Dlaczego mamy strefy czasowe

Ten artykuł pierwotnie ukazał się jako newsletter Quartz Obsession. Można go znaleźć tutaj w naszym archiwum, i zapisz się na e-mail tutaj.

Do-minutowe planowanie całej planety, która rozpoczęła się wraz z nowoczesną erą globalizacji, jest niechlujny cud: Po tysiącach lat życia na lokalnym czasie słonecznym, zajęło ludziom mniej niż 200 do koordynowania miliardów ludzi w dół do sekundy. Wysiłek rozpoczął się na poważnie w 1800 roku wraz z pojawieniem się systemów kolejowych w Wielkiej Brytanii, gdzie ustanowiono Greenwich Mean Time.

Ale choć czas wydaje się uniwersalny, spojrzenie na strefy czasowe na całym świecie pokazuje, że jest inaczej. Decydowanie o tym, która godzina jest gdzie, jest skomplikowane, a nawet bardziej przez tradycję czasu letniego. Prawie tak szybko, jak kraje na całym świecie zgodziły się na przestrzeganie stref czasowych, w 1884 roku, niektórzy Kanadyjczycy zaczęli przestawiać zegary latem do przodu. Do 1916 roku czas letni stał się popularny na całym świecie.

Strefy czasowe mogą być związane zarówno z polityką, jak i logistyką. Hiszpania zmieniła strefy czasowe w 1941 r., co było gestem solidarności Francisco Franco z Adolfem Hitlerem. Kiedy Krym zagłosował za przyłączeniem się do Rosji w 2014 roku, przesunął swoje zegary o dwie godziny do przodu, aby dołączyć do strefy czasowej Moskwy. W 2015 roku Korea Północna przyjęła czas Pjongjang, przestawiając zegary o pół godziny do tyłu, aby odzwierciedlić czas sprzed japońskiej kolonizacji. Niedawno stany w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych flirtowały z porzuceniem oszczędności czasu i przejściem do nowej strefy czasowej. Indie rozważały dodanie kolejnej. Hiszpania debatowała nad zmianą strefy czasowej, która, na dobre i na złe, zakłóciłaby słynny sposób życia.

Majstrowanie będzie prawdopodobnie trwało do wieczności, chyba że pójdziemy na całość i stworzymy czasowy odpowiednik esperanto.

Zasadnicze statystyki stref czasowych

38: Liczba stref czasowych obecnie używanych na świecie

17: Liczba stref czasowych przesuniętych względem Uniwersalnego Czasu Koordynowanego o 30 lub 45 minut

40%: Udział ludności świata, która mieszka w ośmiu krajach działających w ramach własnych stref czasowych, zamiast Uniwersalnego Czasu Koordynowanego

3,5 godziny: Największe przesunięcie strefy czasowej (poza Międzynarodową Linią Daty), wzdłuż 47-milowej (76-km) granicy między Afganistanem a Chinami

15 minut: Przesunięcie między Indiami (UTC +5.5) a Nepalem (UTC +5.75)

59 milionów dolarów: Pieniądze zaoszczędzone dzięki zmniejszeniu liczby napadów dzięki wydłużeniu czasu letniego w 2007 roku

Co to jest Greenwich Mean Time?

Przyjęcie stref czasowych zostało ułatwione dzięki ustanowieniu punktu odniesienia: Greenwich Mean Time. W latach 70-tych XVI wieku, brytyjski astronom John Flamsteed był zatrudniony w Królewskim Obserwatorium w Greenwich Park w Londynie, gdzie wymyślił, jak przekonwertować pozorny czas słoneczny (co można zobaczyć na zegarze słonecznym, co skutkuje dniami o niespójnej długości) na średni czas słoneczny (który zakłada fikcyjne słońce, które porusza się w jednolitym tempie). Jego katalog gwiazd był ustawiony na GMT, co stało się niezwykle ważne, gdy Wielka Brytania stała się nowoczesną potęgą morską. GMT od tego czasu ustąpił miejsca Uniwersalnemu Czasowi Koordynowanemu (UTC), ale UTC jest w zasadzie GMT, a wszystkie strefy czasowe są względne względem południka zerowego w Greenwich, gdzie wszystko się zaczęło.

Historia stref czasowych na świecie

1840: Brytyjskie koleje Great Western Railway przyjmują standardowy czas na wszystkich stacjach. Siedem lat później wszystkie brytyjskie stacje zaczynają działać według czasu uniwersalnego Greenwich. Do 1880 r. Wielka Brytania przyjęła go w całym kraju.

1883: Wiele linii kolejowych i rządów przyjmuje Generalną Konwencję Czasową, która podzieliła Stany Zjednoczone i Kanadę na pięć stref czasowych.

1884: Dwanaście narodów zgadza się na użycie GMT jako międzynarodowej podstawy dla stref czasowych na International Prime Meridian Conference.

1912: Nowo powstała Republika Chińska przyjmuje pięć stref czasowych.

1918: Prezydent Woodrow Wilson wprowadza cztery strefy czasowe w USA na mocy ustawy o czasie standardowym.

1947: Nowo niepodległe Indie przyjmują jedną strefę czasową.

1949: Nowy rząd komunistyczny łączy pięć stref czasowych w Chinach w jedną.

1960: Międzynarodowy Radiowy Komitet Konsultacyjny formalizuje koncepcję UTC, z czasem synchronizowanym za pomocą zegarów atomowych. (Skrót jest kompromisem między Anglią i Francją.)

2011: Samoa pomija piątek w celu przełączenia stron Międzynarodowej Linii Daktyloskopijnej. Dmitrij Miedwiediew zmniejsza liczbę stref czasowych w Rosji z 11 do 9.

2014: Władimir Putin zwiększa strefy czasowe Rosji z dziewięciu do 11.

Jaki czas jest na Antarktydzie?

Antarktyda leży na każdej linii długości geograficznej, ale czas jest tam zabawny: Nawet regiony, które leżą wzdłuż tego samego południka, niekoniecznie obserwują ten sam czas. Strefy czasowe są oparte na roszczeniach terytorialnych, ale nawet w ich obrębie robi się bałagan. Stacje mogą używać czasu kraju, który jest ich właścicielem lub czasu ich bazy zaopatrzeniowej. Dla uproszczenia, niektóre miejsca po prostu przestrzegają Uniwersalnego Czasu Koordynowanego.

Ile stref czasowych naprawdę potrzebujemy?

  • Pisarz naukowy James Gleick stawia tezę, że strefy czasowe są reliktem epoki przemysłowej, a nasza era sieciowa wymaga jednej światowej strefy czasowej.
  • Tim Harford, aka The Undercover Economist, przedstawia ten sam przypadek – przynajmniej dla Stanów Zjednoczonych.
  • Alison Schrager zQuartz ma kompromis: zauważyła, że Ameryka funkcjonuje w mniej niż czterech strefach czasowych, ale jedna strefa czasowa odbiegałaby zbyt daleko od czasu słonecznego. Więc jak brzmią dwie strefy czasowe?
  • Szwajcarski producent zegarków Swatch połączył siły z założycielem MIT Media Lab, Nicholasem Negroponte, aby stworzyć jeden czas dla Internetu – dziesiętny system 1000 „uderzeń” na dzień. Nie przyjął się, ale pozostawił po sobie na tyle duże dziedzictwo, że nadal można korzystać z Swatch Internet Time.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *