Czy niedobór witaminy D powoduje wysokie ciśnienie krwi?

Wcześniej tego lata, kiedy urlopowicze rozkładali ręczniki plażowe, dopasowywali okulary przeciwsłoneczne i czuli ciepło promieni słonecznych, naukowcy przedstawili największe na świecie badanie badające związek pomiędzy witaminą D a nadciśnieniem tętniczym podczas konferencji Europejskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka w Paryżu, we Francji. Dane przedstawione na podstawie ponad 35 badań i 155 000 osób wykazały, że wysokie stężenie 25-hydroksywitaminy D skutkowało obniżeniem poziomu ciśnienia krwi i zmniejszeniem ryzyka wystąpienia nadciśnienia. Kiedy nie odpoczywamy od prawdziwego życia, nasze codzienne nawyki spowodowały obniżenie poziomu witaminy D w całym zachodnim świecie, ponieważ w ostatnich dekadach przebywaliśmy w zamkniętych pomieszczeniach i zakrywaliśmy się, aby zapobiec rakowi skóry – co jest świetne dla naszej skóry, ale złe dla naszego ciśnienia krwi.

Witamina D jest wytwarzana przez skórę, kiedy wchodzi w kontakt z ultrafioletowym promieniowaniem słonecznym typu B. Pozyskujemy ją również z diety. Witaminę D pozyskujemy również ze źródeł żywieniowych, jednak nie jest ona szeroko rozpowszechniona w naturalnych źródłach żywności, a fortyfikacja żywności okazała się w dużej mierze niespójna lub nieadekwatna jako wiarygodne źródło. Podczas gdy polegamy na ekspozycji na słońce głównie dla naszej absorpcji witaminy D, w zależności od miejsca zamieszkania, pory dnia i tego, co nosisz, możesz nie otrzymywać tyle, ile potrzebujesz. W rzeczywistości szacuje się, że 40 do 75 procent naszej populacji ma niedobór witaminy D.

„Rutynowo sprawdzamy pacjentów, którzy przychodzą do nas z nadciśnieniem, pod kątem niskiego poziomu witaminy D”, wyjaśnia dr Wayne Leimbach. Jeśli u pacjenta występuje niedobór witaminy D, przepisanie codziennej suplementacji może uregulować ciśnienie krwi bez skutków ubocznych lub stosowania dużych dawek leków. Może to być prosty sposób na rozwiązanie problemu, który w przeciwnym razie mógłby być trudny do opanowania.

Badacze odkryli, że na każde 10 procent wzrostu stężenia 25-hydroksywitaminy D, przypada 8,1 procent spadku ryzyka wystąpienia nadciśnienia. Dzięki tej korelacji naukowcy twierdzą, że będą nadal badać sposoby, w jakie niedobór witaminy D może wpływać na inne czynniki ryzyka chorób serca, w tym ryzyko cukrzycy typu 2 i wysoki poziom cholesterolu.

Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, poproś lekarza o sprawdzenie statusu witaminy D. Może to być prosta odpowiedź, która pomoże zmniejszyć ryzyko powikłań związanych z nieopanowanym ciśnieniem krwi, w tym ataku serca, udaru, niewydolności nerek i zastoinowej niewydolności serca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *