5 Rzeczy, Których Należy Oczekiwać Podczas Czyszczenia Uszu

5 Rzeczy, Których Należy Oczekiwać Podczas Czyszczenia Uszu

Jeśli po raz pierwszy idziesz do audiologa na wizytę czyszczenia uszu, jest całkowicie normalne, że jesteś trochę zdenerwowany. Eksperci zalecają profesjonalne czyszczenie uszu, jeśli odczuwasz ból, swędzenie lub utratę słuchu. Czyszczenie uszu jest jednak prostym zabiegiem, który nie sprawia bólu, choć na początku może być nieprzyjemny. Oto krótki przegląd tego, czego możesz się spodziewać podczas czyszczenia uszu.

Historia medyczna

Pierwszą rzeczą, którą zrobisz, kiedy udasz się na czyszczenie uszu w klinice audiologa, jest wypełnienie formularza mówiącego o twojej historii medycznej. Bardzo ważne jest, aby być szczerym, ponieważ niektóre schorzenia, takie jak osłabiony układ odpornościowy, mogą uniemożliwić Ci wykonanie zabiegu czyszczenia uszu ze względu na związane z tym ryzyko. Twój audiolog będzie chciał wiedzieć, czy masz aktywne infekcje lub czy w przeszłości doszło do uszkodzenia ucha wewnętrznego, aby ustalić, czy można bezpiecznie przeprowadzić zabieg udrażniania uszu.

Zaglądanie do środka

Przed rozpoczęciem zabiegu lekarz szybko zajrzy do Twojego ucha, aby sprawdzić, czy nie gromadzi się w nim nadmierna ilość woskowiny i zanieczyszczeń, które można usunąć podczas czyszczenia uszu. W tym celu lekarz użyje instrumentu zwanego otoskopem, który jest wyposażony w żarówkę. Po włożeniu otoskopu, powiększy on obraz wnętrza ucha tak, że lekarz będzie mógł wyraźnie zobaczyć jak wygląda nagromadzona woskowina.

Przepłukiwanie

Gdy audiolog zlokalizuje nagromadzoną woskowinę, rozpocznie czyszczenie ucha. Odbywa się to za pomocą strzykawki z wodą lub wodą z roztworem soli fizjologicznej, która jest pompowana do ucha. Płyn zmiękczy masę i pomoże jej wyślizgnąć się z przewodu słuchowego. W tym miejscu mogą wystąpić pewne komplikacje, które mogą spowodować przesunięcie się masy stwardniałej woskowiny usznej dalej w dół przewodu słuchowego. Mimo, że prawdopodobieństwo takiego zdarzenia jest niewielkie, to jednak jest to ryzyko związane z czyszczeniem uszu.

Maści do uszu

Po zakończeniu irygacji ucha, Twój audiolog pomoże Ci oczyścić i osuszyć ucho. Możesz odczuwać lekki dyskomfort lub wrażliwość w uszach, co jest całkowicie normalne. Niektóre osoby po zabiegu irygacji stają się podatne na infekcje uszu, ponieważ usuwana jest woskowina ochronna. Twój lekarz może dać Ci pewne maści do uszu do stosowania przez kilka dni, aby pomóc z wrażliwością i dyskomfortem.

Skutki uboczne

Ale rzadko, istnieje szansa wystąpienia pewnych skutków ubocznych po zabiegu czyszczenia uszu. Oprócz podrażnienia ucha, niektórzy ludzie skarżą się również na lekkie zawroty głowy po czyszczeniu. Ludzie skarżyli się również na szumy uszne, czyli dzwonienie w uszach. W większości przypadków, te skutki uboczne ustępują po pewnym czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *