Narodowy Dzień Bez Stanika

Narodowy Dzień Bez Stanika jest dniem obserwacyjnym, który jest obchodzony 13 października. W tym dniu miliony kobiet zostawiają swoje staniki w domu, aby promować sprawę świadomości raka piersi i przypominać kobietom na całym świecie, że powinny regularnie poddawać się badaniom przesiewowym w kierunku raka piersi. Jest to również dzień, w którym ludzie gromadzą się, aby zebrać tak bardzo potrzebne pieniądze na badania nad rakiem piersi. Ten dzień obchodzony jest bez stanika, ponieważ wiele kobiet, które przeżyły raka piersi, nie może już dłużej nie nosić stanika, ponieważ potrzebują go, aby utrzymać protezę na miejscu po operacji. Ten dzień obchodów przypada prawie w samym środku Miesiąca Świadomości Raka Piersi.

Historia Narodowego Dnia Bez Stanika

Korzenie Narodowego Dnia Bez Stanika sięgają Toronto w Kanadzie w 2011 roku. To właśnie wtedy chirurg plastyczny dr Mitchell Brown postanowił stworzyć Dzień Bra (Breast Reconstruction Awareness). Dzień ten ma na celu edukację pacjentek na temat operacji mastektomii i wyboru rekonstrukcji. Na to święto wybrano 18 października i do dziś jest ono uznawane za ważny dzień dla świadomości raka piersi. Uważa się jednak, że w 2011 roku, kiedy to święto rozprzestrzeniło się z Kanady na resztę świata, zdołało również zapoczątkować swoje siostrzane święto: Narodowy Dzień Bez Stanika 13 października.

Fakty na temat Raka Piersi

  • W Stanach Zjednoczonych, u 1 na 8 kobiet zostanie zdiagnozowany rak piersi w ciągu jej życia
  • Prawie 3 miliony kobiet, które przeżyły raka piersi mieszkają w USA
  • W Stanach Zjednoczonych jest ponad 3 miliony kobiet, które przeżyły raka piersi.S dzisiaj
  • W Stanach Zjednoczonych rak piersi jest drugą główną przyczyną śmierci wśród kobiet
  • Rak piersi jest #1 zdiagnozowanym nowotworem u kobiet dzisiaj
  • Oszacowano, że w Stanach Zjednoczonych prawie 300 000 kobiet będzie miało raka piersi.S prawie 300,000 kobiet będzie zdiagnozowano raka piersi
  • W USA, rak piersi zabija ponad 40,000 kobiet rocznie.
  • Co 2 minuty u kobiety diagnozuje się raka piersi
  • Co 13 minut kobieta z rakiem piersi umiera
  • Rak piersi jest najczęstszym nowotworem na świecie

Obserwowanie Narodowego Dnia Bez Stanika

Jednym ze sposobów, w jaki wiele kobiet obserwuje to święto jest nie noszenie dzisiaj stanika. Jednakże, choć może to być niemożliwe dla kobiet, aby obyć się bez stanika w tym dniu, niektórzy ludzie zamiast tego wybierają kolor fioletowy, aby obserwować ten dzień. Osoby, zarówno mężczyźni jak i kobiety, które chcą również wziąć udział w obchodach tego dnia, mogą również publikować posty w mediach społecznościowych używając hashtagów: #NationalNoBraDay lub nawet po prostu #NoBraDay.

Ludzie są również zachęcani do przekazywania pieniędzy lub czasu różnym agencjom, które albo szukają lekarstwa na raka piersi, albo pomagają wzmocnić pozycję kobiet po tym, jak miały raka piersi. Do agencji tych należą: Susan G. Komen for the Cure, Living Beyond Breast Cancer, American Cancer Society, National Breast Cancer Foundation, Cancer Research UK oraz Breast Cancer Alliance.

Kobiety są również zachęcane do skorzystania z tego dnia, aby wykonać mammografię lub wykorzystać ten dzień jako przypomnienie o konieczności jej wykonania. Coroczne badania mammograficzne ratują życie. Wcześnie wykryty rak piersi jest uleczalny, a badania mammograficzne mogą wykazać zmiany w piersi kobiety spowodowane rakiem nawet na 2 lata przed tym, jak rak może być wyczuwalny ręcznie przez pacjentkę lub lekarza. Wcześniejsze wykrycie może zapobiec potrzebie rozległego i/lub agresywnego leczenia raka i może również zwiększyć szanse na zachowanie kobiecej piersi.

Wnioski

Narodowy Dzień Bez Stanika to wspaniały dzień dla kobiet, aby zostawić biustonosze w domu, nosić fioletowy kolor i pomóc w szerzeniu wiedzy na temat raka piersi. Podnoszenie świadomości na temat raka piersi, aby pomóc zebrać więcej pieniędzy dla organizacji charytatywnych i zachęcić więcej kobiet do badań mammograficznych sprawi, że mniej kobiet będzie umierać z powodu tej choroby.

Kiedy jest Narodowy Dzień Bez Stanika?

Ten rok (2021) 13 października (środa) Wielokrotne daty – więcej
Następny rok (2022) 13 października (czwartek) Multiple dates – więcej
Ostatni rok (2020) 13 października (wtorek) Multiple dates – więcej

Gdzie obchodzony jest Narodowy Dzień Bez Stanika?

Nie ma określonej lokalizacji, w której obchodzone jest to święto.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *