Jaka jest różnica między pamięcią RAM DDR3 i DDR4?

  • Chris Stobing

    @chrisstobing

  • Updated July 3, 2017, 9:24pm EDT

Po użyciu tego samego standardu DDR3 przez osiem lat, producenci pamięci RAM wszędzie rozpoczęli proces walcowania swoich najnowszych układów pamięci w postaci DDR4. Ale jakie korzyści (jeśli w ogóle) ma DDR4 w stosunku do DDR3 w rzeczywistych zastosowaniach, i czy są one warte zwiększonych kosztów?

Ulepszenia techniczne pamięci DDR4 RAM

W tej chwili istnieją trzy główne typy pamięci RAM, które można kupić do niestandardowych komputerów klasy konsumenckiej: DDR3, DDR3L, i DDR4.

RELATED: Czy pamięć staje się wolniejsza, jeśli zwiększy się jej rozmiar?

Główne usprawnienia, które DDR4 wprowadza w stosunku do swojego poprzednika, DDR3, to większy zakres dostępnych prędkości zegara i timingów, niższe zużycie energii i zmniejszone opóźnienia. W przypadku DDR3, opcje dotyczące prędkości zegara (tj. jak szybko pamięć RAM może odczytywać lub zapisywać dane) są głównie nastawione na jeden z czterech różnych wyborów: 1333Mhz, 1600Mhz, 1866Mhz i 2133Mhz, przy czym 2133Mhz jest maksymalnym limitem. Konfiguracje 800Mhz i 1066Mhz technicznie nadal istnieją, ale w przeważającej części zostały one wycofane z produkcji na rzecz ich szybszych kuzynów.

Reklama

DDR4, z drugiej strony, nie wydaje się mieć żadnego rodzaju pułapu na jego prędkości zegara do tej pory, przynajmniej nie jeden producenci byli w stanie osiągnąć. Za każdym razem, gdy wygląda na to, że jest już tak szybki, jak to tylko możliwe, ktoś inny przebija resztę konkurencji i wyznacza nowy standard ekstremalnej wydajności. W tym miesiącu G.Skill, producent pamięci RAM, pokazał zupełnie nową markę szaleństwa w konfiguracji 128GB DDR4, z czterema pojedynczymi 32GB kijami, każdy taktowany zegarem 3000Mhz, podczas gdy seria G.Skill TridentZ o pojemności 8GB jest już sprzedawana na półkach z zegarem 4266Mhz.

Następnie, podczas gdy zużycie energii dla większości układów DDR3 będzie oscylowało pomiędzy 1,5 V w domyślnych konfiguracjach i do 1,975 V w podkręconych maszynach, DDR4 RAM działa bardziej efektywnie przy napięciu zaledwie 1,2 V, które może być zredukowane do 1,05 V w zależności od producenta i ilości pamięci RAM. Standard DDR3L robi w tym dziale niezły postęp przy napięciu 1,35 V (litera „L” oznacza „Low-voltage”), ale ogólna wydajność DDR4 idzie o krok dalej.

Related: Can I Use Two Types of DDR3 RAM With the Same Motherboard?

W uproszczeniu oznacza to, że wyższe prędkości transferu można osiągnąć w DDR4 przy niższym napięciu, co przekłada się na większą stabilność systemu w czasie. Pomaga to zminimalizować ryzyko usmażenia się pamięci RAM podczas testów overclockingu i zmniejsza obciążenie, jakie szczególnie wymagające programy mogą wywierać na całą maszynę.

Ostatnim czynnikiem zwiększającym wydajność DDR4 w stosunku do DDR3 jest maksymalny limit pamięci, jaką można przechowywać na jednej płycie głównej. W najlepszym możliwym scenariuszu, teoretyczny maksymalny limit konfiguracji DDR3 to 128GB, podczas gdy DDR4 jest podobno w stanie osiągnąć maksimum przy czterokrotnie większej ilości, na poziomie 512GB. Jednakże, żaden system nie został jeszcze pokazany, aby uruchomić którąkolwiek z konfiguracji z powodzeniem w rzeczywistych scenariuszach testowych.

Haswell-E vs. Skylake

Jest tylko wybrana liczba procesorów, które są obecnie zdolne do obsługi DDR4, w tym linia Haswell-E firmy Intel, jak również najnowsze czterordzeniowe procesory Skylake.

Related: CPU Basics: Multiple CPUs, Cores, and Hyper-Threading Explained

Reklama

Pamięć RAM DDR4 po raz pierwszy pojawiła się w zeszłym roku jako część linii Haswell-E. W niezależnych testach przeprowadzonych przez Anandtech, porównujących pamięci DDR3 i DDR4 na kompatybilnych konfiguracjach Haswell do gier, różnice w świecie rzeczywistym pomiędzy konkurencyjnymi typami pamięci były niemalże zerowe.

Ale chociaż Skylake wprowadza szereg ulepszeń w stosunku do Haswell, jeśli chodzi o aplikacje obciążające CPU, różnica pomiędzy DDR3 i DDR4 nadal nie jest tak wyraźna. Kiedy Anandtech przeprowadził podobne testy w grze GTA V z wykorzystaniem procesora Skylake i7-6700k i 16 GB pamięci DDR4 taktowanej zegarem 2133 MHz, system był w stanie osiągnąć wyniki FPS tylko o kilka punktów po przecinku wyższe od tych, które udało się uzyskać w identycznej konfiguracji z użyciem DDR3.

Na szczęście różnica w wydajności stała się nieco bardziej widoczna, kiedy przyszło do profesjonalnych aplikacji działających na systemie opartym na procesorze Skylake. Podczas pracy przez ekstrakcji przy użyciu WinRar (notorycznie pamięciożerny proces), DDR4 był w stanie opublikować szybsze wyniki w zadaniu rozpakowania 1,52GB archiwum kompletnego z różnych plików, w tym obrazów, oprogramowania i filmów renderowanych w 720p.

Reklama

Gołym okiem widać, że te wzrosty wydajności mogą wydawać się nieistotne, ale jeśli zastosujemy je w przypadku profesjonalistów, którzy na co dzień korzystają z tego typu aplikacji, ilość czasu oczekiwania zaoszczędzonego dzięki zastosowaniu DDR4 może zacząć się sumować w coś znaczącego.

Więc chociaż Skylake może nie oferować żadnych namacalnych korzyści w stosunku do Haswell dla gier, jest jasne, że DDR4 może nadal osiągnąć marginalną liczbę ulepszeń w stosunku do DDR3 dla każdego, kto uruchamia bardziej RAM-intensywne aplikacje, takie jak WinRar lub Photoshop na obu generacjach CPU.

Koszt DDR4

Jak każda technologia świeża na rynku, kije DDR4 RAM będą oczywiście droższe niż ich odpowiedniki DDR3. Porównując dwa modele pamięci RAM od tego samego producenta, stwierdziliśmy, że para 8GB pamięci DDR3 Savage (łącznie 16GB) taktowanych zegarem 2400Mhz kosztuje 103,99$ na Newegg, podczas gdy ta sama para w wersji DDR4 kosztuje 129,99$ – to około 21% więcej. To nie jest zbyt straszne, ale nadal jest to droższe. Na szczęście, koszt DDR4 spadł znacząco w ciągu ostatniego roku i będzie nadal spadał, gdy ludzie zaczną go masowo przyjmować.

Pamiętajcie jednak, że te ceny dotyczą tylko samych pamięci RAM i nie uwzględniają żadnych dodatkowych komponentów, które trzeba będzie dodać, aby uaktualnić system do pełnej kompatybilności z DDR4. Jeśli używasz przestarzałej płyty głównej lub niekompatybilnego procesora (np. starszych Haswellów lub odpowiedników AMD), będziesz musiał je również uaktualnić, aby móc korzystać z DDR4 RAM.

So, Do You Need to Upgrade?

Na razie: nie bardzo.

W przypadku gier, ulepszenia DDR4 w stosunku do swojego poprzednika są minimalne, w najlepszym razie (jak dotąd). Wydaje się, że po prostu nie ma wystarczająco dużo tytułów AAA, które są przygotowane do pełnego wykorzystania tego, co DDR4 może zrobić już teraz. Jednak dla profesjonalistów pracujących z programami do projektowania, takimi jak Photoshop, zmniejszone opóźnienia i czasy reakcji mogą stanowić widoczną poprawę w stosunku do starzejących się już standardów DDR3 i DDR3L.

Reklama

Jeśli głównym celem przy budowie kolejnego komputera jest zapewnienie mu jak największej odporności na przyszłość, nie ma wielu wyraźnych powodów, dla których nie można by zdecydować się na DDR4 zamiast DDR3 w konfiguracji opartej na procesorach Skylake. Jeśli jednak niedawno zbudowałeś komputer z pamięcią DDR3 lub DDR3L na procesorze Haswell lub chcesz zaoszczędzić trochę pieniędzy na nowej konstrukcji, wyższe koszty innych komponentów mogą nie być warte wysiłku.

Zobacz zdjęcia: Corsair, Kingston, G.Skill, Anandtech

Chris Stobing
Chris Stobing jest pisarzem i blogerem z serca Doliny Krzemowej. Jego prace ukazywały się w PCMag i Digital Trends, a także pełnił funkcję redaktora naczelnego Gadget Review. Read Full Bio”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *