Szara zaraza

Move.png
Zasugerowano, aby ten artykuł lub sekcję połączyć z Szara plaga. (Dyskusja)

Jon Connington, kontemplujący swoją szarą skalę.
© Fantasy Flight Games

Spuścizna po walce Shireen Baratheon z szarością.
© Fantasy Flight Games

Szarość to choroba, która może pozostawić ciało sztywne i martwe, a skórę popękaną i łuszczącą się, cętkowaną na czarno i szaro, a w dotyku przypominającą kamień. Szara pleśń jest jedną z wielu zjadliwych chorób występujących w Sothoryos. Zimne, wilgotne klimaty, takie jak Żelazne Wyspy i Dragonstone są również podatne na tę chorobę i jest ona zagrożeniem dla tych, którzy podróżują w dół Rhoyne przez Sorrows.

Odpowiedź

Szarość zazwyczaj dotyka dzieci, zwłaszcza w zimnym, wilgotnym klimacie. Ciało dotkniętych chorobą sztywnieje, wapnieje i pęka. Ofiary są oszpecone, ale również uodpornione na śmiertelną formę szarości, lub rzadką, szybką, epidemiczną formę choroby znaną jako szara plaga. Wolny lud uważa ludzi, którzy przeżyli szarą zarazę za nieczystych i woli poddać ich eutanazji, niż ryzykować, że mogą zarazić innych.

Śmiertelna forma szarej zarazy zaczyna się od kończyn, zauważalnych jedynie przez poczerniałe opuszki palców lub utratę czucia. W miarę jak drętwienie postępuje w górę rąk lub nóg, ciało sztywnieje i robi się zimne, a skóra ofiary staje się szara, przypominając kamień. Możliwe jest również, że ktoś zamieni się w kamień od wewnątrz, zaczynając od serca i płuc, bez widocznych objawów na kończynach. Ślepota jest powszechna, gdy kamień dotrze do twarzy. Język i usta również zamieniają się w kamień, powodując trudności z oddychaniem. W końcowych etapach, klątwa zwraca się do wewnątrz, wpływając na mięśnie, kości i narządy wewnętrzne. Chociaż choroba podobno nie jest bolesna, pod koniec wszystkie ofiary popadają w obłęd.

Jeśli osoba była narażona na szarość, może codziennie nakłuwać nożem każdy palec u nogi i ręki, aby sprawdzić, czy nie ma infekcji. Tak długo, jak ukłucia bolą, są bezpieczne. Tylko wtedy, gdy nie będą czuć ostrza, będą mieli powód do obaw, że zarazili się szarością.

Leczenie

Maestrowie mówią, że postęp szarości może być zatrzymany przez limonki, okłady z musztardy i gorące kąpiele. Septonowie upierają się, że modlitwa, poświęcenie i post są lekarstwem. Potocznie uważa się również, że odcięcie dotkniętych chorobą wyrostków może powstrzymać jej rozprzestrzenianie się, ale to leczenie nie zawsze jest skuteczne.

Niektórzy twierdzą, że obmycie osoby octem pomaga zapobiec rozprzestrzenianiu się szarej skóry. Haldon jest skłonny wątpić w mycie octem, ale nie widzi nic złego w spróbowaniu tego.

Historia

Książę Rhoynar Garin Wielki wyruszył na wojnę przeciwko Volantis i Valyrii w Drugiej Wojnie Korzennej. Został pojmany w bitwie i powieszony w klatce w Chroyane, by zobaczyć zniewolenie swojego ludu. Książę rzucił klątwę na zdobywców, błagając Matkę Rhoyne, by pomściła swe dzieci. Tej nocy Rhoyne wylała poza sezonem, a na rzekę opadła gęsta mgła, a valyriańscy zdobywcy zaczęli umierać na szarą skórę. Do dziś Sorrows znane jest ze swych mgieł i wód, a ruiny Chroyane nawiedzane są przez kamiennych ludzi, cierpiących na późne stadium szarości.

Ofiarnicy szarości

 • Księżniczka/Septa Maegelle Targaryen, która leczyła dzieci dotknięte szarością i sama zmarła na tę chorobę.
 • Harlon Greyjoy, zmarł na szarość.
 • Księżniczka Shireen Baratheon, przeżyła atak choroby jako niemowlę.
 • Lord Jon Connington
 • Zamaskowany lord
 • Kamienni ludzie

Ostatnie wydarzenia

Taniec ze smokami

Pod Mostem Snu w Smutkach załoga Nieśmiałej Pokojówki zostaje zaatakowana przez kamiennych ludzi. Tyrion Lannister wpada do Rhoyne, ale Jonowi Conningtonowi udaje się go wyciągnąć, ratując mu życie. Jon zostaje jednak zarażony szarą łuską. Jon Connington utrzymuje jego szarość tajemnicy, mocząc rękę z złym winem, ponieważ obawia się, jeśli poprosił o ocet ludzie zdadzą sobie sprawę, że jest zainfekowany.

Na Murze, Val staje się nieufny Shireen Baratheon powodu jej blizn szarości. Val mówi Jonowi Snow, że dziecko nie jest czyste i powinno zostać zabite, oraz że już dawno temu obdarzyłaby Shireen darem miłosierdzia. Mówi, że wolni ludzie wierzą, że choroba nigdy nie ustępuje w pełni u tych, którzy przeżyli, i nalega, by syn Gilly’ego i jego mokre pielęgniarki nie mieszkali w tej samej wieży co Shireen.

Cytaty

Śmierć straciła grozę dla Tyriona Lannistera, ale szarość była inną sprawą.

-myśli Tyriona Lannistera

Słyszał, że na szarość są trzy dobre lekarstwa: topór, miecz i tasak. Tyrion wiedział, że odrąbywanie zaatakowanych części ciała czasem powstrzymywało rozprzestrzenianie się choroby, ale nie zawsze. Wielu ludzi poświęcało jedną rękę lub stopę, by przekonać się, że druga z nich zszarzała. Gdy to się stało, nadzieja znikała.

-myśli Tyriona Lannistera

Nie śmiał pozwolić, by szarość stała się znana. Choć wydawało się to dziwne, mężczyźni, którzy z radością stanęliby do walki i zaryzykowali śmierć, by uratować towarzysza, porzuciliby go w mgnieniu oka, gdyby okazało się, że ma szarą skórę.

-myśli Jona Conningtona

Mistrzowie mogą wierzyć, w co chcą. Zapytaj leśnej wiedźmy, jeśli chcesz poznać prawdę. Szara śmierć śpi, tylko po to, by znów się obudzić. Dziecko nie jest czyste!

-Val, do Jona Snow
 1. Starcie królów, Prolog.
 2. Świat Lodu & Ogień, Poza Wolnymi Miastami: Sothoryos.
 3. 3.00 3.01 3.02 3.03 3.04 3.05 3.06 3.07 3.08 3.09 3.10 A Dance with Dragons, Rozdział 18, Tyrion V.
 4. 4.0 4.1 4.2 A Dance with Dragons, Rozdział 53, Jon XI.
 5. 5.0 5.1 5.2 Taniec ze smokami, rozdział 22, Tyrion VI.
 6. Uczta dla wron, rozdział 1, Prorok.
 7. The Winds of Winter, The Forsaken
 8. The World of Ice & Fire, Ancient History: Dziesięć Tysięcy Statków.
 9. A Dance with Dragons, Rozdział 24, The Lost Lord.
 10. 10.0 10.1 A Dance with Dragons, Rozdział 61, The Griffin Reborn.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *