Opis Wielkiego Kanionu w Arizonie

Jeden z siedmiu naturalnych cudów świata, Wielki Kanion w północnej Arizonie stawia wielkość Matki Natury w perspektywie i służy jako okno do geologicznej i kulturowej przeszłości regionu. Jako jeden z pierwszych parków narodowych w kraju, Wielki Kanion od dawna uważany jest za skarb Stanów Zjednoczonych – i to bardzo rozległy. Jego ogromny rozmiar pozostawia wielu odwiedzających w osłupieniu. Południowa Krawędź jest otwarta przez cały rok, ale Północna jest zamykana na zimę.

Poznaj fascynującą historię

Podczas podziwiania Wielkiego Kanionu weź pod uwagę, że jego wiek szacuje się na 5 do 6 milionów lat. Archeolodzy odkryli artefakty datowane na okres paleo-indiański, 12 000 lat temu, i od tego czasu był on stale zamieszkiwany. Intensywne badania ponad 5 procent parku doprowadziły do odkrycia ponad 4.300 zasobów archeologicznych. Weź udział w zajęciach lub wycieczce na temat historii naturalnej i kulturowej z Grand Canyon Association Field Institute. Alternatywnie, odkryj historię Wielkiego Kanionu samemu i zaplanuj wycieczkę, która obejmuje niektóre z jego Narodowych Zabytkowych Punktów Historycznych, takich jak Grand Canyon Railroad Depot, Grand Canyon Power House i Mary Colter Buildings.

Dowiedz się o geologii

Różnorodne, piękne kolory głębokiego na milę Wielkiego Kanionu są godne uwagi. Kanion ma długość 277 mil rzecznych i różni się szerokością od 600 stóp do 18 mil. Wielkiemu Kanionowi sprzyja suchy klimat, który powstrzymuje wąwóz od poszerzania się, co prowadzi do jego niezwykłej głębokości. Poznaj geologię kanionu biorąc udział w wycieczce z przewodnikiem ze Służby Parku Narodowego lub innej lokalnej grupy wycieczkowej. Wycieczki mogą być tak aktywne, jak tylko zechcesz. Pamiętaj, aby zapytać o największą tajemnicę Wielkiego Kanionu: wapień Kaibab znajdujący się w jego górnej warstwie. Złoże to powstało na dnie oceanu i zostało w jakiś sposób podniesione o 9000 stóp, gdzie znajduje się do dziś.

Podziwiaj florę i faunę

Z wyjątkiem alpejskiej tundry, Wielki Kanion wspiera wszystkie południowo-zachodnie siedliska ekologiczne. Światło słoneczne odgrywa kluczową rolę w tym, gdzie pewne typy roślinności rozkwitają w całym kanionie. Szukaj roślinności takiej jak sosny ponderosa i pinyon, zarośla sagowca i lasy piniowo-jałowcowe na wyższych wysokościach. Południowe stoki otrzymują dużo słońca, niosąc roślinność pustynną. Lis szary, jeleń mułowy, owce rasy bighorn i wiewiórki skalne mają swoje domy na Obrzeżu Południowym, podczas gdy wiewiórki Kaibob, lwy górskie i jastrzębie północne można znaleźć na Obrzeżu Północnym.

Zwiedzaj o każdej porze roku

Temperatury różnią się w całym kanionie, w zależności od wysokości. Obręcz Północna i Obręcz Południowa są znacznie chłodniejsze i przyjemniejsze niż wewnętrzny kanion i rzeka, gdzie temperatura może osiągnąć 105 stopni Fahrenheita. Burze z piorunami utrzymują się przez cały lipiec, sierpień i wrzesień. I odwrotnie, zimą pogoda jest ekstremalna na obrzeżach; Północna Krawędź jest zamknięta po pierwszych obfitych opadach śniegu aż do połowy maja. Wiosna i jesień mogą być bardzo zmienne, a odwiedzający powinni być przygotowani na nagłe zmiany pogody. Sprawdź pogodę przed podjęciem decyzji o terminie wizyty.

Wielki Kanion jest częścią Parku Narodowego Wielkiego Kanionu, który jest zarządzany przez Służbę Parków Narodowych. Około 5 milionów ludzi odwiedza park każdego roku; lato jest najbardziej ruchliwym sezonem w parku. Do Wielkiego Kanionu można dojechać autostradą Interstate 40, Arizona Highway 64 lub U.S. Highway 180. Centrum dla zwiedzających oferuje programy dla strażników i programy eksploracyjne, a także transport, który prowadzi wokół kanionu.

Źródła

Opis autora

Robin Raven jest dziennikarką podróżniczą i autorką. Pisała dla USAToday.com, The Huffington Post, Grok Nation i wielu innych publikacji. Posiada tytuł BFA w dziedzinie pisania w School of Visual Arts. To, co najbardziej zachwyca Robin w podróżach, to nieoczekiwane radości, które pojawiają się po drodze. Od euforii, jaką daje wędrówka do zapierającego dech w piersiach punktu widokowego w rejonie Upper Cumberland w Tennessee, po przyjemność, jaką daje sześciodaniowy wegański posiłek w ośrodku Grand Velas Riviera Maya w Meksyku, Robin jest wdzięczna za wszystkie doświadczenia, które spotyka na swojej drodze jako pisarka podróżnicza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *