Prezydent Iraku

Ten artykuł może być rozszerzony o tekst przetłumaczony z odpowiadającego mu artykułu w języku arabskim. (Listopad 2016) Kliknij, aby uzyskać ważne instrukcje dotyczące tłumaczenia.
  • Zobacz maszynowo przetłumaczoną wersję artykułu w języku arabskim.
  • Tłumaczenie maszynowe, takie jak DeepL czy Google Translate, jest użytecznym punktem wyjścia dla tłumaczeń, ale tłumacze muszą poprawiać błędy w razie potrzeby i potwierdzać dokładność tłumaczenia, a nie po prostu kopiować tekst przetłumaczony maszynowo do angielskiej Wikipedii.
  • Nie należy tłumaczyć tekstu, który wydaje się niewiarygodny lub niskiej jakości. Jeśli to możliwe, zweryfikuj tekst z odnośnikami podanymi w obcojęzycznym artykule.
  • Musisz zapewnić uznanie praw autorskich w podsumowaniu edycji dołączonym do Twojego tłumaczenia, podając międzyjęzykowy odnośnik do źródła Twojego tłumaczenia. Modelowe podsumowanie edycji z atrybucją Content in this edit is translated from the existing Arabic Wikipedia article at ]; see its history for attribution.
  • Powinieneś także dodać szablon {{Translated|ar|رئيس العراق}} do strony dyskusji.
  • Więcej wskazówek znajdziesz w Wikipedii:Tłumaczenia.

Prezydent Iraku jest głową państwa irackiego i „stoi na straży przestrzegania Konstytucji oraz zachowania niepodległości, suwerenności, jedności i bezpieczeństwa terytoriów Iraku zgodnie z postanowieniami Konstytucji”. Prezydent jest wybierany przez Radę Reprezentantów większością dwóch trzecich głosów i jest ograniczony do dwóch czteroletnich kadencji. Prezydent jest odpowiedzialny za ratyfikację traktatów i ustaw uchwalonych przez Radę Reprezentantów, wydaje ułaskawienia na polecenie premiera oraz pełni „obowiązki wyższego dowództwa sił zbrojnych w celach ceremonialnych i honorowych”. Od połowy XXI wieku prezydencja jest przede wszystkim urzędem symbolicznym, gdyż zgodnie z przyjętą w październiku 2005 roku konstytucją nie ma ona znaczącej władzy w państwie.

Prezydent Republiki Iraku
رئيس جمهورية العراق

Płaszcz herbowy Iraku (2008-obecnie).svg

Barham Salih (cropped).jpg

Urzędujący
Barham Salih
od 2 października 2018

Styl

Jego Ekscelencja

Rezydencja

Pałac Radwaniyah Bagdad, Irak

Powołanie

Głosowanie parlamentarne

Długość kadencji

Cztery lata, odnawialna jeden raz

Inauguralny posiadacz

Muhammad Najib ar-Ruba’i

Formacja

14 lipca 1958

Zastępca

Wiceprezydent Iraku

Wynagrodzenie

809,673 USD rocznie

Strona internetowa

Strona internetowa

Obecnym prezydentem jest od 2 października 2018 roku Barham Salih.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *