Celiakia smartphone app dla bezglutenowego życia

Celiakia może być mylące warunek, a rodzice dzieci z celiakią potrzebują wszelkiej pomocy mogą dostać. Ostatnio, Children’s National wydała bezpłatną aplikację na smartfony z celiakią o nazwie Celiac Disease & Gluten-Free Diet Resource Center.

Zgodnie z Celiac Disease Foundation, celiakia jest zaburzeniem, które wpływa na zdolność organizmu do bezpiecznego trawienia glutenu. Kiedy osoby z celiakią spożywają gluten, organizm wywołuje odpowiedź immunologiczną, która atakuje i uszkadza kosmki jelita cienkiego – małe występy, które pomagają wchłaniać składniki odżywcze. Kiedy kosmki ulegają uszkodzeniu, organizm ma problemy z przyswajaniem składników odżywczych.

Celiakia dotyka 1 procent dzieci na całym świecie. Choroba ta jest również dziedziczna, co oznacza, że ryzyko rozwoju choroby u dziecka jest wyższe, jeśli ktoś z jego najbliższej rodziny również na nią choruje. Około 2,5 miliona Amerykanów pozostaje niezdiagnozowanych, co naraża ich na ryzyko wystąpienia innych zaburzeń, jeśli pozostaną nieleczeni.

Jednym z najbardziej mylących aspektów celiakii jest fakt, że może ona rozwijać się w różnym czasie po pierwszym spożyciu glutenu przez dziecko. Niektóre dzieci mają reakcje alergiczne na gluten niemal natychmiast po jego pierwszym wprowadzeniu do ich diety. Inne mogą nie rozwijać choroby i objawów aż do lat później. Objawy celiakii u dzieci różnią się w zależności od wieku, ale najczęstsze z nich to wzdęcia, wymioty i problemy z jelitami.

Jedynym sposobem leczenia celiakii jest stosowanie ścisłej diety bezglutenowej. Z wielu dzieci są wybredni zjadacze w pierwszej kolejności, to może być trudne dla rodziców, aby znaleźć odpowiednie przepisy bezglutenowe i przekonać swoje dzieci, aby spróbować je. Chociaż istnieje wiele zasobów na temat diety bezglutenowej online, są one często rozproszone w Internecie, co utrudnia rodzicom łatwe znalezienie odpowiednich, pomocnych informacji.

Aby pomóc rodzicom zaplanować posiłki bezglutenowe i uzyskać dostęp do zasobów dla życia z celiakią, program Celiac Disease w Children’s National wydał bezpłatną aplikację na smartfony o nazwie Celiac Disease & Gluten-Free Diet Resource Center.

Według Vanessy Weisbrod, twórcy aplikacji, „Celiakia i Gluten-Free Diet Digital Resource Center został zaprojektowany, aby zaoferować pacjentom i rodzinom wszystkie nasze narzędzia edukacyjne w jednym miejscu. Mamy tak wiele niesamowicie cennych zasobów, ale wszystkie mieściły się w różnych miejscach, co bardzo utrudniało pokazanie ludziom, gdzie je znaleźć.”

Funkcje aplikacji obejmują:

  • Listy bezpiecznych i niebezpiecznych składników dla diet bezglutenowych
  • Wskazówki dotyczące kupowania żywności bezglutenowej w sklepach spożywczych
  • Szukacz w sklepie spożywczym, aby pomóc rodzicom zapoznać się z etykietami żywności, przepisów i bezpiecznych składników
  • Przepisy na potrawy bezglutenowe wraz z filmami instruktażowymi
  • Filmy edukacyjne
  • Miesięczne podcasty
  • Wiadomości z życia społeczności chorych na celiakię i bezglutenowych
  • Ciągłe seminaria edukacyjne prowadzone przez bezglutenowych ekspertów

„Jesteśmy jednym z niewielu programów celiakii w kraju prawdziwie poświęconym rozwijaniu wysokiej jakości wewnętrznych narzędzi edukacyjnych dla rodzin żyjących z celiakią,” – mówi Weisbrod. „Jak pokazaliśmy nasze materiały do innych Programów, zawsze proszą nas, aby podzielić się nimi. Dzięki aplikacji każdy, kto prowadzi bezglutenowy tryb życia, ma teraz dostęp do tych niezwykłych narzędzi.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *