Powstanie w getcie warszawskim

Powstanie w getcie warszawskim było gwałtownym buntem, który miał miejsce od 19 kwietnia do 16 maja 1943 roku podczas II wojny światowej. Mieszkańcy żydowskiego getta w okupowanej przez nazistów Warszawie zorganizowali zbrojną rewoltę, aby zapobiec deportacjom do nazistowskich obozów zagłady. Powstanie warszawskie zainspirowało inne bunty w obozach zagłady i gettach w całej okupowanej przez Niemców Europie Wschodniej.

Getto warszawskie

Wkrótce po niemieckiej inwazji na Polskę we wrześniu 1939 r. ponad 400 000 Żydów w Warszawie, stolicy kraju, zostało zamkniętych na obszarze miasta o powierzchni niewiele większej niż 1 mila kwadratowa.

W listopadzie 1940 roku to żydowskie getto zostało odgrodzone ceglanymi murami, drutem kolczastym i uzbrojonymi strażnikami, a każdy, kto został przyłapany na jego opuszczaniu, był rozstrzeliwany na miejscu. Naziści kontrolowali ilość żywności, która trafiała do getta, a choroby i głód zabijały tysiące ludzi każdego miesiąca.

Podobne getta żydowskie powstały w miastach okupowanej przez nazistów Europy Wschodniej podczas II wojny światowej. Getto warszawskie było największym w Polsce.

Treblinka

W lipcu 1942 roku Heinrich Himmler, szef nazistowskiego korpusu paramilitarnego znanego jako Shutzstaffel (SS), nakazał „przesiedlenie” Żydów do obozów zagłady. Żydom powiedziano, że są przewożeni do obozów pracy, jednak wkrótce do getta dotarła wiadomość, że deportacja do obozów oznacza śmierć.

Dwa miesiące później około 265 000 Żydów zostało deportowanych z warszawskiego getta do obozu zagłady w Treblince, a ponad 20 000 innych wysłano do obozów pracy przymusowej lub zabito w trakcie deportacji.

Oszacowano, że w getcie warszawskim pozostało od 55 000 do 60 000 Żydów, a małe grupy tych, którzy przeżyli, utworzyły podziemne jednostki samoobrony, takie jak Żydowska Organizacja Bojowa (ZOB), której udało się przemycić ograniczone zapasy broni od antynazistowskich Polaków.

18 stycznia 1943 r., gdy naziści wkroczyli do getta, by przygotować grupę do przeniesienia do obozu, oddział ZOB wpadł w zasadzkę. Walka trwała kilka dni, po czym Niemcy wycofali się. Na kilka miesięcy Niemcy wstrzymali deportacje z getta warszawskiego.

Powstanie w getcie warszawskim

19 kwietnia 1943 r. Himmler wysłał do likwidacji getta warszawskiego oddziały SS i ich współpracowników z czołgami i ciężką artylerią.

Kilkuset bojownikom ruchu oporu, uzbrojonym w niewielką ilość broni, udało się przez prawie miesiąc walczyć z Niemcami, którzy znacznie przewyższali ich liczebnie i pod względem uzbrojenia.

W tym czasie jednak Niemcy systematycznie, blok po bloku, burzyli zabudowania getta, niszcząc bunkry, w których ukrywało się wielu mieszkańców. W trakcie tych działań Niemcy zabili lub schwytali tysiące Żydów.

Do 16 maja getto znalazło się pod kontrolą nazistów, a tego dnia Niemcy wysadzili w powietrze Wielką Synagogę w Warszawie.

Oszacowano, że w czasie powstania w getcie zginęło 7000 Żydów, a prawie 50 000 innych, którzy przeżyli, zostało wysłanych do obozów zagłady lub obozów pracy. Uważa się, że Niemcy stracili w powstaniu kilkuset ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *