inżyniera wsparcia podczas przemieszczania się, nie jest to częsta procedura. Monitor, klawiatura i mysz to osobne elementy komputera stacjonarnego.

Podzespoły i urządzenia komputera stacjonarnego, choć dość odporne na ruch w stanie aktywności, nie są stworzone do ciągłego przemieszczania, a tym bardziej w stanie pracy. Główny zasilacz jest obowiązkowy, ponieważ komputery stacjonarne nie mogą pracować bez stałego dopływu energii elektrycznej.

Desktopy można dalej podzielić w zależności od typu obudowy.

Obudowa tower

W przypadku obudowy tower, płyta główna jest umieszczona wewnątrz jednostki systemowej. Inne główne komponenty, takie jak zasilacz i urządzenia pamięci masowej, są ułożone jeden na drugim w szafie. Jedną z głównych zalet komputerów w obudowie typu tower jest to, że jest dużo miejsca na przyszłe aktualizacje, na przykład jeśli chcesz dodać więcej urządzeń pamięci masowej.

Obudowa typu Mid Tower

Obudowa Mid Tower

Wikimedia Commons

Obudowa desktopowa

W przypadku obudów desktopowych, płyta główna leży na spodzie i jest równoległa do biurka lub stołu. Jednostka systemowa jest zazwyczaj mniejsza i bardziej kompaktowa. Nie jest to zbyt dobry wybór, jeśli zamierzasz zainstalować inne napędy, takie jak kolejny dysk twardy lub nagrywarkę DVD. Jedną z głównych zalet jest to, że są małe i zajmują mniej miejsca. Umiejscowienie jest również idealne, ponieważ będzie leżeć na szczycie biurka. To pozwala na umieszczenie monitora na górze.

Obudowa typu tower czy desktop?

Obudowy typu desktop są zaprojektowane tak, aby leżały płasko na biurku, podczas gdy obudowy typu tower są zaprojektowane tak, aby stały. Rozmiar Twojego biurka zazwyczaj określa, z której konfiguracji skorzystasz. Jeśli masz małe biurko z ograniczoną przestrzenią, możesz rozważyć mniejszą obudowę mini-tower.

Istnieją dwie rzeczy, które mogą sprawić, że rozważysz przejście na pełnowymiarową obudowę tower:

  1. Masz więcej niż wystarczająco dużo miejsca na swoją konfigurację.
  2. Planujesz dodać wiele urządzeń do swojego systemu, jak więcej dysków.

W kwestii kosztów, ceny obudów typu tower są nieco wyższe w porównaniu do obudów desktop.

Pamiętaj, że możesz odwrócić obudowę tower i skończyć z konfiguracją desktop i vice versa. Problem będzie polegał na tym, że dyski będą skierowane w bok. Więc zawsze będziesz miał problem z włożeniem lub wyjęciem płyt CD, ponieważ będą one spadać. Inne napędy mogą nie mieć dostępu do zawartości CD lub DVD z powodu niewygodnej pozycji.

Komputery przenośne lub mobilne

Komputery przenośne lub mobilne są zaprojektowane dla mobilności. Oznacza to, że użytkownik może wygodnie transportować urządzenie, a nawet używać go w podróży. Urządzenia te są małe, kompaktowe i lekkie. Posiadają własne źródło zasilania w postaci wbudowanej baterii.

Te przenośne urządzenia są produkowane w różnych rozmiarach i posiadają bardzo duże możliwości przetwarzania danych. Dobrymi przykładami komputerów przenośnych są;

  • Laptopy
  • Palmtop PC
  • PDA
  • Smartfony
  • Komputer noszony
  • E-reader
  • Tablet computer

Ten artykuł jest dokładny i prawdziwy zgodnie z najlepszą wiedzą autora. Treść jest przeznaczona wyłącznie do celów informacyjnych lub rozrywkowych i nie zastępuje osobistej porady lub profesjonalnego doradztwa w sprawach biznesowych, finansowych, prawnych lub technicznych.

Pytania & Odpowiedzi

Pytanie: Co to jest system komputerowy?

Odpowiedź: System komputerowy to kompletny i funkcjonalny komputer, w skład którego wchodzi cały sprzęt i oprogramowanie niezbędne do tego, aby był on funkcjonalny dla użytkownika. Komputer powinien posiadać zdolność do przyjmowania danych użytkownika, przetwarzania ich, oraz za pomocą przetworzonych danych, tworzenia informacji do przechowywania i/lub wyprowadzania.

Pytanie: Co to jest komputer?

Odpowiedź: Mamy różne definicje komputera, ale wszystkie one oznaczają to samo. Jest to tylko kwestia tego, jak odpowiedź jest sformułowana elektronicznie i gramatycznie. Otóż komputer jest urządzeniem elektronicznym, które przyjmuje dane, przetwarza je za pomocą zadanych instrukcji lub po prostu programów, przechowuje dane, które zostały przetworzone i w końcu daje nam wynik tego, nad czym pracowaliśmy. Jest to więc urządzenie przeznaczone do pracy z informacją. Termin komputer pochodzi od łacińskiego słowa „computare”, co oznacza obliczać.

Pytanie: Jakie jest 5 przykładów komputera typu Mainframe?

Podpowiedź: Komputery Mainframe to duże i drogie typy komputerów, które mają większą i bardziej wydajną moc obliczeniową niż niektóre inne klasy komputerów, takie jak minikomputery, serwery, stacje robocze i komputery osobiste. Nie ma różnych typów komputerów Mainframe. To, co mamy, to różne modele opracowane przez konkretną firmę. Na przykład, można wymienić następujące modele firmy IBM: IBM zSeries, System z9 i System z10 servers.

© 2010 Patrick Kamau

Patrick Kamau (autor) z Nairobi, Kenia 21 grudnia 2020:

Dziękuję bardzo, Elorm Ametepe i wszystkim innym za poświęcenie czasu na przeczytanie tego artykułu i pozostawienie komentarza. Jestem szczęśliwy wiedząc, że uczysz się czegoś nowego.

Abigail bako on 10 września, 2020:

Podoba mi się

Elorm Ametepe on 07 września, 2020:

Naprawdę doceniam informacje, to naprawdę dobre dla studentów takich jak my

Zahari on 05 września, 2020:

Bardzo dobre informacje

Akshit on August 30, 2020:

Dobre informacje i wiedza

anonymous on July 29, 2020:

Dobre informacje

Ahmed from iraq on July 17, 2020:

Extremiy good interesting information

Christian on July 17, 2020:

I really love this lesson keep it up

SHREYA PRAJAPATI on July 05, 2020:

I like the computer

Abasikponke on June 22, 2020:

I like the computer

ayeni on June 17, 2020:

thank u

Abdi Asnake on June 11, 2020:

Thank U a lot..

Lita Pakalani on 03 czerwca, 2020:

Bardzo pomocne, dziękuję

Isaac on 31 maja, 2020:

Proste, zrozumiałe i pouczające. Świetna robota.

I like it on May 19, 2020:

Good job

I like it on May 12, 2020:

I like it

Semir on March 20, 2020:

I like it

alex on March 09, 2020:

i like it

Tobias Shawah on March 04, 2020:

To jest doskonałe

Christian nicholson on 25 lutego 2020:

Bardzo dobra praca sir i am from sierra leone

masengesho bashir on 24 lutego 2020:

to miło to wiedzieć

Skeva M. dnia 29 stycznia 2020:

…wystarczająco dużo informacji i dobrze

Kebede Regasa on 23 stycznia 2020:

To jest bardzo bardzo dobre

Emmanuel James on 07 stycznia 2020:

Chcę trenować komp

uter

Patrick Kamau (autor) from Nairobi, Kenya on December 04, 2019:

Iqra qureshi dzięki za przeczytanie i dotarcie. Cieszę się, że nauczyłeś się czegoś nowego. Kontynuuj czytanie, aby zyskać więcej.

Iqra qureshi on December 04, 2019:

Well done!

Patrick Kamau (autor) from Nairobi, Kenya on November 28, 2019:

Jesteś bardzo mile widziany Elias mutaboyerwa. Czytaj dalej, aby zyskać więcej.

Elias mutaboyerwa on November 27, 2019:

Thankyou i have gain knowledge

it is good on November 25, 2019:

it is good

Patrick Kamau (author) from Nairobi, Kenya on November 24, 2019:

You are much welcome Adaama and keep researching and learning new things from the Internet. Wszystkiego najlepszego.

Adaama on November 24, 2019:

Uczę się i pomagam mi bardziej

James on November 17, 2019:

Proszę, czy możesz podzielić się przykładami mini kompilatorów

Marlisa on November 13, 2019:

Hi thanks may I ask

wat is ure name

Patrick Kamau (author) from Nairobi, Kenya on November 10, 2019:

You are welcome Ahme. Czytaj dalej więcej ciekawych rzeczy związanych z komputerami.

ahme toyb on November 06, 2019:

więcej podziękowań

Bob nguru on November 01, 2019:

Być tutaj więcej niż raz.

king on October 21, 2019:

thank youy

Usman Pirzada on October 17, 2019:

thanks

Sruthi Dalavai on October 03, 2019:

Jest to dla mnie bardzo pomocne dzięki wielkie

Patrick Kamau (autor) from Nairobi, Kenya on September 25, 2019:

Jesteś bardzo mile widziany Onesimus Quayee. Keep reading and amassing knowledge.

Onesimus Quayee on September 25, 2019:

Dzięki za informacje

Patrick Kamau (author) from Nairobi, Kenya on September 24, 2019:

Great to hear that Alfred. Dzięki za opinie, to sprawia, że piszemy dalej.

Alfred God’spower on September 24, 2019:

Thanks u helped with my holiday assignment

jayro on August 23, 2019:

wow its impressive

ali on July 29, 2019:

thanks for all!!!

faaz on July 27, 2019:

wow nice

sabo adamu baferi on July 25, 2019:

jest bardzo bardzo ładnie wyglądający

Munyaradzi Nunurayi from Zimbabwe on July 14, 2019:

Takie dobre i jasne wyjaśnienie rodzajów komputerów.

Many thanks!

Anusha on July 09, 2019:

Tqs for giving about types of computers very nice and easy to study

HABU on July 02, 2019:

WASE L.G.A

kapsetta on July 02, 2019:

dobre informacje, wielkie dzięki

abdulkadir usman on July 01, 2019:

dziękuję za mój wykład o komputerach

Moti ram sharma on June 17, 2019:

Good pic super nice nice thanku

nidhi on June 17, 2019:

gr8t thnk u so much patrick

LIITTE SPEAK on June 13, 2019:

wow….!!!THANKS

Moti rAm sharma on June 13, 2019:

nice imformation

Mad man wag wan on June 11, 2019:

sick lads

Mercy on June 09, 2019:

Dzięki za wszystko mój bracie.

Tannu on May 30, 2019:

Nice work it is goooooooood

jimin on May 20, 2019:

nice work its gooooooood.

Rin Okumura on May 17, 2019:

dobry artykuł!

thank u so much!

I love it!

~from Catiern Mayers

Dfgjkhjkb on May 16, 2019:

Kuta sala

Dilip on May 16, 2019:

This is usesful for me thanks

Aniket Yadav on April 28, 2019:

To jest bardzo use ful dla mnie

stephan0 on April 17, 2019:

hello, jestem Stephano i jestem z powrotem. Chciałem tylko zapytać, czy wiesz o super computrs proszę. Dziękuję.

the real hooman on April 17, 2019:

thank yo so much friend

thatnks for the info

truly beuatiful

really really

very thanks

amarl on April 01, 2019:

cool infor

To z Sampson 28 marca 2019:

i really love it

portal 22 marca 2019:

i to było bardzo dobre……

Diya on Luty 26, 2019:

pwolichu muthe

tord larsson on Luty 08, 2019:

pozdrawiam, stary przyjacielu………

Jenevy on February 04, 2019:

Nice

farman Ullah on October 25, 2018:

i appreciate this article

Taru on October 17, 2018:

Nice I like it

[email protected] on October 07, 2018:

nice podział typów

ismael ainebyoona on October 07, 2018:

Dziękuję bardzo, Bóg błogosławi!

pretty on September 22, 2018:

ta informacja jest naprawdę entuzjastyczna …..I like it

MK Peters on September 18, 2018:

Uważam, że jest to bardzo kształcące i przydatne dla nauczyciela i ucznia

Właśnie dodałem do mojej wiedzy

Patrick Kamau (autor) from Nairobi, Kenya on September 03, 2018:

Dzięki gizachew, cieszę się, że nauczyłeś się czegoś z tych artykułów

Patrick Kamau (autor) z Nairobi, Kenia 03 września 2018:

You are much welcome Ebuka ekweozo, keep checking more of my articles

Ebuka ekweozo on September 03, 2018:

thanks sir it’s help me in my holiday assegment

gizachew on September 02, 2018:

Wyjaśnienie jest bardzo dobre

Asres Dagne on August 28, 2018:

Dobrze.

RONALDO on August 17, 2018:

VERY NICE

Musa Jawara on August 06, 2018:

Good Work Sir ,it Easy Work For Teachers

Bibek on July 22, 2018:

Thanks sir it help in my holiday homework

Anum Robert on July 19, 2018:

This is Awesome

Patrick Kamau (autor) from Nairobi, Kenya on July 03, 2018:

Witaj Aryan Goyal, Cieszę się, że artykuł był dla Ciebie pomocny. Czytaj dalej i wszystkiego najlepszego.

Aryan Goyal on July 01, 2018:

Dzięki za to bardzo mi się podoba, a także kochałem to . To pomaga mi w mojej pracy domowej. Dziękuję ponownie

Dick on June 29, 2018:

this is the hbest

tite on June 24, 2018:

not enough

Bruce on June 11, 2018:

Nice!!!

bucie on March 20, 2018:

thanks a lot

NYASHA VENGE on March 17, 2018:

THE WEBSITE IS UEFUL

Grace Mungai on March 06, 2018:

thanks Patrick for the detailed descriptions.. czy mógłbyś proszę podać stosowane komputery używane przy dużych ilościach danych i powinny one być przetwarzane w krótkim czasie??

Gloria on February 19, 2018:

Thanx,strona była bardzo pomocna

fredrick soka on January 26, 2018:

Thanx alot i like your page because u used a simply english so we can all understand well what we are reading

abhishake on January 25, 2018:

nice

Tee on January 23, 2018:

Hi thank you sir really helped with my subject CAT

ALK on December 30, 2017:

Helpful for me

.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *