Wewnątrz magii

Za całą magią tworzoną w parkach rozrywki Disneya stoją niezliczeni inżynierowie, artyści i projektanci, którzy tworzą doświadczenia, jakimi cieszą się miliony gości każdego roku. Disney nazywa ich Imagineerami, czyli połączeniem wyobraźni i inżyniera, wypełniając lukę między nauką i fantazją, aby stworzyć wiarygodne, nierealne światy.

To praca marzeń dla wielu, zwłaszcza wśród fanów Disneya, którzy często darzą Imagineerów Disneya większym szacunkiem niż większość celebrytów i polityków. Disney Imagineers są „gwiazdami rocka” w przemyśle rozrywki tematycznej, więc nic dziwnego, że stanowiska w Walt Disney Imagineering są często poszukiwane, ale tak trudne do wylądowania.

Powiązane: Kids Can Become Mini Imagineers with Disney’s „Imagineering in a Box”

Z niewielką ilością miejsc pracy kiedykolwiek dostępnych i tysiącami zainteresowanych wnioskodawców, często zadawane jest pytanie: „Jak zostać Disney Imagineer?”. Z pomocą byłego Walt Disney Imagineer i obecnego Disneya freelancera Don Carson, próbujemy odpowiedzieć na to pytanie, przynajmniej trochę. Nie ma łatwej odpowiedzi, ponieważ żadna konkretna formuła nie da nikomu upragnionego tytułu, ale kilka pomocnych wskazówek może rozpocząć podróż w dół ścieżki w kierunku tworzenia magii Disneya.

Wywiad audio

Poniżej znajduje się częściowa transkrypcja, zdjęcia i dodatkowe szczegóły dotyczące podróży Dona Carsona do zostania Imagineerem Disneya oraz porady dla wszystkich przyszłych Imagineerów. Jeśli wolisz usłyszeć rady i historie Carsona zamiast je czytać, posłuchaj Show 309 naszego podcastu Inside the Magic, dostępnego do streamingu z tej strony internetowej, jak również do bezpośredniego pobrania.

Wywiad zaczyna się mniej więcej w 30 minucie audycji. Po prostu kliknij tutaj, aby posłuchać lub czytaj dalej…

Kontekst

Don Carson był zatrudniony w Walt Disney Imagineering (WDI) w Glendale, Calif. od 1989 do 1995 roku. Pracował jako Show Designer dla Splash Mountain w Walt Disney World oraz przy rozwoju Toontown w Disneylandzie w Kalifornii. W czasie swojej pracy jako Imagineer, Carson stworzył ponad 700 rysunków koncepcyjnych i obrazów, z których wiele trafiło do archiwów WDI, by w przyszłości znów ujrzeć światło dzienne.

Obecnie Carson jest niezależnym artystą, wciąż uczestniczącym w projektach Imagineering, ale także oferującym swoje talenty artystyczne innym firmom rozrywkowym, w tym Universal Studios. Internetowe portfolio i blog Carsona dają wgląd w szeroki wachlarz jego talentów. Oczywiście, Carson nie jest obecnie zatrudniony przez Disney’a (ani żadną inną grupę projektową), jego wskazówki i opinie podane poniżej nie są oficjalnie wskazówkami Disney’a ani żadnej innej firmy zajmującej się tematycznymi doświadczeniami, ale całkowicie jego własnymi, opartymi na jego osobistych doświadczeniach.

Powiązane: Bring Disney Into Your Home With These Disney Online Classes

Własna droga Carsona do zostania Imagineerem jest zarówno typowa, jak i wyjątkowa. Za każdym razem, gdy Imagineer jest pytany o to, jak doszedł do pracy, odpowiedź zazwyczaj obejmuje opowieść o ciężkiej pracy, wytrwałości, naturalnym talencie i odrobinie szczęścia. Poniżej znajduje się opowieść Dona Carsona o tym, jak znalazł swoją drogę do Walt Disney Imagineering.

PYTANIE: Jak zostałeś Imagineer’em Walta Disney’a?

DON CARSON: Właściwie to nawet nie wiedziałem, że Imagineering istnieje, kiedy dorastałem w rejonie Zatoki San Francisco.

Właściwie to poszedłem do Academy of Art College w San Francisco i specjalizowałem się jako ilustrator. W tamtym czasie ilustracja była na wylocie, więc uczyliśmy się umiejętności, które miały nas wprowadzić w karierę ilustratorską i tym podobne. I bardzo szybko odkryłem, że nie lubię pracować nad „gotowymi pracami” i nie lubię pracować z agencjami reklamowymi. To, co naprawdę mi się podobało, to wymyślanie pomysłów, realizowanie ich z grubsza, a następnie rezygnacja z tej części, jaką jest malowanie na gotowo. Rozmawiałem ze wszystkimi moimi doradcami i kierownikiem wydziału ilustracji, a ona zapewniła mnie, że kariera, w której po prostu wpada się na pomysły i nie doprowadza się ich do końca, po prostu nie istnieje. Więc rozpocząłem karierę ilustratora.

Prawdopodobnie w czasie otwarcia nowego Fantasylandu w Disneylandzie, było dużo prasy i dużo mówiono o tych Imagineerach – ludziach, którzy projektowali atrakcje w parkach rozrywki i pomyślałem, 'Och, co ja zrobiłem? Spędziłem cztery lata w college’u, żeby nauczyć się być ilustratorem, kiedy tak naprawdę chciałem być Imagineer’em.'

Na własną rękę Carson stworzył około 150 obrazów przedstawiających elementy Disneylandu, od klamek po latarnie, ponieważ był fanem parków i pomyślał, że będzie to idealny sposób na pokazanie swojej wiedzy o produkcie, jak również stworzenie portfolio, które mógłby pokazać Disney’owi.

Wylądował na rozmowie kwalifikacyjnej w Walt Disney Studios, głównie „w geście”, ponieważ byli pod wrażeniem ilości pracy, jaką Carson włożył w swoje rysunki, bez żadnych realnych wskazówek, że jego praca zostanie opublikowana lub nawet dostanie tam pracę. Ale nawet z tym początkowym spotkaniem, to nie było aż do około sześciu lat później, że Carson w końcu wylądował formalny wywiad z Walt Disney Imagineering.

Powiązane: Kalifornijski Disney Imagineer zaprojektował lotnisko Encounter

DON CARSON: Zadali pytanie: 'Czy znasz nasz produkt?', a ja wyciągnąłem setki obrazów, a oni powiedzieli 'Cóż, oczywiście, że tak!

Wreszcie nadszedł właściwy moment, aby Carson otrzymał stanowisko w Imagineering, z trwającymi projektami, w tym podwojeniem rozmiaru Disney-MGM Studios i innymi projektami na dużą skalę w parkach na całym świecie. W tym rzadkim okresie, Imagineering zatrudniał artystów „z ulicy”, co nie jest często praktykowane, szczególnie w dzisiejszych czasach.

Rada dla studentów

Znalazłszy drogę do Walt Disney Imagineering, pracując wśród najbardziej kreatywnych i pomysłowych umysłów na świecie przez sześć lat, i ostatecznie decydując się na odejście, aby zająć się pracą freelancera, Don Carson jest w doskonałej pozycji, aby zaoferować swoją radę dla każdego, kto chce pójść w jego ślady. Czyni to za pośrednictwem naszego wywiadu poniżej:

PYTANIE: Co dzieciaki powinny studiować w szkole, aby pracować w kierunku zostania Walt Disney Imagineer’em?

DON CARSON: Imagineering jest tak dużą organizacją z setkami dyscyplin, że jeśli jesteś zainteresowany dźwiękiem lub jesteś zainteresowany inżynierią lub jesteś zainteresowany architekturą, wszystkie one są możliwymi miejscami pracy dla Ciebie. Jeden z moich przyjaciół jest projektantem oświetlenia tematycznego i projektuje wszystkie jedyne w swoim rodzaju oprawy oświetleniowe, które są stosowane do atrakcji, a ja po prostu nie mogę myśleć o uczelni, która ma program specjalnie dla oświetlenia tematycznego. To, co musisz zrobić z Imagineeringiem, to pokazać im, że masz bazę umiejętności, aby podjąć się jakiejkolwiek pracy, którą jesteś zainteresowany.

Pracowałem jako projektant pokazów. Istnieją działy projektowania pokazów i projektowania koncepcyjnego i są to faceci i kobiety, którzy są odpowiedzialni za te pierwsze szkice, które są wykonywane. Bycie projektantem pokazów może być bardzo różne, nawet w kategorii bycia artystą. Możesz być kimś, kto spędza całą swoją karierę nie robiąc nic poza storyboardami, więc posiadanie naprawdę silnej podstawowej zdolności rysowania, jakiejkolwiek artystycznej podstawy, którą możesz zdobyć w szkole artystycznej jest cenne.

Jeśli mówimy konkretnie o tym, jaką szkołę powinieneś zdobyć i mówimy konkretnie o pracy przy projektowaniu pokazów lub projektowaniu koncepcji, idź do szkoły artystycznej i naucz się wszystkich podstaw, ponieważ nawet jeśli branża się zmieni, te podstawowe umiejętności są nadal wykorzystywane, niezależnie od tego, czy robisz to piórem i papierem, czy robisz to komputerowo, czy nie. I kiedy idziesz do Imagineering lub jakiejkolwiek firmy projektującej parki rozrywki i szukasz pracy, pierwszą rzeczą, na którą będą patrzeć jest to, czy masz zdolność do rysowania i czy komunikujesz pomysły, które są w twojej głowie.

Powiązane: Theme Park attraction design program ogłoszony przez CalArts z nauczycielami z Disney, 20th Century Fox

Nigdy nie wiesz z jednej pracy do następnej, co będziesz rysować. W Imagineering, zostaniesz poproszony o narysowanie czegokolwiek. Więc jakiekolwiek szkolenie, które możesz uzyskać, a ja poleciłbym jakiś rodzaj szkolenia artystycznego w szkole artystycznej, uzyskanie zdolności, aby czuć się wystarczająco komfortowo, aby komunikować swoje pomysły poprzez rysunki i bez względu na to, co zostaniesz poproszony o narysowanie.

Zdobycie pracy w Walt Disney Imagineering

PYTANIE: Jakiej pracy powinni szukać absolwenci college’u, aby zdobyć doświadczenie przed złożeniem podania do Walt Disney Imagineering?

DON CARSON: Imagineering, będąc szczytem projektowania parków tematycznych, nie chce koniecznie z tobą rozmawiać, dopóki nie udowodnisz, że rozumiesz co oni robią. Chociaż mogę sobie wyobrazić, że mógłbyś przynieść przykłady, które pokazałyby, że potrafisz projektować parki rozrywki, jeśli przyjdziesz z pracą, którą wykonałeś dla innych firm, to jest to pewny znak, że rozumiesz ten wyjątkowy przemysł. Spójrz na inne formy rozrywki, czy to firmy z parków tematycznych czy nawet firmy teatralne, ludzie, którzy projektują scenografię, każda z tych rzeczy da ci doświadczenie, które poinformuje Imagineering, że rozumiesz ich produkt.

PYTANIE: „Imagineer” sam w sobie nie jest nazwą pracy. Czy możesz podać jakieś przykładowe nazwy stanowisk, które ludzie faktycznie wykonują w Walt Disney Imagineering?

DON CARSON: Jest ich niezliczona ilość. Najbliższy mi był projekt show i projekt koncepcyjny. Są tam producenci, projektanci produkcji, projektanci wymiarowi – oni są odpowiedzialni za modele -, rzeźbienie, malowanie, różni inżynierowie dźwięku, pisanie scenariuszy – którzy są odpowiedzialni nie tylko za wymyślanie scenariuszy, ale także za nagrywanie wszystkich talentów, sprowadzanie ich, wszystkie efekty dźwiękowe i orkiestracje. Są ludzie, którzy są odpowiedzialni za upewnienie się, że rekwizyty zostały zakupione. Zakup rekwizytów to pełnoetatowa praca dla kogoś, kto poluje na całym świecie na wszystko, od pirackich armat po klatki dla ptaków, którymi można wypełnić parki rozrywki. Po prostu nie ma końca rodzajom pracy, które tam są.

PYTANIE: Co z osobowością? Czy istnieje kultura Imagineering, która pomogłaby komuś dostać się tam, jeśli jest on określonym typem osoby?

DON CARSON: Ktoś, kto jest wielkim fanem i jest bardzo słowny na ten temat, prawdopodobnie ma mniejsze szanse na dostanie się, ponieważ tak naprawdę jesteś tam po to, aby wykonywać pracę. Znam ludzi pracujących w tej branży, którzy niekoniecznie lubią chodzić do parków rozrywki, ale są wspaniałymi projektantami. Są naprawdę, naprawdę dobrymi storytellerami.

Powiązane: Chcesz zostać projektantem parków rozrywki? Eksperci Disney Imagineer i Universal oferują porady

Jedną z najgorszych rzeczy, jakie możesz zrobić, to wejść tam i powiedzieć: 'Kocham Myszkę Miki i moim marzeniem jest pracować nad rzeczami, które dotyczą Myszki Miki'. O wiele lepiej jest wejść i powiedzieć: 'Naprawdę, naprawdę rozumiem tę branżę. Myślę, że mój talent jest dobrze dopasowany i jestem gotów zrobić wszystko, co konieczne, aby dostać się i pomóc ci to zrobić.'

PYTANIE: Jak właściwie idzie się ubiegać o pracę w Walt Disney Imagineering? Czy logujesz się na stronę internetową poświęconą karierze w Disney’u?

DON CARSON: Myślę, że HR każdej firmy nalegałby, że jest to najlepszy sposób, aby dostać się do firmy. Ja przekonałem się, że jest wręcz przeciwnie – wejście frontowymi drzwiami jest często sposobem na zapewnienie, że nigdy, przenigdy nie będziesz pracował w tej firmie. Żyjemy w czasach Internetu. Naprawdę trzeba pielęgnować relacje z ludźmi, którzy tam są lub którzy znają ludzi, którzy tam są.

Być w stanie nawiązać z kimś rozmowę, nawet jeśli jest to „Jestem bardzo zainteresowany twoją pracą jako projektanta”. Myślę, że projektanci, artyści, inżynierowie – lubią być rozpoznawani i jeśli jesteś szczerze zainteresowany pracą, którą wykonują i jesteś skłonny – nie dręczyć ich bezlitośnie – ale po prostu ,,Cześć, jestem naprawdę zainteresowany tą branżą. Czy możesz mi pomóc? Czy mogę z tobą porozmawiać? Czy mogę ci pokazać kilka rzeczy?”. Daj im możliwość mentorowania ci trochę, a następnie w pewnym momencie, jeśli czujesz się tak, jakbyś miał wystarczająco dużo rzeczy, „Wiesz, pracowałem nad tym, widziałeś rodzaj pracy, którą zrobiłem, czy jest ktoś w Imagineering powinienem porozmawiać, że mogę wspomnieć twoje imię?”. To zazwyczaj działa lepiej dla każdej firmy, dla której chcesz pracować. To wewnętrzne połączenie jest tym, co cię tam dostanie.

W podsumowaniu

Jasne jest, że nie ma sekretnego skrótu do zostania Imagineer’em Walta Disney’a. Imagineering jest tak wysoko ceniony nie bez powodu, ponieważ ci, którzy mogą nazywać siebie Imagineerami, osiągnęli pozycję w wiodącej sile przemysłu rozrywki tematycznej. I każdy, kto chce realizować marzenie, aby tam pracować, musi przybyć z wysokim poziomem umiejętności i wiedzy, jak każdy inny, kto jest zatrudniony w WDI. Nie jest to zadanie niewykonalne, ale nie jest też łatwe. Na szczęście po drodze jest wiele kamieni milowych. Carson gorąco poleca przyjmowanie ofert pracy w powiązanych firmach w dziedzinach, które odpowiadają indywidualnym talentom. Czy będzie to inżynieria dźwięku, pisanie, czy tradycyjna ilustracja, Imagineering ma dom dla setek zestawów umiejętności i jest to po prostu kwestia doskonalenia tych umiejętności i szukania odpowiedniej drogi, aby pokazać je decydentowi.

Don Carson zaoferował wiele więcej historii i dodatkowych porad dotyczących zdobycia pracy w Walt Disney Imagineering, które można usłyszeć bez żadnych ograniczeń w Show 309 naszego podcastu Inside the Magic.

Aby uzyskać dodatkowe porady dotyczące zostania projektantem parku rozrywki, nie przegapcie naszego podsumowania Entertainment Designer Forum z kwietnia 2010, gdzie zasięgnęliśmy porad od siedmiu wiodących ekspertów w dziedzinie rozrywki tematycznej w Walt Disney Imagineering i Universal Studios.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *