Co to jest APU (Accelerated Processing Unit)?

Akcelerator APU (Accelerated Processing Unit) to mikroprocesor, który łączy centralną jednostkę obliczeniową (CPU) z procesorem graficznym (GPU) na jednym układzie komputerowym. Dzięki temu komputer jest nieco szybszy, niż gdyby procesory były od siebie oddalone, ponieważ w takim przypadku komunikacja między nimi trwałaby dłużej.

Można porównać APU do ołówka z gumką na drugim końcu. Nie ma potrzeby upuszczania ołówka i chwytania gumki, wymazywania błędu, a następnie wymieniania gumki z powrotem. Zamiast tego możesz łatwo i szybko wprowadzać poprawki do swojej pracy za pomocą jednego narzędzia. APU działa w ten sposób w dzisiejszych potężnych komputerach do gier.

Inne interesujące terminy…

  • Co to jest Centralna Jednostka Przetwarzająca (CPU)?
  • Co to jest Jednostka Przetwarzająca Grafiki (GPU)?

Czytaj więcej o „Accelerated Processing Unit (APU)”

Układy APU narodziły się, gdy programiści i producenci oprogramowania odkryli, że procesory graficzne nie osiągały maksymalnego potencjału. Skierowali się więc w stronę „przetwarzania równoległego”, które umożliwiło procesorowi graficznemu pracę równolegle z procesorem centralnym. Jednostka przyspieszonego przetwarzania poprawia szybkość transferu danych pomiędzy CPU i GPU, pozwalając komputerowi na wykonywanie zadań przy mniejszym zużyciu energii, niż gdyby komponenty te pracowały osobno.

Jakie sektory skorzystają na zastosowaniu jednostek APU?

Jednostki przyspieszonego przetwarzania znalazły zastosowanie w kilku dziedzinach, takich jak:

Rozwój oprogramowania

Układy APU pozwalają twórcom oprogramowania na wykorzystanie heterogenicznych architektur obliczeniowych, łączących technologie CPU i GPU. Takie połączenie ułatwia im pracę nad aplikacjami, które wymagają szybkości i ogromnych możliwości przetwarzania. Pomocne jest również to, że współczesne APU obsługują obrazy Open Computing Language (OpenCL). OpenCL zapewnia standardowy interfejs dla obliczeń równoległych wykorzystujących paralelizm oparty na zadaniach i danych. Większość zadań wymaga dużej mocy obliczeniowej (od procesorów centralnych) i dużej szybkości przetwarzania obrazu (cecha GPU). Jednak jednostki CPU i GPU zazwyczaj nie przetwarzają danych w tym samym czasie. Układy APU, które łączą w sobie te cechy i umożliwiają równoległe przetwarzanie danych, skracają ten proces.

Ale układy APU są tańsze w porównaniu z zakupem zestawu CPU i GPU, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla twórców oprogramowania, których zadania nie wymagają dużego nakładu procesora.

Tworzenie treści wizualnych

Większość treści cyfrowych opiera się dziś w dużym stopniu na wizualizacji. Dzięki komputerowi wyposażonemu w procesor APU twórcy treści cyfrowych mogą z łatwością tworzyć wysokiej jakości filmy wideo, które przeniosą wrażenia użytkownika na inny poziom.

Advanced Micro Devices (AMD), która jako pierwsza opracowała procesory APU, pozwala twórcom treści korzystać z wbudowanych uniwersalnych dekoderów wideo (UVD) w celu dopracowania treści wideo, tak aby zachowały one swoją jakość podczas wyświetlania na dużym ekranie.

Oprócz zapewnienia wysokiej jakości wyświetlaczy, APU pozwalają również twórcom treści na czyszczenie zdjęć i filmów, upraszczając i usprawniając w ten sposób proces tworzenia treści.

Gaming

APU są również przydatne dla graczy, którzy chcą budować swoje komputery od podstaw. Dzięki nim mogą oni korzystać z lepszego i szybszego przetwarzania grafiki, co zwiększa ich doświadczenie w grach bez rozbijania banku.

Czy powinieneś kupić jednostkę przyspieszonego przetwarzania?

Nie każdy potrzebuje APU, ale jest to naprawdę świetny dodatek do twojego komputera, jeśli pracujesz jako programista, projektant cyfrowy lub profesjonalny gracz. W porównaniu z modernizacją CPU i GPU, zakup APU i jego instalacja kosztuje mniej. Poniższa tabela porównuje ceny najlepszych spośród każdego typu procesorów.

Typ procesora Model Cena
CPU AMD Threadripper 3970X (według Tom’s Hardware) Pomiędzy 1,973.76 a 2 653,75 USD
GPU AMD Radeon RX 5700 (na podstawie Techradar) Pomiędzy 399.99 a 489,99 USD
APU AMD A10-9700 (według GamingScan) Pomiędzy 90,99 a 102 USD.32

Przy użyciu punktów cenowych wskazanych powyżej, zobaczysz, że modernizacja CPU i GPU może kosztować średnio 2 758,75 USD, podczas gdy zadowolenie się prawdopodobnie mniejszą mocą obliczeniową przy użyciu APU wynosi tylko średnio 96,66 USD. To wyliczenie jest oczywiście bardzo uproszczone i nie bierze pod uwagę specyfikacji procesorów, ale powinno dać Ci pewne pojęcie przy podejmowaniu decyzji o zakupie.

Ciekawostki

Czy wiesz, że APU było najpierw znane jako „Fusion”? Firma AMD, twórca pierwszego APU, użyła „Fusion” jako określenia marketingowego dla swoich 64-bitowych mikroprocesorów, które łączyły w sobie CPU i GPU w jednym urządzeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *