Wprowadzenie do Atlas Obscura Podcast

Kiedy twój najbliższy sąsiad jest oddalony o 1800 mil, wiesz, że żyjesz w dość odizolowanym miejscu. Właściwie to wiesz, że mieszkasz w najodleglejszej stałej osadzie na świecie, Tristan de Cunha, wyspie odkrytej po raz pierwszy w epoce wielkich odkrywców i dominacji Europy nad światem.

W 1506 roku portugalscy żeglarze po raz pierwszy zauważyli wyspę. Uważając, że nikt nie będzie miał nic przeciwko temu, odkrywca prowadzący ekspedycję, Tristão da Cunha, nazwał wyspę swoim imieniem. Prawdopodobnie spodziewał się, że nikt nigdy nie wróci na wyspę, nie mówiąc już o stworzeniu społeczności na jej odległych brzegach. Mimo to, kilka wieków później Brytyjczycy zaanektowali wyspę i założyli na niej sklep, zakładając w 1818 roku miasto Edynburg Siedmiu Mórz.

W tym czasie wyspa została założona dla strategicznych celów wojskowych. Nikt tak naprawdę nie chciał zajmować aktywnego wulkanu na środku południowego Oceanu Atlantyckiego, a Brytyjczycy nie chcieli pozwolić, aby Francuzi czy Amerykanie dostali go w swoje ręce. Z biegiem lat osada rozrosła się do małego centrum administracyjnego i mikrogospodarki opartej na owocach morza.

Po 150-letniej próbie osiedlenia się, Edynburg Siedmiu Mórz został niemal zniszczony podczas erupcji wulkanu w 1961 roku. Jednak odważni – lub lekkomyślni – mieszkańcy powrócili z Wielkiej Brytanii dwa lata później i rozpoczęli odbudowę. Z biegiem lat Tristan de Cunha doświadczył więcej tragedii niż sukcesów. Matka natura zaatakowała ją huraganami, erupcjami i podstępnymi chorobami wirusowymi. Ale ta maleńka kolonia nauczyła się przyjmować małe rzeczy, jak na przykład otrzymanie kodu pocztowego w 2005 roku, co pozwoliło im otrzymywać paczki z większą łatwością.

Dzisiaj kolonia jest rządzona przez małą, 8-osobową radę wyspiarską z nadzorem z wyspy Świętej Heleny, 1500 mil na północ. Heleny, oddalonej o 1500 mil na północ. Pilnuje jej jeden etatowy konstabl, a wszystkie grunty są uprawiane wspólnie, przy czym liczba zwierząt gospodarskich jest ściśle kontrolowana w celu ochrony zasobów i zapobieżenia gromadzeniu zbyt dużego majątku przez lepiej sytuowane rodziny. Z niewielką pomocą i wsparciem dostarczanym od czasu do czasu, ta wulkaniczna wyspa i najbardziej odległa osada na świecie wydaje się radzić sobie sama. Ciekawscy poszukiwacze przygód zainteresowani wizytą, lub po prostu wiadomościami z wyspy, powinni sprawdzić stronę internetową Tristan de Cunha i jej pamiątkowe znaczki z erupcją z 1961 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *