5 Mind Blowing Underwater Cities

Lion-City-of-Quiandao-Lake,-Chiny

Bez wątpienia wszyscy słyszeliśmy o legendzie o Atlantydzie, starożytnym, niegdyś wielkim mieście, które zostało utracone, gdy zatopił je ocean.

Do dnia dzisiejszego legendarne miasto nie zostało jeszcze odnalezione (lub udowodnione, że kiedykolwiek istniało), jednak na przestrzeni lat znaleziono wiele innych podwodnych miast, z których każde jest tak samo niesamowite, jak i dające do myślenia.

1. Port Royal, Jamajkaport-royal

Było to notoryczne centrum pirackiej aktywności, prostytutek, gorzały i szalejących całonocnych imprez, Port Royal zostało kiedyś okrzyknięte 'najbardziej niegodziwym i grzesznym miastem na świecie'.

Tak było do czerwca 1692 roku, kiedy to potężne trzęsienie ziemi o sile 7,5 wstrząsnęło wyspą Jamajka, wsysając Port Royal do oceanu z powodu niestabilnych fundamentów i zabijając ponad 2000 jego mieszkańców. Czy to trzęsienie ziemi było śmiertelnym wypadkiem naturalnym, czy też odpłatą za wszystkie grzechy popełnione w jamie? Przez setki lat ludzie wierzyli w to drugie.

W ciągu ostatnich lat niesławne miasto, niegdyś jedno z największych europejskich miast w Nowym Świecie, nadal tonęło i obecnie leży czterdzieści stóp pod powierzchnią oceanu. Zatopione miasto jest rojem dla eksploracji archeologicznej, jako że zadziwiająco wiele niemal doskonałych artefaktów jest wciąż odkrywanych z tego miejsca.

2. Piramidy z Yonaguni-Jima, Japoniayonaguni-island-japan-1

Do dziś eksperci wciąż spierają się o to, czy pomnik Yonaguni, który leży pod wodą tuż przy wybrzeżu Japonii, jest dziełem człowieka, czy po prostu zjawiskiem naturalnym.

Pomimo, że istnieją dowody na poparcie teorii naturalnej, patrząc na tarasowo ułożone kamienie i trójkątne kształty, które tworzą piramidę, trudno jest uwierzyć, że taki pomnik mógłby powstać naturalnie. Piramida wznosi się na 250 stóp od dna morza i jest stałym wabikiem dla płetwonurków z oczywistych powodów.

Jeśli struktura została stworzona przez człowieka, eksperci sugerują, że prawdopodobnie została zbudowana podczas ostatniej epoki lodowcowej w przybliżeniu 10 000 lat p.n.e.

3. Dwarka, Zatoka Kambajska, Indie

Dwarka,-Zatoka Kambajska,-Indie

Starożytne miasto Pana Kryszny było kiedyś uważane jedynie za mit, ale ruiny odkryte w 2000 roku wydają się tchnąć życie w starą indyjską opowieść.

Historia mówi, że Pan Kryszna miał wspaniałe miasto, które składało się z 70,000 pałaców wykonanych ze złota, srebra i różnych innych metali szlachetnych. Miasto było dobrze prosperujące, jednak po śmierci Pana Kryszny Dwarka podobno zatonęła w morzu.

Ruiny znajdują się 131 stóp pod powierzchnią oceanu w zatoce współczesnej Dwarki, jednego z siedmiu najstarszych miast w Indiach. Badania akustyczne wykazały, że ruiny są niesamowicie geometryczne, wprawiając w osłupienie ekspertów.

Wiele artefaktów zostało odzyskanych z tego miejsca, ale być może żaden z nich nie jest ważniejszy niż ten, który został datowany na 7500 rok p.n.e., wspierając teorię, że ruiny mogą być starożytną Dwarką.

4. Lion City of Quiandao Lake, ChinyLion-City-of-Quiandao-Lake,-China

Ogłaszane jako najbardziej spektakularne podwodne miasto na świecie, chińskie Lion City z pewnością jest cudem.

Zbudowane we wschodniej dynastii Han w latach 25-200 n.e. i rozciągające się na obszarze około 62 boisk piłkarskich, dziś Miasto Lwa można znaleźć 85-131 stóp pod powierzchnią Jeziora Tysiąca Wysp, obszaru, który został celowo zalany w latach 50-tych XX wieku, aby stworzyć tamę.

Rzeźby, które zdobią miasto rywalizują z pięknem nawet Aleksandrii, więc nic dziwnego, że Miasto Lwa jest obecnie jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Chinach.

5. Pałac Kleopatry, Aleksandria, EgiptPodwodny pałac Kleopatry, Egipt-.'s-underwater-palace,-Egypt-.

Tuż przy brzegu Aleksandrii leży to, co uważa się za pałac Kleopatry, starożytnej egipskiej królowej. Uważa się, że ruiny zostały wrzucone do morza przez trzęsienie ziemi ponad 1500 lat temu i leżały uśpione aż do ostatnich lat.

Wraz z królewskimi kwaterami archeolodzy uważają, że znaleźli obok nich świątynię Izydy. Do tej pory odkryto ponad 140 artefaktów, a eksperci uważają, że na terenie ruin znajduje się grobowiec Kleoplatry i starożytne muzeum.

Mając nadzieję, że ruiny zostaną otwarte dla nurków i turystów w nadchodzących latach, pozwalając nam wszystkim przyjrzeć się bliżej temu cudowi, jakim jest pałac Kleopatry.

Pytanie dnia:

Czy poszedłbyś i zobaczył te podwodne miasta Mind Blowing Underwater Cities?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *