Prawa dotyczące motocykli dirtowych – Gdzie wolno jeździć

Jakie są prawa dotyczące jazdy na rowerze dirtowym? Czy mogę jeździć na motocyklu po drogach? Czy potrzebuję jakiejś licencji, aby jeździć? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule.

Jazda na rowerze to świetna zabawa i świetny sposób na pozbycie się codziennego stresu i rutyny, która może cię przytłoczyć. Ale na wszystko jest odpowiedni czas i miejsce. Na motocyklach dirtowych nie można legalnie jeździć lub prowadzić ich byle gdzie. Przyjrzymy się najczęstszym miejscom, gdzie nie można jeździć i gdzie powinno się jeździć, jak również jaki rodzaj licencji lub rejestracji jest wymagany do jazdy na dirtbike.

Gdzie można jeździć na dirtbike’u?

W dzisiejszych czasach, gdzie wydaje się, że jest tak wiele zasad, praw i przepisów, trudno jest znaleźć zabawne rzeczy do zrobienia, które są rzeczywiście legalne. Znalezienie miejsca do jazdy na rowerze jest szczególnie trudne w zależności od tego gdzie mieszkasz.

Najlepsze 4 miejsca, które są najbardziej prawdopodobne, aby być legalne do jazdy na rowerze to:

  1. Własność prywatna (Twoja lub innych za pozwoleniem)
  2. Park do jazdy off-road
  3. Trasy państwowe
  4. Tor motocrossowy

Własność prywatna

Pierwszym i najłatwiejszym miejscem do jazdy na dirt bike jest Twoje podwórko, zakładając, że masz wystarczającą własność. Jednak ze względu na zakłócenia hałasu lub prawa dotyczące zanieczyszczenia powietrza (pył unoszony z jazdy), może to ograniczyć Twoją jazdę do minimum lub niczego.

Chciałbym móc udzielić ci ostatecznej odpowiedzi na pytanie, czy możesz legalnie jeździć na swoim podwórku, czy nie. Ze względu na każdy powiat i miasto ma różne przepisy, to po prostu nie jest realistycznie możliwe. To jest miejsce, gdzie będziesz musiał zapytać swoją lokalną radę miejską, lub przeczytać przepisy na stronie internetowej miasta.

Państwowe szlaki lub parki jeździeckie

Następnym najlepszym miejscem do jazdy są twoje lokalne szlaki państwowe lub publiczne parki jeździeckie. Zanim tam pojedziesz, sprawdź zasady i wymagania. Niektóre szlaki lub parki pozwalają na jazdę tylko niektórym rodzajom pojazdów.

Szlaki stanowe dla rowerów dirtowych
Riding Trails With Friends In The Mountains

Jeśli rowery dirtowe są dozwolone, zapoznaj się z listą wymaganego wyposażenia dla Ciebie i Twojego roweru. Wspólne rzeczy wymagane do jazdy na rowerach terenowych to:

  • DNR/naklejka rejestracyjna
  • UsFS zatwierdzony iskrownik
  • Graniczny poziom dźwięku wydechu (decybel rating; np. 96db)
  • Właściwy sprzęt jeździecki (kask, buty, gogle, rękawice)
  • Możliwa opłata członkowska
  • Podpisane zwolnienie i/lub obecność osoby dorosłej jeśli dziecko ma mniej niż 18 lat

Tor motocrossowy

Lokalne publiczne tory motocrossowe (lub prywatne tory z pozwoleniem) są kolejnym świetnym miejscem do jazdy. Jeśli jednak nadal uczysz się jeździć na motorze, zalecam trzymanie się z dala od torów i dużych przeszkód. Nowi jeźdźcy mogą stanowić większe zagrożenie dla innych, szczególnie na torach motocrossowych.

Tor dla motocykli dirtowych
Zabawa na torze MX

Czy mogę jeździć na motocyklu dirtowym po drodze?

Nielegalna jest jazda na motocyklu dirtowym po drogach publicznych, chodnikach miejskich lub osiedlach. Rowery dirtowe nie są legalne na ulicach w formie stockowej. Zostały one stworzone do „użytku wyłącznie w terenie”. Producent umieszcza etykiety i naklejki na panelach nadwozia lub podwozia roweru, które zawierają tę informację. Zarejestrowany i zarejestrowany rower Dual-Sport może legalnie poruszać się po drogach. Więcej na ten temat za chwilę…

Share The Road

Z tym stwierdzeniem, niektóre odległe obszary mogą zezwalać pojazdom terenowym na dzielenie drogi ze standardowymi samochodami i ciężarówkami. Przykładem tego może być sytuacja, gdy jadę do Kolorado i rozbijam obóz w Górach Skalistych. Są tam drogi żwirowe, na których widnieje znak nakazujący kierowcom „dzielenie się drogą” z obrazkiem przedstawiającym ATV lub motocykl.

Czy istnieje kara za jazdę na rowerze dirtowym po drogach publicznych?

Jazda na rowerze dirtowym, motocrossowym lub pit bike po ulicy może skutkować konsekwencjami. W większości obszarów, dostaniesz wezwanie (bilet), Twój rower może zostać odholowany/ skonfiskowany, a niewielka grzywna jest prawdopodobna. Będziesz również musiał zapłacić opłaty za przechowanie i odzyskanie swojego dirt bike’a.

Dirt bike wheelie na drodze
A 'Wheelie' Fun Time…

Czy potrzebujesz licencji na jazdę na dirt bike?

Nie potrzeba licencji, aby jeździć na rowerze dirtowym. Jednakże, wiele stanów ma ograniczenia wiekowe i/lub wymaga obecności rodzica/opiekuna podczas jazdy niepełnoletniego dziecka.

Dwusportowy motocykl dirtowy, który jest zarejestrowany i legalny na drodze, może być prowadzony na ulicy przez osobę dorosłą posiadającą prawo jazdy. Potrzebujesz również licencji motocyklowej (endorsement), aby jeździć na motocyklu dual sport. Jest to podobne do uzyskania standardowego prawa jazdy, ale na legalnym motocyklu.

Jak zarejestrować motocykl dirtowy na drogę

Niektóre motocykle dirtowe mogą być używane na drodze, jeśli są zarejestrowane i mają tablice rejestracyjne. Przepisy dotyczące rejestracji dirt bike’ów są różne w każdym stanie.

Minnesota, na przykład, posiada prawo podwójnej rejestracji, które pozwala na rejestrację dirt bike’a po wypełnieniu formularza z listą kontrolną. Lista kontrolna zawiera wykaz niezbędnych części, które sprawią, że Twój motocykl będzie legalny na ulicy. Do wypełnienia formularza podwójnej rejestracji potrzebna jest również naklejka DNR OHM trail sticker. Opony DOT, reflektor, światło tylne i hamowania oraz lusterko to tylko niektóre z potrzebnych części. Aby uzyskać pełną listę, jak sprawić, by Twój rower był zgodny z prawem ulicznym, kliknij tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *