Musisz zmienić ustawienia w swojej przeglądarce internetowej

Czy kiedykolwiek musiałeś załatać dziurę w swoim domu? Jakiej wielkości była to dziura? I gdzie? Dla mniejszych dziur, trochę kitu lub szpachli powinno załatwić sprawę. Ale dla większych, dobrze, może trzeba będzie załatać je z świeżego arkusza suchej zabudowy. Tak jak można potrzebować różnych rodzajów materiałów do naprawy ścian, dentysta używa różnych rodzajów materiałów wypełniających do wypełnienia ubytków w zębach.

Większość ludzi jest zaznajomiona z wypełnieniami srebrnymi. Ale niektórzy mogą uważać, że te rodzaje wypełnień są przestarzałe lub niebezpieczne.

Pozwólmy sobie uporządkować fakty i zapoznać się z obsadą postaci, z którymi dentysta pracuje na co dzień.

Amalgamat

Te srebrne wypełnienia to tak naprawdę amalgamat różnych metali, w tym cyny, srebra, miedzi i rtęci.

Nie należy obawiać się rtęci w tych wypełnieniach; w połączeniu z innymi metalami tworzy ona bezpieczny, stabilny materiał. Według American Dental Association amalgamat nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i jest bezpiecznym i skutecznym materiałem do wypełnień. Toxicology International ma świetny raport na temat bezpieczeństwa amalgamatu, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej.

Amalgamat jest tańszy niż inne rodzaje wypełnień i jest niezwykle trwały. Stosuje się go do wypełniania większych obszarów próchnicy, a także zębów, które codziennie poddawane są większym obciążeniom (na przykład zębów trzonowych). Amalgamat również szybko twardnieje, co może być przydatne dla pacjentów, którzy nie są w stanie usiedzieć w miejscu przez dłuższy okres czasu, takich jak dzieci i osoby o szczególnych potrzebach.

Żywice kompozytowe

Znane również jako wypełnienia „w kolorze zęba”, żywice kompozytowe składają się z wypełniacza szklanego lub kwarcowego. Mogą one odzwierciedlać kolor, fakturę i blask Twoich własnych zębów, co czyni je świetną opcją dla tych z nas, którym zależy na utrzymaniu białego uśmiechu. Pomagają one również naturalnej strukturze zęba pozostać nienaruszoną i łączą się z zębem pewniej niż wypełnienia amalgamatowe.

Żywice kompozytowe mają pewne wady: mogą powodować pewną łagodną wrażliwość u pacjentów i mogą zabarwiać się pod wpływem kawy, herbaty lub innych pokarmów i napojów. Żywice kompozytowe mogą również nie wytrzymać tak długo jak amalgamat.

Złoto

Złotym standardem pod względem trwałości są, no cóż, złote wypełnienia. Składają się one ze złota, miedzi i innych metali i są w stanie przetrwać dwie dekady lub dłużej.

Złoto stosuje się w inlay’ach i onlay’ach, a także w uzupełnieniach wykonanych złotą folią. Większość stomatologów nie oferuje obecnie wypełnień złotą folią, ponieważ technika ta wymaga wysoce specjalistycznego szkolenia.

Ceramika

Ceramika, najczęściej wykonana z porcelany, jest używana we wkładach i nakładach. Mają one kolor zęba i są bardziej odporne na przebarwienia niż kompozyt. Są one jednak bardziej kruche i droższe.

Szklany jonomer

Jest to materiał wypełnieniowy składający się z akrylu i składnika szkła zwanego fluoraluminokrzemianem (punkty bonusowe, jeśli potrafisz to dobrze wymówić!). Jedną z zalet jonomeru szklanego jest to, że uwalnia on fluor w obrębie zęba, co może pomóc w zapobieganiu dalszej próchnicy.

Jednakże szkło-jonomer jest mniej trwały niż inne wypełnienia. Z tego powodu dentyści stosują go w zębach mlecznych lub mniejszych częściach zębów, które nie są wykorzystywane do ciężkiego podnoszenia ciężarów w życiu codziennym (chrupanie, zgniatanie itp.). Ponadto ten rodzaj wypełnienia nie pasuje do koloru zębów tak dobrze, jak żywice kompozytowe.

Czy kiedykolwiek wiedziałeś, że istnieje tak wiele opcji?

Jeśli chodzi o łatanie próchnicy, dentysta pomoże Ci podjąć decyzję o wyborze najlepszego wypełnienia lub opcji odbudowy zęba w oparciu o stopień zaawansowania i lokalizację próchnicy, a także Twój budżet.

Może być tylko jeden rodzaj wypełnienia, który dentysta poleca dla danego obszaru zęba, ale przynajmniej jesteś teraz lepiej poinformowany o tym, co zaleca!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *