Zwiedzanie piekarni precli Julius Sturgis w Lititz

1.1Kshares
Ujawnienie: Ten artykuł może zawierać linki afiliacyjne. Zarobimy niewielką prowizję z tych linków, jeśli zamówisz coś bez dodatkowych kosztów dla Ciebie.

Gdy weźmiemy pod uwagę, jak popularne są precle w Pensylwanii, trudno uwierzyć, że był czas, kiedy precli nie można było znaleźć w zasadzie w każdym sklepie. Jednak przed rokiem 1861 w całym kraju nie było ani jednej piekarni zajmującej się produkcją precli

To wszystko zmieniło się w małej gminie Lititz w hrabstwie Lancaster, kiedy piekarz Julius Sturgis zdał sobie sprawę, że jego twarde precle są bardziej popularne niż chleb i przestawił swoją produkcję na przekąski po 11 latach produkcji chleba.

Sturgis nie wynalazł precla. W rzeczywistości miękkie precle są znane od ponad 1400 lat, po tym jak zostały wynalezione przez europejskich mnichów. Jednak do połowy XIX wieku jedynym rodzajem precli, który istniał, były precle miękkie. Twarde precle powstawały od czasu do czasu, ale były wyrzucane jako błędy powstałe w wyniku zbyt długiego gotowania miękkich precli.

I początkowo Sturgis robił to samo. Jednak pewnego dnia postanowił spróbować swoich chrupiących precli i stwierdził, że są całkiem niezłe. Sturgis nie wynalazł precla, ale jako pierwszy na świecie zaczął produkować twarde precle na skalę przemysłową.

Dzisiaj zwiedzanie fabryk, takich jak Snyder’s of Hanover w York County, pozwala poznać kulisy pracy nowoczesnego producenta precli. Jednak wizyta w Fabryce Precli Juliusa Sturgisa w centrum Lititz to zupełnie inne doświadczenie.

Zwiedzanie Piekarni Precli Juliusa Sturgisa w Lititz, Pennsylvania.
W starej piekarni nadal zachowały się oryginalne piece do wypieku precli. (Creative Commons License: Flickr.com user bob194156)

Siedząc na obrzeżach centrum miasta, fabryka Sturgisa mieści się w jednym z najstarszych domów w Lititz. Zbudowany w 1784 roku dom jest jednym z oryginalnych budynków w Lititz i nadal posiada szczeliny do wystrzeliwania muszkietów w przypadku ataku rdzennych Amerykanów. Przekształcenie domu w piekarnię jest do dziś widoczne podczas zwiedzania domu.

Warto zauważyć, że choć nadal produkuje się tu kilka precli dziennie, nie jest to wycieczka po fabryce. Zamiast tego, jest to wycieczka po staroświeckiej piekarni, która uczy o historii domu i o tym, jak kiedyś wyrabiano precle. Mimo to, byłam podekscytowana, że mogłam dowiedzieć się trochę o historii obiektu i zdecydowałam się na wycieczkę.

Po krótkim wprowadzeniu, zostałam zaprowadzona do starej piekarni. Tutaj dano mi trochę ciasta i nauczono, jak ręcznie składać precle. Instrukcje były całkiem niezłe, a w ciągu kilku minut udało mi się skręcić precla i czułem się pewny, że mogę mieć przyszłość jako skręcarka precli, jeśli zdecyduję się zmienić karierę. (Jeśli chcesz zobaczyć krótki filmik o tym jak skręcić precla, sprawdź ten filmik.)

Zwiedzanie Piekarni Precli Juliusa Sturgisa w Lititz, Pennsylvania.
Po nauczeniu się jak skręcać precle, stajesz się Oficjalnym Skręcaczem Precli! (Licencja Creative Commons: Flickr.com użytkownik bob194156)

Byłem trochę zawiedziony, że precel, którego skręciłem nie zostanie przyrządzony dla mnie do jedzenia, ale i tak było interesujące móc się dowiedzieć, jak kiedyś precle były skręcane ręcznie, a nie tylko opowiadane.

Potem nasza grupa udała się do starych pieców do precli, gdzie opowiedziano nam trochę więcej o procesie pieczenia i o tym, jak Sturgis wymyślił pierwszego sprzedawanego komercyjnie twardego precla. Podczas gdy ja osobiście wolę miękkie precle, trudno uwierzyć, że kiedyś ludzie wyrzucali twarde precle jako błędy.

Przewodnik opowiedział nam również o tym, jak produkcja precli zmieniła się w ciągu ostatnich 150 lat. Na wystawie znajduje się działająca automatyczna skręcarka do precli z lat 50-tych. Ten wynalazek znacznie przyspieszył proces produkcji precli i sprawił, że bardzo żmudne zadanie stało się o wiele łatwiejsze.

Na koniec wycieczki otrzymałam małą torebkę twardych precli, które zostały wyprodukowane w pobliskiej fabryce precli Toma Sturgisa. Tom Sturgis był wnukiem Juliusa Sturgisa, który podtrzymuje tradycję w nowoczesnej fabryce precli niedaleko Reading.

Wracając do sklepu z pamiątkami, jest tam duży wybór precli Toma Sturgisa. Jednakże, jeśli chcesz spróbować czegoś zrobionego na miejscu, często mają miękkie precle, które zostały zrobione właśnie tam. Osobiście uważam, że to trochę dziwne, że robią miękkie precle w budynku znanym z twardych precli, ale były one całkiem smaczne, więc pozwolę im się wyślizgnąć.

Ogółem, podobała mi się moja wycieczka po Fabryce Precli Juliusa Sturgisa w Lititz, Pennsylvania. Krótka wycieczka dała mi możliwość poznania historii ulubionej przekąski Pensylwanii i dała mi szansę spróbowania swoich sił jako oficjalny skręciciel precli.

Chcesz poznać więcej miejsc związanych z jedzeniem w Lititz? Przeczytaj naszą opinię na temat zwiedzania Lititz z Lancaster County Food Tours. Możesz również sprawdzić pobliskie miejsca takie jak Wolf Sanctuary of PA i wybrać się na wędrówkę do Governor Dick Observation Tower.

Uwaga: Zdjęcie na górze strony jest użyte poprzez Creative Commons License z Flickr.com użytkownika Dougtone.

Julius Sturgis Pretzel Bakery

Godziny: Poniedziałek – Piątek: 12:00pm-4:00pm
Soboty: 10:00am-4:30pm

Niedziele: 12:00pm-4:00pm
Zamknięte 1 stycznia-MLK Weekend

Zwiedzanie jest tylko po wcześniejszym umówieniu się. Zadzwoń, aby umówić się na spotkanie.

Koszt: Dorośli: $3.75, Dzieci: $2.75

Strona internetowa: JuliusSturgis.com

Adres: 219 East Main Street
Lititz, PA 17543

Zobacz na mapie inne atrakcje w okolicy.

1.1Kshares

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *