Learn About Celosias

Common Disease Problems

Alternaria Leaf Spot: Małe, okrągłe, czerwono-brązowe plamki z białymi lub szarymi środkami tworzą się na górnej powierzchni liści. Zmiany mogą otaczać łodygi i powodować więdnięcie. Ta choroba jest gorsza w ciepłej, wilgotnej lub bardzo wilgotnej pogodzie. Burpee Zaleca: Unikaj kontaktu wody z liśćmi. Usuwaj zainfekowane części roślin i nie pracuj wokół mokrych roślin. Zapewnij dużą cyrkulację powietrza. Skontaktuj się z Działem Rozwoju Spółdzielni, aby uzyskać zalecenia dotyczące fungicydów.

Odwilżanie: Jest to jeden z najczęstszych problemów przy rozpoczynaniu uprawy roślin z nasion. Sadzonka pojawia się i wydaje się zdrowa, a potem nagle więdnie i umiera bez wyraźnego powodu. Tłumienie jest spowodowane przez grzyba, który jest aktywny, gdy jest dużo wilgoci i gleby i temperatury powietrza są powyżej 68 stopni F. Zazwyczaj wskazuje to, że gleba jest zbyt mokra lub zawiera duże ilości nawozów azotowych. Burpee radzi: Utrzymuj sadzonki wilgotne, ale nie podlewaj ich nadmiernie; unikaj przenawożenia sadzonek; przerzedzaj sadzonki, aby uniknąć przepełnienia; upewnij się, że rośliny uzyskują dobrą cyrkulację powietrza; jeśli sadzisz w pojemnikach, dokładnie umyj je w wodzie z mydłem i opłucz w dziesięcioprocentowym roztworze wybielacza po użyciu.

Powdery Mildew: Ta choroba grzybowa występuje na górnej części liści w wilgotnych warunkach pogodowych. Liście wydają się mieć białawą lub szarawą powierzchnię i mogą się zwijać. Burpee Radzi: Unikaj mączniaka, zapewniając roślinom dobrą cyrkulację powietrza przez odpowiednie rozstawienie i przycinanie. W celu uzyskania informacji na temat fungicydów należy skontaktować się z Działem Rozwoju Spółdzielni.

Węzły korzeniowe: Mikroskopijne robakopodobne szkodniki, które powodują obrzęki (galasy) tworzące się na korzeniach. Rośliny mogą więdnąć lub wyglądać na zahamowane. Jest to poważny problem w wielu południowych stanach. Burpee Zaleca: Nie sadzić w porażonej glebie. Uprawiaj odmiany odporne. Spróbuj posadzić nagietki 'Nema-Gone' wokół roślin.

Korzeń korzeni: Wiele patogenów powoduje gnicie korzeni zarówno u siewek, jak i u dojrzałych korzeni. Burpee Zaleca: Praktykuj płodozmian i nie sadzić celozji na tym samym obszarze przez kilka lat. Wyrywaj i wyrzucaj zainfekowane rośliny. Upewnij się, że gleba ma doskonały drenaż. W celu uzyskania zaleceń skontaktuj się z działem rozwoju spółdzielni.

Wspólne problemy kulturowe i szkodniki

Mszyce: Zielonkawe, czerwone, czarne lub brzoskwiniowe owady ssące mogą rozprzestrzeniać choroby, ponieważ żywią się na spodniej stronie liści. Pozostawiają na liściach lepki osad, który przyciąga mrówki. Burpee radzi: Wprowadź lub przyciągnij do ogrodu naturalne drapieżniki, takie jak biedronki i osy, które żywią się mszycami. Można je również zmyć silnym sprayem lub użyć mydła owadobójczego.

Króliki: Żują liście roślin. Uszkodzenia są podobne do uszkodzeń spowodowanych przez jelenie, ale zazwyczaj nie są tak rozległe. Burpee Zaleca: Użyj sprayu z woskiem z gorącą papryką lub odstraszacza królików.

Ślimaki: Szkodniki te pozostawiają duże dziury w liściach lub zjadają liście w całości. Pozostawiają ślady śluzu, żerują w nocy i stanowią problem głównie przy wilgotnej pogodzie. Burpee Zaleca: Zbieraj ręcznie, w miarę możliwości nocą. Można spróbować zwabić ślimaki do pułapek za pomocą mączki kukurydzianej lub piwa. W przypadku pułapki na piwo, wykop dziurę w ziemi i umieść w niej duży kubek lub miskę; użyj czegoś, co ma strome boki, aby ślimaki nie mogły wyczołgać się z powrotem, gdy skończą. Napełnij miskę do ¾ wysokości piwem i pozostaw na noc. Rano miska powinna być pełna utopionych ślimaków, które można wyrzucić na zewnątrz, aby ptaki mogły je zjeść. Dla pułapki z mączki kukurydzianej, umieścić łyżkę lub dwie mączki kukurydzianej w słoiku i umieścić go na boku w pobliżu roślin. Ślimaki są przyciągane do zapachu, ale nie mogą go strawić i to ich zabije. Można również spróbować umieścić barierę wokół roślin ziemi okrzemkowej lub nawet fusy z kawy. Nie mogą one pełzać po tych.

Pająki: Te maleńkie pająki jak szkodniki są o wielkości ziarna pieprzu. Mogą być czerwone, czarne, brązowe lub żółte. Oni ssą na sokach roślinnych usuwając chlorofil i wstrzykując toksyny, które powodują białe kropki na liściach. Często na roślinie widoczne są pajęczyny. Powodują one żółknięcie liści, które stają się suche i poplamione. Szybko się rozmnażają i dobrze rozwijają się w suchych warunkach. Burpee Poleca: Przędziorki można zwalczać za pomocą silnego oprysku co drugi dzień. Spróbuj wosku z ostrą papryką lub mydła owadobójczego. Sprawdź w swoim Cooperative Extension Service zalecenia dotyczące środków mitygujących.

Muchówka: Są to małe białe owady latające, które często wznoszą się w chmurze, gdy rośliny są zakłócane lub szczotkowane przeciwko. Burpee Poleca: Są trudne do zwalczenia bez użycia środków chemicznych. Spróbuj wosku z ostrej papryki lub mydła owadobójczego. Sprawdź w swoim Cooperative Extension Service, aby uzyskać zalecenia dotyczące pestycydów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *