Jak zszyć lub zamknąć ranę

Wiele osób uczy się jak zszyć (suture), zszyć, skleić (glue) lub w inny sposób zamknąć ranę, ponieważ wyobrażają sobie sytuację awaryjną, w której jedyną szansą na przeżycie jest hack chirurgiczny MacGyvera z igłą wędkarską i nicią dentystyczną. Jest to jedna z tych umiejętności, która wydaje się fajna – jak coś, co powinien znać legalny preppers.

Rzeczywistość jest trochę inna. Nawet jeśli masz do czynienia z poważnym urazem w scenariuszu SHTF, siłowe zamknięcie rany jest ostatecznością.

Jest to również trudne i ryzykowne do wykonania bez odpowiedniego sprzętu medycznego – więc nie polegaj na haczykach wędkarskich lub czerwonym zszywaczu biurowym Milton.

Prostsze rozwiązanie jest prawie zawsze właściwe, a wszystkie, z wyjątkiem najcięższych ran, w końcu zamkną się same z właściwą uwagą. Nawet w przypadku tych, które powinny zostać zamknięte, badania pokazują, że często lepiej jest pozostawić ranę otwartą przez pierwszy dzień lub dwa.

Zamykanie rany jest trzecim (opcjonalnym) krokiem w całym procesie:

 • Zatrzymaj krwawienie (użyj opaski uciskowej, jeśli jest poważne)
 • Oczyść ranę
 • Zamknij ranę za pomocą pasków, szwów, zszywek lub kleju (jeśli ma to sens)
 • Zabezpiecz ranę opatrunkami i bandażami

Podsumowanie, jak zamknąć ranę:

 • Zdecydowana większość ran powinna być pozostawiona do naturalnego gojenia
 • Poważne rany w miejscach o dużej aktywności lub napięciu (takich jak łokieć lub skóra głowy) częściej wymagają zamknięcia, ponieważ jest bardziej prawdopodobne, że rana rozejdzie się podczas gojenia
 • Paski i bandaże motylkowe są zazwyczaj najlepszym wyborem
 • Zszywanie jest łatwe, jeśli masz odpowiedni sprzęt
 • Szycie jest trudne, jeśli nigdy nie ćwiczyłeś, ale to najlepsza metoda w przypadku ran o dużym napięciu lub poważnych
 • Klej działa, ale to ostateczność (zwłaszcza jeśli używasz dostępnego bez recepty superglue), która sprawia, że trudno go zobaczyć i poradzić sobie z infekcjami

Użyj głowy. Skorzystaj z profesjonalnej pomocy, jeśli możesz.

Przygotowani uczą medycyny przetrwania: co robić w nagłych wypadkach, gdy nie można polegać na normalnej pomocy lub zaopatrzeniu. Jak podejmować decyzje, jakie kroki podejmować, jakiego sprzętu używać… jest ogromna różnica we właściwych odpowiedziach między życiem codziennym a sytuacją przetrwania.

Zgadzasz się nie pociągać nas do odpowiedzialności, jeśli mimo wszystko zdecydujesz się zrobić coś głupiego.

Chcesz więcej darmowych poradników od ekspertów medycznych i survivalowych dostarczanych prosto do Twojej skrzynki odbiorczej?

Dlaczego powinieneś nam zaufać

Trzech Twoich przewodników ma 80 lat łącznego doświadczenia w nauczaniu lub używaniu tych umiejętności:

Tom Rader
Tom Rader. 18 lat w medycynie ratunkowej. Były ratownik medyczny i żołnierz Marynarki Wojennej (medyk) z Marine Recon w Iraku. Naucza medycyny dzikiej przyrody w całym kraju dla studentów, w tym strażaków wildland, pierwszych respondentów i odległych populacji.

Dave Meade
Dave jest emerytowanym Strażnikiem Leśnym i Medykiem Taktycznym, a obecnie uczy kilku programów Medycyny Dzikiej Przyrody. Oprócz zaangażowania w medycynę od lat 80. ma również stopnie naukowe w Wilderness Recreation Leadership i Forest Technology.

Mike Ruane
Mike Ruane przeszedł na emeryturę po 27 latach pracy w medycynie ratunkowej jako ratownik medyczny i pielęgniarz. Jego kariera rozciągała się od ulic wschodniego Oakland do nauczania wojskowych medyków specjalnych działań wojennych.

Co to jest szew?

Szew to tylko termin medyczny dla normalnych szwów przy użyciu igły i nici – zszywki, motyle i inne metody zamykania nie są uważane za szew.

Szwy są najsilniejszym sposobem na utrzymanie poważnej rany razem, szczególnie na częściach ciała, gdzie rana jest podatna na rozszczepienie z powrotem otwarte od aktywności. Przyspiesza to proces gojenia, ponieważ jest mniej pustej przestrzeni, dla której organizm musi tworzyć nową tkankę.

Szwy pomagają również zmniejszyć bliznowacenie. Chociaż redukcja blizny może wydawać się powierzchowną, kosmetyczną troską, w rzeczywistości jest to medyczny priorytet, ponieważ tkanka bliznowata hamuje ruch i normalne funkcjonowanie ciała.

Jak zdecydować, czy i kiedy zamknąć ranę

Wiedza, kiedy zamknąć lub zaszyć ranę jest równie ważna jak to, jak to zrobić.

Właściwą odpowiedzią w zdecydowanej większości sytuacji jest pozwolenie, aby rana zagoiła się sama – wliczając w to paskudne rany w surowych warunkach przetrwania bez dostępu do profesjonalnej pomocy medycznej.

Nawet wyszkoleni medycy polowi rozważają przymusowe zamknięcie rany w jakiejkolwiek formie tylko wtedy, gdy rana znajduje się w części ciała o dużej ruchomości lub jest bardzo poważna, głęboka lub długa.

Zamknięcie rany przedwcześnie zwiększa szansę na infekcję i utrudnia radzenie sobie z infekcjami, które się pojawią. (Należy pamiętać, że infekcje są największym zagrożeniem dla rany.)

Nawet w sytuacjach kryzysowych, kiedy rana jest odpowiedniego typu do przymusowego zamknięcia, badania wykazują, że zazwyczaj lepiej jest poczekać kilka godzin lub dni po urazie przed zamknięciem (tzw. opóźnione zamknięcie pierwotne), aby mieć oko na potencjalną infekcję, poradzić sobie z ropą i drenażem, ponownie oczyścić ranę w razie potrzeby i tak dalej.

Jest też dodatkowe ryzyko związane z przymusowym zamknięciem. Nawet jeśli masz sterylny zestaw do szycia ze wszystkimi odpowiednimi narzędziami, nadal robisz dziury w ciele lub dodajesz chemikalia, które potencjalnie mogą spowodować więcej problemów. A jest mało prawdopodobne, abyś w sytuacji przetrwania mógł polegać na czystym środowisku pracy i narzędziach lub antybiotykach uzupełniających.

Zamykanie rany z zanieczyszczeniami w środku to przepis na katastrofę. Nawet jeśli prawidłowo oczyściłeś ranę, prawdopodobnie nadal znajdują się w niej jakieś mikroorganizmy, a pozostawienie otwartej rany na dzień lub dwa daje organizmowi więcej czasu na „wypchnięcie złych rzeczy”.

Jednym z najważniejszych czynników jest umiejscowienie rany. Celem szwów, zszywek, pasków sterylnych i kleju jest zapobieganie rozszczepianiu się rany podczas gojenia. Jest to bardziej prawdopodobne w obszarach ciała o wysokiej aktywności lub wysokim napięciu.

Wspólne miejsca na ciele, w których stosuje się szwy i zamknięcia:

 • Wszystkie stawy
 • Przednia część głowy i skóra głowy (chociaż nie porusza się tak bardzo, skóra jest napięta)
 • Policzek
 • Plecki (szczególnie przy noszeniu torby lub innych dynamicznych ruchach)
 • Stopy

Na przykład, raz zrobiliśmy szybkie zszycie na odłamku pośladka Marine w walce, ponieważ nadal zamierzali być aktywnie zaangażowani w szybkie przemieszczanie się, długie plecaki i walkę przez kolejne 12+ godzin. Oznaczało to, że nawet świetny bandaż rozpadłby się w miarę poruszania nogami i biodrami.

Ale gdyby ten żołnierz odpoczywał krótko po zranieniu, nie musielibyśmy go w ogóle zamykać.

Jak ćwiczyć
Szybki Wybór
Praktyczny zestaw do szycia

Praktyczny zestaw do szycia

Dostarczany z „mięsistą” podkładką silikonową z wstępniewyciętymi ranami i 25-częściowym zestawem do szycia. Ten sam zestaw używany w naszych zdjęciach how-to.
 • Zobacz cenę na Amazon

Jak każda inna umiejętność przetrwania, powinieneś ćwiczyć zamykanie ran przed nagłym wypadkiem. Klejenie i zszywanie są dość proste, ale szycie może być wyzwaniem – szczególnie węzły.

praktykuj szycie

Jeśli nie masz jednego z odpowiednich zestawów do ćwiczeń, możesz użyć świńskiej łapy (skóra jest podobna do ludzkiej), piersi kurczaka, lub banana.

Przybliż krawędzie, ale unikaj wywijania

Rany rzadko są czystą, prostą linią. Przed przymusowym zamknięciem rany należy zwrócić uwagę na wyrównanie jej brzegów, aby rana goiła się czysto, a kątowe siły skręcające nie rozerwały jej na strzępy.

„Zbliżanie rany” to proces wyrównywania jej brzegów. Zwykle robi się to (czystymi lub w rękawiczkach) rękami podczas zamykania lub bandażowania. Uważaj na palce, kiedy używasz igieł.

Zarówno u góry (everting) jak i u dołu (inverting) oznacza, że naciskasz zbyt mocno

Możesz spotkać się z technikami, które zalecają „everting” krawędzi rany, kiedy w przybliżeniu popychasz brzegi rany do góry, jak gdybyś próbował stworzyć piramidę skóry. Początkowo sądzono, że takie postępowanie ograniczy tworzenie się blizn, ponieważ rany mają tendencję do spłaszczania się podczas gojenia.

Nowoczesne badania nie potwierdzają jednak tej dogmatycznej praktyki.

O wiele ważniejsze jest wyrównanie brzegów i utrzymanie ich w płaskiej pozycji. Badania są jednoznaczne w jednej kwestii: upewnij się, że brzegi nie są odwrócone (skierowane w dół) w kanion. Odwrócenie spowoduje powstanie większej blizny, która ma tendencję do wcinania się do środka.

Paski, motyle i inne proste zamknięcia są właściwym rozwiązaniem w większości przypadków

Paski i opatrunki motylkowe są najlepszym sposobem na zamknięcie wszystkich, ale najbardziej ryzykownych ran. Są tanie, powszechne, intuicyjne, łatwe do usunięcia w razie konieczności ponownego oczyszczenia rany i nie dziurawią pacjentów.

Bardzo skomplikowane lub nieregularne rany mogą być kłopotliwe. Poświęć chwilę na przemyślenie wzoru skóry i ilości materiałów, z którymi musisz pracować, zanim zaczniesz pracę.

Stworzenie złożonej osłony Band-Aid na ranę z nieregularnymi nacięciami może nie być najlepszym rozwiązaniem

Paski Steri-strips są samoprzylepne na całej powierzchni paska. Motyle mają nieprzylepną część pośrodku.

Jeśli uważasz, że rana może ulec zakażeniu lub będziesz musiał często zmieniać zamknięcia ze względu na pogodę lub aktywność, spróbuj użyć motyla, aby zmniejszyć szansę na przyklejenie się kleju do rany.

DIY opatrunek motylkowy wykonany z paska sterylnego

Możesz zmienić pasek sterylny (lub nawet taśmę) w opatrunek motylkowy używając noża survivalowego. Wytnij małe skrzydełka wzdłuż obu krawędzi środka paska, składając je do środka po stronie kleju, aby zablokować lepkość.

Jak stosować bandaże paskowe:

 1. Obliż krawędzie rany używając (czystych) palców.
 2. Zacznij od środka rany. Jeśli zaczniesz od zewnątrz do wewnątrz, może pojawić się dziwny pęcherzyk na środku.
 3. Jeśli używasz motyla, chcesz wyrównać pasek tak, aby nieprzylepna część przechodziła przez ranę po zamknięciu.
 4. Nakładaj i dociskaj, aby upewnić się, że przylega do skóry.
 5. Możesz umieszczać paski powyżej i poniżej pierwszego paska. Pozostań w odległości 1/8 do 1/4 cala od siebie – zbyt duża przestrzeń między nimi zwiększa napięcie każdego z nich.
 6. Jak skończysz, możesz umieścić więcej pasków lub taśmy na końcach bandaży równolegle do rany, aby zakotwiczyć je przy skórze.

Porada: Inną techniką pomagającą w zabezpieczeniu bandaży paskowych jest użycie nalewki z benzoiny. Oczyść obszar, który chcesz przylgnąć za pomocą podkładki z alkoholem, a następnie nałóż trochę benzoiny na ten obszar. Umieść samoprzylepny bandaż na wierzchu.

ZipStitch

ZipStitch jest nowszym produktem komercyjnym, który stał się wirusem w społeczności survivalowej, ponieważ wygląda schludnie i łatwo:

Uwielbiamy widzieć więcej innowacji na tym rynku i podoba nam się pakiet ZipStitch’s all-in-one. Prawdopodobnie wytrzymają więcej uszkodzeń niż standardowy pasek lub motylek.

Ale przy cenie 30$ za sztukę, ZipStitch nie jest wart tego dla większości ludzi. Ponadto część zip tie jest sztywna i nie przylega płasko do skóry, co zwiększa prawdopodobieństwo zaczepienia lub przebicia się przez bandaże. A jeśli popełnisz błąd, musisz wyrzucić całą rzecz (tak jak normalny zip tie).

Zestaw do szycia

Podstawy dobrego awaryjnego zestawu do szycia:

 • Materiał do szycia/nitka i zakrzywiona igła. W ten sposób zazwyczaj dostarczane są szwy komercyjne.
 • Kleszcze. Można je spotkać jako „igielnice”.
 • Nożyczki. Do cięcia nici po każdym rzucie.
 • Kleszcze do tkanek. Te wyglądają jak pęseta z pojedynczym zębem po jednej stronie i dwoma zębami po drugiej, które są używane do delikatnego uchwycenia krawędzi skóry do manipulacji.
 • Ostrze skalpela. Może być używane do odcinania martwej tkanki.

Istnieje oszałamiający wachlarz opcji materiałów szewnych. Każdy rodzaj ma mocne i słabe strony dla różnych typów tkanek.

Zalecamy niewchłanialny nylon, ponieważ ma on najlepszą wytrzymałość, zachowując jednocześnie pewną elastyczność (co pomaga, gdy rana puchnie).

Powinieneś zawsze wybierać zakrzywioną igłę. Najpopularniejszą (i najbardziej odpowiednią dla preppersów) jest „3/8 koła”.

Jeśli musisz użyć przypadkowych narzędzi – takich jak igły do szycia, nić dentystyczna lub żyłka wędkarska – postaraj się, aby były sterylne i przygotuj się na bardziej skomplikowane zadanie z większym ryzykiem infekcji.

Porada: Im mniejsza jest pierwsza liczba na szwie, tym mocniejsza jest nić (wytrzymałość na rozciąganie). Szew 2/0 jest mocniejszy niż 6/0.

Jak zszyć ranę

Jeśli bierzesz sterylną igłę i nić z zamkniętego zestawu do szycia, nie dotykaj ich niczym poza czystym narzędziem i czystymi/rękawiczkami. Rozwinąć cały szew z opakowania.

Uwaga: Czynności przedstawione na zdjęciu są wykonywane przez osobę praworęczną.

Chwycić igłę w połowie jej długości. Jeśli używasz igłotrzymacza, zablokuj zacisk.

Ponieważ wykonujemy jeden ścieg na raz (a nie jeden długi łańcuch ściegów), nie ma większego znaczenia, gdzie zaczniesz szyć. Wystarczy użyć głowy.

Zazwyczaj najłatwiej jest zacząć od krawędzi rany najbardziej oddalonej od Ciebie (jak na zdjęciu poniżej).

Chwyć krawędź rany kleszczykami do tkanek i delikatnie unieś krawędź.

Wbij igłę prosto w skórę pod kątem 90 stopni około pół centymetra od krawędzi.

Tylko zszywasz skórę; nie wchodź na tyle głęboko, aby przebić tłuszcz.

Obróć rękę tak, aby igła rozpoczęła krzywą w kształcie litery „U”, przechodząc przez kanał rany i na drugą stronę. Nie pracuj z szalonymi kątami; utrzymuj otwory po każdej stronie tak prostopadłe do siebie, jak to tylko możliwe. Możesz (ostrożnie) użyć palców, aby wyrównać krawędzie rany.

Uwolnij krawędź, którą trzymasz kleszczykami do tkanek i chwyć przeciwną stronę. Wykonaj obrót w kształcie litery U i przeprowadź igłę przez skórę po drugiej stronie.

Chwyć nić tuż pod igłą palcami lub igłotrzymaczem. Przeciągnij nić, aż zostanie Ci centymetr lub dwa po stronie wyjściowej, a następnie opuść igłę na dół.

Tworzenie węzła w kolejnych krokach może wydawać się trudne na początku. Ale w zasadzie wykonujesz serię prostych węzłów overhand używając narzędzia igłotrzymacza do owijania i zaciskania nici.

Jedną ręką trzymaj igłotrzymacz. Użyj drugiej ręki, aby owinąć długi koniec (ten, który właśnie przeciągnąłeś) nici dwa razy wokół końcówki igielnicy.

Zwróć uwagę na kierunek (zgodnie z ruchem wskazówek zegara lub przeciwnie do ruchu wskazówek zegara), w którym owijasz nić wokół kleszczy. Będzie to miało znaczenie później.

Dwie pętle, pokazane tuż przed tym jak igielnik zaciśnie się na krótkim ogonku nici

Owijka powinna być ścisła, ale na tyle luźna, że nadal możesz otworzyć końcówkę narzędzia na tyle, aby uszczypnąć trochę nici.

Zacisnąć ogonek/krótki koniec nici zaciskami do igły.

Używając ręki trzymającej już nić szewną, delikatnie pociągnij za nić, aby zsunęła się z narzędzia.

Zaciskaj nić aż do zbliżenia brzegów rany z węzłem leżącym płasko na jednym brzegu rany.

Właśnie wykonałeś jeden „rzut”. Chcesz skończyć z 5-6 rzutami na dany ścieg, układając węzły jeden na drugim.

Zmieniaj kierunek (zgodnie z ruchem wskazówek zegara lub przeciwnie do ruchu wskazówek zegara), jak zapętlasz nić wokół czubka igielnicy na każdym rzucie. Przełączanie tam i z powrotem sprawia, że węzły są bardziej bezpieczne.

Odetnij dodatkową nić po obu stronach, gdy skończysz z rzutami. Nie należy podchodzić zbyt blisko do węzła, w przeciwnym razie może się on rozdzielić.

Powtarzaj w odstępach co 1/4 cala, aż zamkniesz ranę.

Porada: Ułatw sobie zdejmowanie i kontrolę, trzymając wszystkie węzły po jednej stronie rany.

Szwy powinny wyjść w ciągu jednego do dwóch tygodni. Szwy w mało używanych obszarach ciała (takich jak twarz lub skóra głowy) mogą wyjść w ciągu 7-10 dni. Obszary intensywnie użytkowane (takie jak tułów lub nogi) powinny pozostać założone przez pełne 14 dni.

Gdy nadejdzie czas usunięcia szwów, wystarczy przeciąć nić po jednej stronie węzła i wyciągnąć ją. Bądź delikatny i płynny w swoich ruchach – nić powinna wyjść z łatwością.

Techniki szycia

Szycie jest umiejętnością, którą można pomniejszyć o wiele warstw złożoności. Jeśli nie ćwiczysz od czasu do czasu, prawdopodobnie zapomnisz, kiedy zajdzie taka potrzeba wiele lat później.

Istnieją różne techniki szycia. Na przykład, profesjonalista może zaszyć bardzo głęboką ranę warstwowo, zaczynając od głębokiego końca i pracując w kierunku powierzchni. W przeciwnym razie po prostu zamknąłbyś powierzchnię i stworzył ukrytą jaskinię, w której infekcje urządzają imprezy, jakby ich rodzice wyjechali z miasta.

Skupiamy się na najprostszym i najbardziej odpowiednim rodzaju szycia: przerywanym.

W przeciwieństwie do szycia ciągłego, które utrzymuje linię bez przerw i zabezpiecza tylko na końcach, szycie przerywane jest wykonywane po jednym kawałku na raz. Każdy ścieg jest pojedynczy.

Eksperci medycyny estetycznej zalecają metodę przerywaną, ponieważ, mimo że nie jest ona najprostsza do nauczenia, zużywa niewielką ilość nici do każdego szwu (dzięki czemu można oszczędzać zasoby) i jest bardziej wyrozumiała, jeśli popełni się błąd w danym ściegu.

Jak zszyć ranę

Zszywanie jest znacznie łatwiejsze do wykonania niż szycie. Jednak wiąże się z ryzykiem powstania cięższych blizn u pacjenta i wymaga specjalnego sprzętu.

Należy używać tylko zszywaczy i zszywek medycznych. Zszywki biurowe mają kształt litery „U”, a następnie są zginane przez dolną stronę zszywacza do ostatecznej, zamkniętej formy. Zszywki medyczne działają inaczej, ponieważ nie ma metalowego ogranicznika, który zmusza „U” do przekształcenia się w „B”.

Zaczynając od krawędzi rany, wyśrodkuj główkę zszywacza nad linią rany.

jak zszyć ranę

Naciśnij mocno i ściśnij zszywacz.

Przesuń w dół o 1/8 do 1/4 cala. Powtórzyć.

Skóra może utworzyć naturalną, podwyższoną grań pod i wzdłuż zszywek, jak widać poniżej. Nie stanowi to problemu, o ile stosujesz się do powyższych rad dotyczących unikania inwersji.

Zakładając, że w międzyczasie nie wystąpią oznaki infekcji, zszywki powinny zostać usunięte z cieńszych, szybciej gojących się tkanek (takich jak skóra głowy) w ciągu siedmiu dni. Grubsze tkanki (takie jak pośladki) powinny poczekać 10 dni.

Najlepszym sposobem usuwania zszywek jest użycie medycznego przyrządu do usuwania zszywek. Trzy ząbki (jeden na górze w środku, dwa na dole) są zaprojektowane tak, aby ścisnąć zszywkę i złożyć ją i wyjąć z rany.

Porada: Jeśli musisz improwizować, spróbuj naśladować konstrukcję trzech ząbków i ruch medycznego przyrządu do usuwania zszywek. Nie chwytaj zszywek szczypcami i nie ciągnij – prawdopodobnie spowodujesz uszkodzenie tkanki. Więc nie spiesz się.

Klej

Ten hack prepperski często pojawia się w mediach społecznościowych jako fajny sposób na łatwe zamknięcie rany. Ma to swoje zalety, a my znamy przepracowane pielęgniarki, które zaklejają rany swoich dzieci, zanim odeślą je do zabawy. Ale nie jest to cud, za który niektórzy go uważają.

Mimo, że jest to szybki i zgrabny sposób, użycie kleju powinno być ostatnią deską ratunku jako technika zamykania, ponieważ bardzo trudno jest otworzyć ranę z powrotem, jeśli trzeba leczyć infekcję. Klej również całkowicie zamyka wnętrze rany, potencjalnie zatrzymując zbyt dużo wilgoci lub zanieczyszczeń.

Nigdy nie używaj kleju, jeśli występują oznaki lub wysokie ryzyko infekcji, i unikaj obszarów wokół błon śluzowych (usta, nozdrza, oczy, genitalia). Proces utwardzania niemedycznego superglue tworzy substancje chemiczne, które podrażniają błony śluzowe.

Najczęstszym rodzajem kleju używanym do zamykania ran jest cyjanoakrylan, główny składnik superglue. Podczas gdy technicznie możesz użyć małej tubki superkleju ze swojej skrzynki z narzędziami, istnieje kilka różnic pomiędzy produktami cywilnymi a klejami klasy medycznej.

Klej medyczny
Vetbond

Vetbond

Ulubiony wśród medyków. Barwiony na niebiesko, dzięki czemu widać, co się robi. Końcówka wielokrotnego użytku. Szybko się utwardza.
 • Sprawdź cenę na Amazon

Dermabond

Dermabond

Kolejny faworyt wśród medyków, choć bardzo drogi jak na ilość, którą się otrzymuje. Ten link jest do fiolki jednorazowego użytku.
 • Check price on Amazon

Kleje medyczne mają różne dodatki, które sprawiają, że klej jest mniej toksyczny i bardziej elastyczny. Są one mniej drażniące dla tkanek i niosą mniejsze ryzyko pogłębiania infekcji. Elastyczność pozwala na odrobinę ruchu, co zmniejsza szansę na rozdarcie rany.

Niektórzy pacjenci mogą być uczuleni na substancje chemiczne zawarte w kleju i nigdy nie powinien on być stosowany w sytuacjach, w których gojenie się rany może być opóźnione (wilgotne środowisko, duża wysokość, bardzo zimne środowisko, pacjent jest cukrzykiem itp.)

jak przykleić ranę

Jak przykleić ranę:

 1. Przybliż krawędzie rany.
 2. Dokładnie nałóż klej do kanału rany. Mniej znaczy więcej, więc użyj tak mało, jak to konieczne.
 3. Przytrzymaj krawędzie, aż klej się utwardzi.

W ostateczności rana się zagoi, a klej naturalnie odejdzie.

Jeśli musisz usunąć klej, istnieje kilka sposobów, które nie są przyjemne. Cyjanoakrylany mogą być usunięte za pomocą acetonu. Jak można sobie wyobrazić, aceton jest dość toksyczny dla gojącej się skóry i spowoduje duży dyskomfort u pacjenta.

Możliwe, że klej przesiąkł do rany w taki sposób, że konieczne będzie odcięcie tkanki w celu jego usunięcia – jest to kolejny powód, dla którego jest to metoda ostatniej szansy.

W przypadku konieczności usunięcia kleju, rana może się zagoić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *