Ceny nieruchomości gwałtownie rosną podczas pandemii, wspinając się 25% w części Kalifornii

Gdy Colette Barss sprzedała swój dom Seaside tej wiosny, jej nowy dom na wschód Garrison-area siedział na rynku przez około 190 dni. Skończyło się na tym, że kupiła go za około $60,000 poniżej ceny wywoławczej.

Dzisiaj, to byłoby bardzo mało prawdopodobne.

Cena nieruchomości gwałtownie wzrosła w całym kraju od pandemii, a Kalifornia nie jest odporna. W całym stanie, ceny domów wzrosły o prawie 20% i Central Coast, ciasny rynek mieszkaniowy, aby rozpocząć, został przyciśnięty jeszcze ciaśniej z cenami w górę średnio 25%.

Zamożniejsi mieszkańcy San Francisco, San Jose, a nawet Los Angeles zalewają rynki od Redding do Central Valley, uderzając w każde przedmieście pomiędzy nimi.

Uciekając przed dusznym schronieniem w miejscu przyniesionym przez pandemię i nowo obdarzeni zdolnością do pracy w domu, pośrednicy mówią, że ich klienci szukają większych planów pięter, działek i dostępu do przestrzeni na zewnątrz. Większy odsetek niż zwykle kupują nieruchomości inwestycyjne, które mogą służyć jako dom wakacyjny, a nawet głównego miejsca zamieszkania, jeśli zdecydują się zrobić move.

Realtors powiedzieć, że ich klienci są przygotowani do targowania się zaciekle do domu, nawet przybywających powyżej ceny wywoławczej z all-cash oferty – co jest często możliwe przez sprzedaż domów w drogich regionach na ich drodze out.

Podczas gdy prowadzi to do napływu bogatszych właścicieli ziemskich, wypiera lokalnych najemców – potencjalnych nabywców domów – z rynku, twierdzą eksperci.

’It’s counter-intuitive'

Barss sprzedała swój dom w „głębokiej kwarantannie”. Umieścili dom na rynku krótko przed shelter-in-place zamówień, a następnie „siedział nietknięty” przez 30 dni jako agentów nieruchomości zostały uniemożliwione z organizacją otwartych domów. Po zamówienia podniósł, choć, Barss powiedział, że sprzedawane w ciągu dwóch miesięcy.

A na sprzedaż znak jest umieszczony na rogu San Miguel Canyon Road i Echo Valley Road w Prunedale. w piątek, 27 listopada, 2020. Photo by David Rodriguez, The Salinas Californian
A na sprzedaż znak jest umieszczony na rogu San Miguel Canyon Road i Echo Valley Road w Prunedale., w piątek, Nov. 27, 2020. Photo by David Rodriguez, The Salinas Californian

„To było naprawdę stresujące, jak sądzę”, powiedział Barss. „Sotheby’s miał te procedury w miejscu … o dezynfekcji. Mieli ten mały zestaw w naszym domu z Lysol i dezynfekujących chusteczek, a Realtor zawsze dezynfekuje wszystko. To sprawiło, że czuję się lepiej o tym wszystkim.”

Najtrudniejsza część, Barss powiedział, życia w swoim domu, podczas gdy to było pokazane. Gdzie mogła pójść, gdy pojawili się potencjalni nabywcy?

„Po prostu jeździłam w kółko,” powiedziała. „Gdzie masz iść, kiedy schronienie w miejscu było w toku?”

Jeszcze, pandemia pobudziła kupujących i sprzedających. W całych Stanach Zjednoczonych sprzedaż domów i ceny wszystkiego, od nowych konstrukcji po mieszkania, wzrosły od czasu rozpoczęcia przestoju.

Na niektórych rynkach nowe oferty trwają godzinami, jeśli są dobrze wycenione.

Opublikowanie przez U.S. Census Bureau i Departament Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast pokazało, że liczba sprzedanych nowo wybudowanych domów w kraju była o 41,5% wyższa w październiku niż w zeszłym roku, choć spadła nieznacznie od września.

Obecne statystyki sprzedaży i cen opracowane przez Kalifornijskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami (California Association of Realtors, CAR) pokazują, że ceny domów w całym stanie w październiku wzrosły o ponad 17% w porównaniu z tym samym okresem rok temu, a średnia cena sprzedaży wynosi ponad 700 000 dolarów.

Podaż jest najniższy był w latach, CAR raport powiedział. Kalifornijskie domy spędzają medianę zaledwie dziesięciu dni na rynku.

Dane CAR pokazują, że Central Coast doświadczył największego wzrostu cen w Kalifornii, z cenami w górę średnio o 25% rok do roku.

Dane dostarczone przez Monterey Coast Realty i Carmel Realty Company poparły to. Chociaż ceny są najwyższe w już zamożnych częściach Półwyspu, firmy nieruchomości poinformował, że trzeci kwartał 2020 roku był jednym z najbardziej ruchliwych kwartałów w historii ich rynku.

Sotheby’s International Realtor Juliette (Jette) Ferguson pomógł Barss ze sprzedażą i zakupem obu jej domów. Powiedziała, że widziała, jak ta bańka zaczyna się na wiosnę, wkrótce po tym, jak ograniczenia związane z zamknięciem domu na pokazach ustąpiły.

Znak Carmel Realty Co. wisi przed domem w Pacific Grove, w piątek, 27 listopada 2020. Photo by David Rodriguez, The Salinas Californian
A Carmel Realty Co. sign hangs in front of a home in Pacific Grove, on Friday, Nov. 27, 2020. Photo by David Rodriguez, The Salinas Californian

Ferguson powiedział w swoim doświadczeniu, kupujący mają tendencję do podpisywania umów na średnio $50,000 nad prosząc na domy w $600-$800,000 zakresie. Ona stara się pomóc im podjąć najlepsze decyzje możliwe w oparciu o jej zrozumienie rynku mieszkaniowego, ale ona została nieco sparaliżowany przez siłę rynku.

„To było sprzeczne z intuicją,” powiedział Ferguson. „Nie spodziewałam się, że COVID spowoduje wzrost rynku. Stopy procentowe są niskie … i wszystkie znaki są tam, że powinien spadać, ale wciąż jest stabilny i w górę.

„To zawsze jest ich wybór, ale jestem tępy i powiem, czy bym to zrobił, czy nie w tym czasie … ale boję się powiedzieć w tym momencie,” powiedziała. „

Tłoczno i COVID-19

Hrabstwo Monterey było już mocno rozciągnięte, z wysokimi cenami domów, obfitymi terenami rolniczymi i brakiem nowego rozwoju tłoczącego zbyt wielu ludzi w zbyt małej ilości domów.

W latach 2006-2018 mediana dochodu gospodarstwa domowego w Kalifornii wzrosła o 6,4%, ale średni realny dochód dla najniższych 20% gospodarstw domowych spadł o 5,3%. W tym samym okresie koszt mieszkania wzrósł o ponad 8% od 2017 r.

Prowadziło to do wzrostu domów pękających na kratownicach z pokoleniami członków rodziny.

Na podstawie danych z lat 2011-2015 z Healthy Communities Data and Indicators Project, California Department of Public Health stwierdził, że w Kalifornii 8.2% gospodarstw domowych jest uznawanych za przeludnione, co według urzędników służby zdrowia może prowadzić do wyższego ryzyka COVID-19 wśród lokatorów.

Hrabstwo pozostało sklasyfikowane jako purpurowy poziom – klasyfikacja Kalifornii dla wskaźnika przypadków siedmiu diagnoz dziennie na 100 000 osób, najwyższy wskaźnik – od czasu, gdy zamówienia shelter-in-place zostały ogłoszone w marcu.

W hrabstwie Monterey, wskaźnik przeludnionych gospodarstw domowych wynosi 12,7%, a latynoskie gospodarstwa domowe w Kalifornii są najbardziej narażone na przeludnienie, na poziomie 20,1%. W przeciwieństwie do tego, tylko 1,7% białych gospodarstw domowych jest przeludnionych.

Znak na sprzedaż jest umieszczony przed domem na Maher Road w Prunedale, w piątek, 27 listopada, 2020. Photo by David Rodriguez, The Salinas Californian
A na sprzedaż znak jest umieszczony przed domem na Maher Road w Prunedale, w piątek, Nov. 27, 2020. Photo by David Rodriguez, The Salinas Californian

W Monterey County, około 75% osób zdiagnozowanych z COVID-19 to Latynosi lub Latynoski, według danych zdrowotnych powiatu.

Zgodnie z arkuszem informacyjnym z 2015 r. autorstwa badaczy z San Diego State University i Center for Immigrant Integration na Uniwersytecie Południowej Kalifornii, szacuje się, że 18%, lub nieco poniżej 9000, z 49 000 osób, które mieszkają we wschodnim Salinas to nieudokumentowani imigranci.

Badacze szacują, że tylko około 23% nieudokumentowanych imigrantów ma ubezpieczenie zdrowotne, w porównaniu z 63% populacji urodzonej w USA, z wyłączeniem udokumentowanych imigrantów. W związku z tym mogą być mniej skłonni do korzystania z dostępnej opieki zdrowotnej.

Analiza danych Census Bureau z 2019 r. przez California Budget and Policy Center znalazła nierówności ekonomiczne w skali całego kraju, w wyniku czego miliony nie mogą sobie pozwolić na podstawowe rachunki. Ta nierówność ekonomiczna wzrosła wzrosła od czasu, gdy duża część Stanów Zjednoczonych dobrowolnie zamknęła się, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. W związku z tym stan i różne hrabstwa wprowadziły moratoria na eksmisje za niepłacenie czynszu, które wygasają w styczniu. To, jak mówi dyrektor ds. mieszkalnictwa Monterey Bay Economic Partnership (MBEP) Matt Huerta, może być katastrofą dla ludzi, którzy już znaleźli się w trudnej sytuacji. „Zobaczymy anegdotyczne dowody w przyszłym roku. Nie wiemy, ile osób zalega z czynszem, ale te państwowe zabezpieczenia wypalają się z końcem stycznia.

„To będzie krytyczne, że państwo odgrywa rolę, aby interweniować dla najbardziej wrażliwych mieszkańców w naszej społeczności, aby nie zaostrzać stanu zagrożenia zdrowia z powodzią eksmisji,” powiedział.

Znak
A for sale sign hangs in front of a home in Pacific Grove, on Friday, Nov. 27, 2020. Photo by David Rodriguez, The Salinas Californian

Kalifornijska senator stanowa Anna Caballero (D-Salinas) rozpoczęła wiosną ustawę Neighborhood Homes Act (S.B. 1385), która miała nadzieję, że pomoże stworzyć więcej mieszkań w okolicy, jednocześnie nie naruszając istotnych gruntów rolnych.

„Ta pandemia niszczy latynoską społeczność robotników rolnych z powodu braku mieszkań po przystępnych cenach, a ludzie są zmuszeni podwoić i potroić się, ponieważ potrzeba wielu osób zarabiających, aby móc sobie pozwolić na czynsze”, powiedział Caballero.

„To przerażające”, powiedział Caballero. „Projekt ustawy Caballero zamieniłby nierentowne lub opuszczone sklepy wielkopowierzchniowe, takie jak K-Mart czy Toys 'R Us, w mieszkania lub kondominia. Miała nadzieję, że takie podejście pozwoli stworzyć nowe, nadające się do chodzenia mieszkania, przy jednoczesnym utrzymaniu niskiego poziomu gazów cieplarnianych i przekształceniu pustostanów w dobrodziejstwo dla społeczności.

Podobna inwestycja miała już miejsce w rejonie Creekbridge w Salinas, gdzie sklep spożywczy Safeway został zbudowany obok ponad 15 apartamentów.

„Jeśli tam mieszkasz”, powiedział Caballero, „możesz zejść na dół, wykupić ubezpieczenie, zrobić zakupy bankowe, kupić artykuły spożywcze. Jeśli tam nie mieszkasz, nigdy byś nie wiedział (że tam są).”

Caballero’s bill nie przeszedł, co przypisała przyspieszonym sesjom Legislatury, które zostały poddane na obcasach reguł shelter-in-place. Nie było po prostu czasu, aby odnieść się do punktów innych ustawodawców podniósł, powiedziała. Caballero jest retooling ustawy w oparciu o informacje zwrotne, które otrzymała i ma nadzieję, że przejdzie w 2021.

„Ludzie tracą mieszkania od czasu recesji,” Caballero powiedział. „Kiedy tak wielu ludzi straciło domy, które były zawyżone w wartości, masz inwestorów, którzy wykupują domy. Tutaj, lokalnie, istnieje prawdziwa potrzeba małych jednostek, aby ludzie mogli. dostać swoją stopę w drzwiach.”

’Somewhat trapped'

Kompleks apartamentów ma pokój dostępny do wynajęcia w południowym Salinas, w piątek, 27 listopada 2020. Photo by David Rodriguez, The Salinas Californian
Kompleks apartamentów ma pokój dostępny do wynajęcia w południowym Salinas, w piątek, 27 listopada 2020. Photo by David Rodriguez, The Salinas Californian

Realtors Anita Madison i Kim DiBenedetto odpowiednio pracują w siostrzanych firmach Monterey Coast Realty i Carmel Realty Co. Carmel Realty koncentruje się na luksusowej marki i tylko listy domów ponad 1 milion dolarów, podczas gdy Monterey Coast koncentruje się na właściwości, które są mniej niż 1 milion dolarów.

Porównując sprzedaży i cen kwartał do kwartału i rok do roku, DiBenedetto powiedział numery widzieli są „szalone”, raz byli w stanie rozpocząć pokazując domy ponownie. Wielu z ich klientów pochodzi z San Jose i San Francisco, powiedziała, nie jest po prostu więcej z nich. Są one również coraz więcej nabywców z L.A. niż zwykle zobaczyć, powiedziała.

Choć zazwyczaj ci nabywcy będą szukać drugiego domu, wielu z nich zamienia go w swoje podstawowe rezydencje, DiBenedetto powiedział.

„Co naprawdę widzisz, zbyt, nawet w bardziej przystępnych punktach cenowych, jak East Garrison i Dunes, ogromny odsetek tych ludzi, którzy pracują w Dolinie Krzemowej,” DiBenedetto powiedział. „Normalnie kupują trochę dalej na północ, jak w Marinie, ale teraz nie muszą nawet dojeżdżać do pracy. Mówią, 'Mogę kupić gdziekolwiek.'”

Względnie niski wskaźnik infekcji w hrabstwie Monterey, a zwłaszcza na Półwyspie, wraz z łatwością dostępu do zewnątrz był ogromny rysunek dla wielu klientów Madison, patrząc na zatłoczonych miast Bay Area. W San Francisco i San Jose, zbyt, koszt wysokich kondominiów i apartamentów spadł, podczas gdy ceny domów jednorodzinnych wzrosła.

Znak dla The Ruiz Group stoi przed domem w Salinas sąsiedztwa w piątek, Nov. 27, 2020. Photo by David Rodriguez, The Salinas Californian
Znak dla The Ruiz Group stoi przed domem w dzielnicy Salinas w piątek, Nov. 27, 2020. Photo by David Rodriguez, The Salinas Californian

„Jeśli masz zamiar zapłacić to, co kosztuje życie w mieście, możesz być tutaj zamiast tego, prawdopodobnie za mniej, pracować z domu i być gdzieś, co jest o wiele bardziej low-key,” Madison said.

„Oni po prostu chcieli z większych miast,” DiBenedetto dodał. „Jeśli mieszkasz w wysokim wieżowcu, czuli się nieco uwięzieni.”

DiBenedetto wspomniała o jednej rodzinie, której sprzedała, która kupiła drugi dom w hrabstwie Monterey, aby ich syn, który miał wcześniej istniejące problemy zdrowotne, miał mniejsze szanse na kontakt z COVID-19 niż w San Francisco.

Podczas gdy luksusowe mieszkania są ważną częścią rynku, Huerta z MBEP powiedziała, że hrabstwo pozostaje daleko w tyle w swoich celach budowania przystępnych mieszkań, które pomogłyby rozproszyć populację pracowników rolnych i obniżyć czynsze, jak również rozprzestrzenianie się COVID-19.

Aby tak się stało, powiedział, że wybrani urzędnicy na poziomie miasta i powiatu muszą znaleźć wolę polityczną, aby dokonać dużych zmian: usprawnić wydawanie pozwoleń i podział na strefy oraz podnieść lub zmienić przeznaczenie funduszy na bardziej przystępne mieszkania.

Do tej pory, jak zauważył Huerta, hrabstwo Monterey było bardziej skłonne do zazieleniania luksusowych osiedli mieszkaniowych, niż mieszkań o umiarkowanych lub przystępnych cenach.

Bez pewnego rodzaju interwencji rządu, duża grupa ludzi znalazłaby się w gorszej sytuacji po pandemii, powiedział Huerta.

„Jesteśmy jednym z tych obszarów kraju, które widzą i zobaczą więcej z 'K' -shaped recovery, gdzie masz rodzaj rozbieżnych ścieżek,” powiedział Huerta. „Jedna ścieżka dla ludzi, którzy będą sobie dobrze radzić: kupujący i właściciele domów, którzy mają wystarczająco dużo pieniędzy, aby kupić wyższe domy. Z drugiej strony mamy drugi koniec 'K', gdzie ludzie cierpią i będą cierpieć jeszcze bardziej. Ci ludzie będą mieli wyższe czynsze i (będą) niezdolni do zakupu.

„Ożywienie będzie się dla nich pogarszać.”

Nowe domy na sprzedaż znak jest umieszczony w pobliżu domów sąsiedztwa East Garrison w Marinie, w piątek, 27 listopada 2020. Photo by David Rodriguez, The Salinas Californian
Nowe domy na sprzedaż znak jest umieszczony w pobliżu East Garrison domów sąsiedztwa w Marina, w piątek, Nov. 27, 2020. Photo by David Rodriguez, The Salinas Californian

Kate Cimini jest reporterem z The Salinas Californian obejmującym ag, mieszkalnictwo i zdrowie. Ta historia powstała dzięki wsparciu California Fellowship w Centrum Dziennikarstwa dla Zdrowia USC Annenberg. Danielle Fox z Annenberg’s engagement editor przyczyniła się do powstania tej historii.

Ten artykuł jest częścią The California Divide, współpracy między biurami prasowymi badającymi nierówności dochodów i ekonomiczne przetrwanie w Kalifornii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *