Pochodzenie 10 najstraszniejszych potworów Halloween: Zombies, Ghosts And Vampires, Oh My!

Photo Credit: iStock.com/Artist’s RomoloTavani

Halloween jest zdecydowanie ulubionym świętem Ameryki i nie moglibyśmy się z tym zgodzić bardziej!

Zrób sobie przerwę od aż nazbyt realnego horroru, jakim jest kampania wyborcza Donalda Trumpa i zanurz się w przerażająco fantastycznym świecie upiornych ghuli i goblinów. Przejdźcie ciemną i tajemniczą ścieżką do przeszłości i znajdźcie początki 10 najbardziej przerażających potworów Halloween.

Prawie każdy zna starożytne pochodzenie tego przerażającego, przedchrześcijańskiego celtyckiego festiwalu. My mamy coś jeszcze bardziej interesującego i przerażającego – początki kultowych potworów Halloween.

Tak właśnie mówimy o klasycznych potworach, takich jak czarownice, wampiry, duchy i gobliny. Te potwory nawiedzają nasze sny i wyobraźnię od wieków!

Jaką władzę mają nad nami?

Skąd się wzięły?

Czy czają się tam w wigilię Wszystkich Świętych?

Dowiedzmy się tego!

Nieziemskie duchy

Nieziemskie duchy
Photo Credit: iStock.com/Artist’s Renphoto

Według folkloru i mitologii, duch jest odciskiem lub duszą pozostawioną w świecie fizycznym po śmierci osoby. Duch jest wyobrażany jako posiadający blady, mglisty wygląd, często przypominający wygląd fizyczny danej osoby. Wiara w duchy jest powszechna w kulturach, które wierzą w życie pozagrobowe. Historia pełna jest przyprawiających o dreszcze opowieści o mściwych duchach, które nawiedzają żyjących. Najstarszym świadectwem, jakie posiadamy, jest prawdopodobnie egipska Księga Umarłych. Duchy nawiedzały naszą wyobraźnię przez dziesiątki tysięcy lat i nadal będą to robić. W rzeczywistości jesteśmy tak zafascynowani straszeniem samych siebie, że stworzyliśmy robota, który naśladuje to przerażające uczucie bycia obserwowanym!

Wściekłe zombie

Wściekłe zombie
Photo Credit: iStock.com/Artist’s inhauscreative

Ta historia pochodzenia ma tragiczny aspekt, o którym często się zapomina, ten horror ma ścisłe powiązania z Haiti. Haitańczycy trzymali niewolników i traktowali ich z wyjątkową brutalnością. Niewolnicy uważali śmierć za błogi koniec bycia podporządkowanym i często popełniali samobójstwo. Ludzie wierzyli, że każdy niewolnik, który odbierze sobie życie, będzie skazany na wieczne chodzenie po plantacjach niewolników, uwięziony w ciele fizycznym. Obecna popkulturowa reprezentacja mózgożernego, bezmyślnie gnijącego trupa jest całkiem inną wersją.

Przerażające czarownice

Przerażające czarownice
Photo Credit: iStock.com/Artist’s DNY59

Wiedźmy są jednym z najstarszych źródeł terroru, które nie dają nam spać w nocy. We współczesnej kulturze są często przedstawiane jako stare wiedźmy, które latają na miotle, rzucają potężne zaklęcia, a czasem czczą diabła. Czarodzieje, czarnoksiężnicy i czarnoksiężniczki również mają podobne pochodzenie do czarownic. Wicca i magia wiążą historie pochodzenia wszystkich tych potworów.

Zabójcze roboty

Zabójcze roboty
Photo Credit: iStock.com/Artist’s Devrimb

As traditional tales of terror took on a more futuristic approach in science fiction, a new monster was born, the sinister evil robot that wants to kill its creators. Być może myślisz o HAL-u z 2001: Odysei kosmicznej, a może o Skynecie. Zabójcze roboty sięgają dalej w przeszłość; najbardziej znanym przykładem jest Talos, metalowy automat, który chronił starożytną grecką wyspę Kretę. Współczesna wersja robotów-zabójców, nastawionych na niszczenie ludzi, pojawiła się po raz pierwszy w sztuce Karela Capka pod tytułem R.U.R. Roboty te nie były maszynami, ale humanoidami, które doprowadziły do zagłady rasy ludzkiej!

Niezniszczalni Obcy

Niezniszczalni Obcy
Photo Credit: iStock.com/Artist’s bertos

Pomysł odwiedzenia nas przez istoty z innego świata był głównym punktem fabuły starożytnych mitów i współczesnych opowieści. Wielu ludzi wierzy, że kosmici istnieją i często odwiedzają naszą planetę. Ikoniczny obraz krótkiego humanoidalnego szaro-zielonego obcego przedstawionego w kulturze popularnej może być prześledzony wstecz do fałszywego wideo z autopsji obcego wydanego po incydencie w Roswell. Autorzy science fiction, tacy jak H.G Wells i Asimov, od dawna pisali o dobroczynnych i złowrogich obcych istotach, a koncepcja ta pozostaje dla nas niesamowicie fascynująca.

Piękne Wampiry

Piękne Wampiry
Photo Credit: iStock.com/Artist’s ImagesbyTrista

Zanim zostały oswojone i zamienione w iskrzące, pełne złości wersje dla nastolatków przez serię Zmierzch, wampiry były przerażającymi istotami, które nawiedzały mroczne zakamarki naszych umysłów. Najbardziej znaną reprezentacją w popkulturze jest postać hrabiego Draculi z gotyckiej powieści Brama Stokera, Dracula. Źródłem mitów o tych nieumarłych, nieśmiertelnych istotach są najprawdopodobniej przypadki przedwczesnych pochówków. Medycyna w dawnych czasach nie była dokładna i ludzie byli uznawani za zmarłych przez pomyłkę. Współczesna wersja tego potwora to czarująca i potężna istota o ogromnych możliwościach fizycznych.

Przerażające wilkołaki

Przerażające wilkołaki
Obraz: Źródło

Pomysł hybrydy człowieka z wilkiem sięga czasów starożytnych germańskich. Ludzie ci wyznawali pogańskie wierzenia, które uważały utalentowanych wojowników za wilki bogów. Te opowieści o wilkołakach z czasem przekształciły się we współczesne wersje człowieka, który podczas pełni księżyca zamienia się we wściekłego wilka. Wilkołaki nie zdominowały kultury popularnej tak szybko jak mumie czy wampiry, ale zajmują ważne miejsce w zbiorowej psychice.

Zabójcze klowny

Zabójcze klowny
Photo Credit: iStock.com/Artist’s eldinhoid

Klowny nie są dokładnie mitycznymi bestiami z pradawnych wierzeń, ale są przerażające bez względu na wszystko. Jest coś niepojętego w twarzy ukrywającej się za maską makijażu. Pierwotnie klauni mieli być podobni do dworskich błaznów, sympatycznych głupców, którzy tylko bawią. Jednak w ostatnich czasach popkultura zmieniła je w coś niepokojącego. Pierwszy przerażający, morderczy klaun pojawił się we włoskiej telenoweli Pagliacci. Inny przerażający klaun pojawia się w powieści Stephena Kinga, To.

Te literackie portrety połączyły się z rzeczywistością w niepokojący sposób, kiedy policja zatrzymała seryjnego mordercę Johna Wayne’a Gacy’ego w latach 80-tych. Stał się on znany jako „Zabójczy Klaun”, ponieważ jego codzienna praca obejmowała przebieranie się za klauna i zabawianie dzieci na imprezach. Ostatnie obserwacje klaunów maksymalnie podniosły poziom ich przerażenia. Jakby John Wayne Gacy w podręcznikach historii nie był wystarczający, lepiej mieć oko na przerażające klauny podczas trick or treating w tym roku.

The Grim Reaper

The Grim Reaper
Photo Credit: iStock.com/Artist’s toshimself

Szkarłatny Żniwiarz jest tak zwanym przynoszącym śmierć, istotą, która nawiedza plan fizyczny szukając dusz do zebrania i dostarcza je do sfery metafizycznej. Współczesny wizerunek Ponurego Żniwiarza, jaki można zobaczyć w książkach i filmach, to szkielet obleczony w czarną szatę, trzymający kosę. To narzędzie jest używane do zbierania dusz, które są przeznaczone na śmierć. Wyobrażenie to kojarzy się ściśle z sytuacją w Europie w czasie czarnej zarazy. Czarny strój Ponurego Żniwiarza symbolizuje plagę; kosa jest używana, aby powalić wielu ludzi jednym ciosem, jak to plaga miała w zwyczaju robić.

10.Monstrualne Mumie

Monstrualne Mumie
Photo Credit: iStock.com/Artist’s fergregory

Mumifikacja była używana przez wiele starożytnych kultur jako sposób na zachowanie ludzkiego ciała i przygotowanie go do podróży w zaświaty. Mumifikacja może również zachodzić jako proces naturalny, przy odpowiedniej kombinacji temperatury i wilgotności, jednak ten stereotyp potwora skupia się głównie na egipskich mumiach.

Ikoniczny obraz nieumarłej mumii prześladującej niczego nie podejrzewającego, małego człowieczka w głębokich podziemnych korytarzach pochodzi z przerażającego umysłu Brama Stokera. To prawda, facet odpowiedzialny za Draculę jest również odpowiedzialny za twoje koszmary o mumii. Powieść Stokera, Klejnot Siedmiu Gwiazd, zawierała nieumarłą mumię, która nawiedza archeologa. Wygląda na to, że pan Stoker kochał Halloween tak samo jak my!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *