Szczepionki dla ludzi

Pierwszy kurs leczenia wścieklizny został przeprowadzony pod nadzorem Ludwika Pasteura, ponad sto lat temu. Od tego czasu szczepionki przeciwko wściekliźnie zawsze były jednymi z pierwszych, które korzystały z postępu w produkcji i kontroli. Jeśli chodzi o szczepionki przeznaczone do stosowania u ludzi, około 1955 roku nastąpiło przejście od szczepionek przygotowywanych ze zwierzęcej tkanki nerwowej do zarodków, a bardzo szybko, około 1960 roku, do adaptacji wirusa wścieklizny do hodowli ludzkich komórek diploidalnych. Opracowanie tej szczepionki, która pozostaje szczepionką referencyjną w badaniach porównawczych nad immunogennością, trwało wiele lat. Po raz pierwszy została ona zarejestrowana we Francji w 1974 roku, a nieco później w Ameryce Północnej. Pod koniec lat 70. i w latach 80. opracowano wiele szczepionek przygotowanych na różnych podłożach komórkowych, takich jak pierwotne komórki eksplantatów z nerek chomika, psa lub płodu cielęcego, fibroblasty z zarodka kurzego lub diploidalne komórki z płuc płodu małpy rhesus, a wreszcie komórki z linii ciągłych (komórki Vero). Produkcja niektórych z tych szczepionek została wstrzymana pod koniec lat 80. ubiegłego wieku, podczas gdy inne podano milionom pacjentów.

Trzy typy szczepionek omówione poniżej należą do tej ostatniej kategorii. Reprezentują one większość szczepionek znajdujących się obecnie w obrocie międzynarodowym.

Szczepionka dla ludzi przygotowana w ludzkich komórkach diploidalnych

Inaktywowana szczepionka przeciwko wściekliźnie do stosowania u ludzi została po raz pierwszy przygotowana w hodowli komórkowej w 1964 roku. W 1966 roku wykazano, że ludzkie komórki diploidalne (HDC) szczepu WI-38 są odpowiednim podłożem do namnażania szczepu Pitman-Moore (PM) utrwalonego wirusa wścieklizny. Oryginalna procedura produkcji tej szczepionki została opisana w trzecim wydaniu. Od 1967 r. w Instytucie Mérieux prowadzone są prace badawczo-rozwojowe nad tą szczepionką. Szczepionka została po raz pierwszy dopuszczona do użytku we Francji w 1974 r., a produkcję komercyjną rozpoczęto w 1978 r.
W celu uzyskania dodatkowych informacji, proszę kliknąć na poniższy link.

 • Laboratory techniques in rabies, 4th edition, 1996, Chapter 25
  pdf, 335kb

Purified Vero cell vaccine for humans

W rozdziale 25 (Laboratory techniques in rabies, 4th edition, 1996) opisano szczepionkę przeciwko wściekliźnie do stosowania u ludzi, przygotowaną w ludzkich komórkach diploidalnych. Pomimo jej bezpieczeństwa i wysokiej immunogenności, stosunkowo niskie miano wirusa wytwarzanego przez te komórki stanowiło ograniczenie dla produkcji na dużą skalę stosunkowo taniej szczepionki przeciwko wściekliźnie o takiej samej jakości. Inaktywowana szczepionka przeciwko poliomyelitis była pierwszą szczepionką wyprodukowaną przy użyciu tego substratu komórkowego i doprowadziła do rewizji wymagań dla szczepionki przez Komitet Ekspertów WHO ds. Standaryzacji Biologicznej.
Technika opracowana przez van Wezela, polegająca na hodowli komórek na mikronośnikach, stała się bodźcem do prowadzenia na szeroką skalę hodowli komórek do przygotowania szczepionek dla ludzi. Po wyprodukowaniu inaktywowanej szczepionki przeciwko poliomyelitis w komórkach Vero, przeprowadzono badania nad stworzeniem ludzkiej szczepionki przeciwko wściekliźnie. Uzyskana w ten sposób szczepionka, która wymagała etapu oczyszczania w celu usunięcia resztek komórkowego DNA, znana jest jako oczyszczona szczepionka przeciwko wściekliźnie z komórek Vero (PVRV). by uzyskać więcej informacji, proszę kliknąć na poniższy link.

 • Laboratory techniques in rabies, 4th edition, 1996, Chapter 26
  pdf, 387kb

Purified chick-embryo cell vaccine for humans

Szczepionka ta jest przygotowywana w pierwotnych komórkach zarodków kurzych pochodzących z jaj wolnych od specyficznych patogenów (SPF). Jest to liofilizowany preparat składający się z oczyszczonego i skoncentrowanego antygenu wirusa wścieklizny inaktywowanego B-propiolaktonem.
Aby uzyskać więcej informacji, proszę kliknąć na poniższe linki.

 • Laboratory techniques in rabies, 4th edition, 1996, Chapter 27
  pdf, 466kb

Międzynarodowy standard dla szczepionki przeciwko wściekliźnie

 • Stanowisko WHO w sprawie szczepionek przeciwko wściekliźnie.
  pdf, 312kb
  Tygodniowy Zapis Epidemiologiczny, Nr 49/50, 2007
 • Zalecenia dotyczące inaktywowanych szczepionek przeciwko wściekliźnie
  pdf, 290kb
  Komitet Ekspertów WHO ds. Standaryzacji Biologicznej, 2005, Załącznik 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *