Breakthrough Treatment Option for Thyroid Nodules

Guzki tarczycy występują u około 15% populacji ogólnej. Większość z tych guzków jest łagodna, ale nadal może rosnąć i dawać uciążliwe objawy. Niektóre duże guzki uciskają przełyk i powodują problemy z połykaniem. Inne mogą stać się nieestetycznym guzkiem w niskiej, środkowej części szyi. Niektóre mogą nawet naciskać na drogi oddechowe i powodować duszności, zwłaszcza w pozycji leżącej.

Do tej pory jedyną opcją leczenia tych uciążliwych guzków było ich chirurgiczne usunięcie. Jeśli guzek znajdował się tylko po jednej stronie, wówczas półtora tyreoidektomia lub lobektomia pozwalały na usunięcie tej połowy tarczycy. Jeśli guzki były uciążliwe po obu stronach, konieczne było całkowite usunięcie tarczycy. Obecnie firma Advanced ENT & Allergy oferuje wspaniałą alternatywę dla operacji. Ta nowa procedura może obkurczyć guzki tarczycy bez szkody lub usuwania normalnej tkanki tarczycy wokół niego. Procedura ta nazywa się ablacją prądem o częstotliwości radiowej, w skrócie RFA.

RFA jest wykonywana w biurze w znieczuleniu miejscowym. Dr Keith Forwith został niedawno dziewiątym lekarzem w Stanach Zjednoczonych, który oferuje tę przełomową procedurę. Stwierdził on, że „główną zaletą RFA jest to, że zmniejsza guzki bez operacji i pozostawia funkcjonującą tkankę tarczycy nienaruszoną, dzięki czemu pacjent nie musi przez całe życie stosować substytucji hormonalnej.” Zabieg nie jest bolesny, a pacjenci mogą wrócić do pracy lub szkoły już następnego dnia. Leczony guzek kurczy się najbardziej w pierwszym miesiącu po zabiegu, ale nadal będzie się zmniejszał w ciągu następnych sześciu miesięcy.

Dla pacjentów z nadczynnością tarczycy, którzy mają nadaktywne guzki, RFA jest nową alternatywą leczenia. Dr Forwith komentuje „jest to tak rewolucyjna opcja, która pozwala na leczenie tych pacjentów bez skutków ubocznych i ryzyka związanego z leczeniem jodem radioaktywnym. Podczas gdy chirurgia w naszych rękach zawsze była bezpieczniejszą i mniej ryzykowną metodą leczenia nadczynności tarczycy niż jod radioaktywny, teraz mamy kolejną opcję do zaoferowania pacjentom z toksycznymi gruczolakami.” RFA dla tych pacjentów jest bezpieczniejsza, szybsza i nie wymaga długich okresów leczenia lekami przeciwtarczycowymi. Najczęstszy lek stosowany w leczeniu nadczynności tarczycy, metimazol, nie jest bezpiecznym lekiem długoterminowym i może mieć liczne skutki uboczne.

Zaplanuj wizytę już dziś

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *