Najlepszy obiektyw do fotografii sportowej

Powiązany kurs: Photography for Beginners

Kluczem do świetnej fotografii sportowej jest zapewnienie swojemu obiektowi przestrzeni. Możesz to zrobić, fotografując z pewnej odległości, aby Twoja obecność nie była uciążliwa. To właśnie tutaj przydaje się dobry obiektyw sportowy.

Oto nasza lista najlepszych obiektywów do fotografii sportowej dostępnych na rynku!

czarno-brązowy pies biegnący po piaszczystej ścieżce

Canon EF 70-200mm f/2.8 L IS USM III

Canon EF 70-200mm f/2.8 L IS USM III
Sensor: Full Frame

Mocowanie aparatu: Canon

Obiektywy 70-200mm firmy Canon są prawdopodobnie najsłynniejszymi sportowymi teleobiektywami. Dzięki ikonicznemu białemu kolorowi korpusu i czerwonemu pierścieniowi, obiektyw ten można znaleźć w rękach wielu profesjonalnych fotografów sportowych.

Z obiektywem Canon 70-200mm można uzyskać bardzo bliskie zbliżenie. I nie ma rzeczywistych zniekształceń na zdjęciach. Sposób, w jaki widzisz obiekt, jest tym, w jaki zostanie on uchwycony.

Obiektyw posiada ostrość od krawędzi do krawędzi. Oznacza to, że obiektyw jest tak samo ostry w narożnikach, jak i w centrum (gdzie zazwyczaj panuje optymalna ostrość). Zachowuje swoją ostrość pomimo ruchomych elementów, ponieważ jest obiektywem zmiennoogniskowym!

Jeśli obiekty sportowe robią sobie przerwę, możesz pstryknąć portret z bliska aż do zawodników biegnących daleko! Bokeh i głębia ostrości wytwarzane przez przysłonę f/2.8 są kremowe i miękkie, nie zobaczysz żadnych pierścieni ani problemów z tym związanych.

Dodanie kołnierza statywu ma swoją własną zaletę. Możesz łatwo umieścić obiektyw na monopodzie lub statywie, jeśli zmęczysz się trzymaniem takiego ciężaru. Jeśli jednak kołnierz ten przeszkadza Ci podczas fotografowania z ręki, możesz go łatwo odkręcić. Zdejmowany kołnierz jest unikalną cechą, ponieważ inne wersje obiektywów innych marek nie posiadają takiej funkcji.

Podobnie jak wszystkie obiektywy z luksusowej linii L, ten obiektyw posiada uszczelnienie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Przedstawiona tu wersja III posiada nawet kontrolę temperatury.

Sigma 70-200mm f/2.8 DG OS HSM Sport


Sensor: Full Frame

Mocowanie aparatu: Sigma, Canon, Nikon

Sygma 70-200mm f/2.8 DG OS HSM Sport to duży konkurent w dziedzinie teleobiektywów. Ten obiektyw jest wyceniony tak, by sprzedawać i zbudowany tak, by konkurować.

Nie jest to wcale ciężki obiektyw. Szczególnie jeśli porównamy go z innymi markami jak Rokinon czy Tamron, lub starszymi obiektywami Canon i Nikon. Materiał, z którego wykonano obiektyw to mieszanka plastiku, metalu i nowego związku, który nazywa się Thermally Stable Composite.

To, co robi ten związek, to chroni obiektyw przed przegrzaniem lub zamarznięciem w ekstremalnie niskich temperaturach. Soczewka sprawia wrażenie wytrzymałej. Podczas użytkowania zauważyłem, że jest on bardziej odporny na wstrząsy niż inne obiektywy. Jego uszczelnienie przed warunkami atmosferycznymi jest również bardzo przydatne.

Ten model zawiera przydatne narzędzie znane jako przełącznik ograniczający zakres ostrości, naprawdę miły dodatek do obiektywu takiego jak ten. Ogranicznik zakresu ostrości ogranicza zakres, w którym obiektyw może ustawić ostrość. Zazwyczaj jest on używany do tego, aby obiektyw ignorował obiekty znajdujące się zbyt blisko i skupiał się tylko na tych znajdujących się daleko.

Ten obiektyw wykorzystuje również silnik HSM (Hyper Sonic AF Motor) do ustawiania ostrości. Można również wyłączyć HSM, aby korzystać z ręcznego sterowania. Na obiektywie znajduje się przełącznik palcowy, który pozwala to zrobić.

Jasność i kontrast są doskonałe w całym zakresie ogniskowych. Nawet podczas fotografowania przy szeroko otwartym obiektywie. Ostrość w centrum kadru jest doskonała przy 70 mm i dobra przy wszystkich innych ogniskowych.

Ostrość w narożnikach jest wysoka przy 70 mm. Przy 100mm i więcej, ostrość w narożnikach znacznie spada przy większych otworach przysłony. Jest to coś, co należy wziąć pod uwagę.

Obiektyw jest również wyposażony w Intelligent OS, oprogramowanie zapewniające stabilizację obrazu. Działa ona w poziomie, w pionie lub po przekątnej – niezależnie od kierunku trzymania lub używania obiektywu.

Tryb ten można również regulować za pomocą przełącznika. Znajduje się on z boku obiektywu i ma dwa tryby do wyboru.

Nikon AF-S DX NIKKOR 18-300mm f/3.5-6.3G ED VR

Nikon AF-S DX NIKKOR 18-300mm f/3.5-6.3G ED VR
Sensor: APS-C (Crop Sensor)

Mocowanie aparatu: Nikon

Jedyny obiektyw z matrycą typu crop na liście, obiektyw Nikon 18-300mm F/3,5-6,3 ze zmienną przysłoną nie jest obiektywem, którego można przeoczyć. Jest to obiektyw o największym zakresie adaptacji, który jest doskonałym wyborem w stosunku do ceny. Łatwo może on przejść od szerokiego kąta do bardzo ciasnego zoomu, jest świetnym dodatkiem do każdej sytuacji związanej z fotografią sportową.

To szczególnie ważne, jeśli nie wiesz, gdzie będziesz ustawiony do zdjęć! Zdolność dostosowania się jest ważnym elementem skuteczności.

Obiektyw Nikon AF-S DX NIKKOR 18-300mm F/3.5-6.3G ED VR posiada optyczną stabilizację, bardzo bliską odległość ogniskowania typową dla makrofotografii, a także jest lekki i kompaktowy. Ten szczególny obiektyw nie złamie Ci kręgosłupa, aby go używać.

Obiektyw cierpi na pewne zniekształcenia z powodu swojej zdolności do szerokiego i ciasnego zoomowania. Zniekształcenia nie są na tyle znaczące, aby zniechęcić Cię do korzystania z tego obiektywu.

Zmienna przysłona utrudnia korzystanie z tego obiektywu w słabszych warunkach oświetleniowych. A głębia ostrości nie jest tak płytka.

Canon EF 400mm f/2,8 L IS II USM

Canon EF 400mm f/2,8 L IS II USM
Sensor: Full Frame

Mocowanie aparatu: Canon

Najdroższy obiektyw na naszej liście, Canon 400mm jest rzeczą o pięknym wyglądzie. Posiada on niesamowite powiększenie przy 400mm i bardzo szeroki otwór przysłony f/2.8. Szeroki otwór przysłony pozwala na używanie tego obiektywu w dobrze i słabo oświetlonych warunkach. A 400mm pozwala Ci stanąć dość daleko z tyłu i nadal uchwycić wszystko z bliska.

Jest to obiektyw stały, co oznacza, że nie można go powiększyć i utknął na 400mm. Może się to wydawać sprzeczne z intuicją w przypadku fotografii sportowej z powodu braku możliwości adaptacji. Jednak obiektywy stałoogniskowe są czasami lepszym wyborem.

Soczewki stałoogniskowe są zazwyczaj ostrzejsze niż obiektywy zmiennoogniskowe, ponieważ mają mniej ruchomych elementów. I mogą pomieścić szersze otwory przysłony.

Jakość obrazu i autofokus są również świetne.

Ten obiektyw jest dość ciężki, taktując w 8 funtach, i jest przeznaczony dla profesjonalistów.

Sony FE 135mm f/1.8 G Master

Sony FE 135mm f/1.8 G Master
Sensor: Full Frame

Mocowanie aparatu: Sony

Obiektyw Sony FE 135mm F/1.8 GM to ostatnio wydany model. Obiektyw ten posiada wiele standardowych cech linii G-Master, takich jak silnik liniowy XD, szkło Super ED oraz Sony Nano AR.

Sony projektując ten obiektyw myślało o profesjonalnych fotografach. Cały korpus obiektywu zawiera przydatne przyciski i narzędzia, których każdy fotograf będzie potrzebował. Wśród nich można znaleźć:

  • pierścień przysłony
  • tłumik pierścienia przysłony
  • przełącznik ograniczający zakres ostrości
  • przyciski utrzymywania ostrości
  • przełącznik AF na MF

Obiektyw ma około 3 5/8 cala długości i 5 cali wysokości. Zdecydowanie najmniejszy na naszej liście. Obiektyw nie jest też bardzo ciężki, waży zaledwie 2 funty.

Jeśli sparujesz go z aparatem bezlusterkowym Sony, możesz utrzymać wagę swojego sprzętu na niskim poziomie. Obiektyw został wykonany ze stopu magnezu, dzięki czemu jest wytrzymały, a jednocześnie nie jest zbyt ciężki.

Uznałem, że uszczelnienie przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi jest bardzo dobre, a sam obiektyw sprawia wrażenie bardzo wytrzymałego.

Bardzo szeroki otwór przysłony f/1.8 może oznaczać, że twoje zdjęcia sportowe będą miały bardziej artystyczny charakter. Można rozmyć tło i wyodrębnić każdego fotografowanego zawodnika.

Jasny otwór przysłony pozwala fotografować sporty halowe, które są słabo oświetlone, a mimo to oświetlić kadr.

Można też fotografować sporty zwierzęce, w których problemem jest hałas. Ten obiektyw wyposażono w dwa wyjątkowe siłowniki. Są to tzw. silniki liniowe Extreme Dynamic (XD). Silniki te mają dwie kluczowe zalety. Mogą one utrzymać obiektyw w ciszy (świetne dla fotografii zwierząt) i pomóc w błyskawicznym ustawianiu ostrości.

Sygma 100-400mm f/5-6.3 DG OS HSM Contemporary

Sigma 100-400mm f/5-6.3 DG OS HSM Contemporary
Sensor: Full Frame z trybem APS-C (Crop Sensor)

Mocowanie aparatu: Sigma, Canon, Nikon, Sony z konwerterem

Jest to zdecydowanie najbardziej opłacalny obiektyw na naszej liście. Jest on również po węższej stronie z przysłonami (na poziomie f/5-6.3 w zależności od tego jak bardzo zoomujesz). Jakość obrazu jest tym, co pozwala temu obiektywowi być dużą częścią naszej listy.

Największymi zaletami wyboru tego obiektywu jest jego silna jakość obrazu (szczególnie dla jego punktu cenowego), włączenie optycznego systemu stabilizacji, jego pełnoklatkowe pokrycie z trybem, który może dostosować obiektyw do aparatów z matrycą typu crop oraz jego dostępność dla wielu systemów aparatów.

Obiektyw 100-400mm jest mały, kompaktowy i lekki, co sprawia, że podróżowanie staje się dziecinnie proste.

Niestety, obiektyw ten ma pewne problemy z winietowaniem przy f/5, ale za tę cenę nie jest to bardzo duży problem. Ogólnie rzecz biorąc, jest to bardzo solidna opcja dla każdego, kto chce kupić niedrogi, lekki teleobiektyw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *