Do czego służy topnik|Jak stosować topnik w lutowaniu

Płyny lutownicze w lutowaniu są zasadniczo klasyfikowane na podstawie ich aktywności i składników, które określają ich aktywność. aby wiedzieć do czego służy topnik i jak stosować topnik lutowniczy aktywność topnika jest wskaźnikiem jego skuteczności w usuwaniu zanieczyszczeń powierzchni. Rodzaje topników lutowniczych:-

Rosin Flux:- Topniki kalafoniowe są zwykle wydobywane z pniaków lub kory drzew sosnowych, a więc jest to produkt naturalny. Skład kalafonii różni się w zależności od partii, ale ogólny wzór to C19H19COOH. Jest ona dalej klasyfikowana jako nieaktywowany topnik kalafoniowy (R), kalafonia lekko aktywowana (RMA) i kalafonia aktywowana (RA).

Nieaktywowane topniki kalafoniowe (R) nie są aktywowane, więc najlepiej nadają się do stosowania na powierzchniach lutowniczych, które są już czyste lub posiadają minimalną ilość utleniaczy. Topniki kalafoniowe typu (R) są używane do lutowania drutu miedzianego, płytek drukowanych, półprzewodników i innych prac związanych z lutowaniem ręcznym.

Rosin Mildly Activated (RMA) są łagodnie aktywowane z większą zdolnością czyszczenia w porównaniu do nieaktywowanych topników kalafoniowych (R). Topniki te są idealne do lutowania z wyższą zawartością ołowiu i przydatne do lutowania kabli ogólnego zastosowania, płytek drukowanych i elementów elektronicznych.

Rosin-activated (RA) to topniki o najwyższej aktywacji i zapewniają najsilniejszą zdolność czyszczenia wśród topników kalafoniowych. Nadają się do trudnych do wyczyszczenia powierzchni lutowniczych i najlepiej nadają się do lutowania elementów elektrycznych.

Low Residue lub No- clean Flux i Solder Paste:- W obecnej technologii używanie no clean lub low residue flux w lutowaniu eliminuje potrzebę czyszczenia zespołu obwodów drukowanych. Wiele firm, szczególnie w Europie, uważało topniki kalafoniowe (R i RMA) za no clean i generalnie nie czyściło ich ze względu na to, że nie stwarzały żadnych problemów z niezawodnością, gdy nie były czyszczone (szczególnie jeśli nie zawierały halogenków). Od czasu zakazu stosowania CFC, topniki typu No-Clean stały się bardziej powszechne na całym świecie w porównaniu z topnikami wymagającymi czyszczenia.

Siłą napędową stosowania topników typu No-Clean i past lutowniczych jest to, że oszczędzają one nie tylko koszty czyszczenia, ale także nakłady inwestycyjne i powierzchnię podłogi.

Topniki organiczno-kwasowe:- Topniki organiczno-kwasowe są silniejsze niż topniki kalafoniowe w lutowaniu, ale słabsze niż topniki nieorganiczne. Topniki kwasów organicznych są również znane jako topniki rozpuszczalne w wodzie, ponieważ mogą rozpuszczać się w wodzie. Zastosowanie topników kwasów organicznych w lutowaniu jest uzasadnione w przypadku zespołów mieszanych (typ II i III) zarówno w zastosowaniach wojskowych, jak i komercyjnych.

Ponieważ są one rozpuszczalne w wodzie, do usuwania pozostałości topnika można użyć zwykłej wody, zwracając uwagę na to, że cały zespół musi całkowicie wyschnąć, zanim zostanie do niego przyłożone zasilanie.

Topniki kwasów nieorganicznych:- Znacznie silniejsze od topników organicznych i kwasów nieorganicznych są doskonałym wyborem do lutowania powierzchni trudnych do połączenia. Mogą one pomóc w usunięciu dużej ilości tlenków z mocno utlenionych części metalowych. Są to kwasy nieorganiczne i sole, takie jak kwas chlorowodorowy, kwas fluorowodorowy, chlorki cyny, fluorek sodu lub potasu i chlorki cynku.

Nieorganiczne zastosowanie Co to jest topnik w lutowaniu używany w lutowaniu do zastosowań nieelektronicznych, takich jak lutowanie rur miedzianych. Główną wadą jest to, że pozostawiają one aktywne chemicznie pozostałości, które mogą powodować korozję, a tym samym poważne awarie w terenie. do czego służy topnik?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *