Drganie oka: Przyczyny i leczenie

Burt Dubow, OD

Dlaczego moje oko drga?

Przyczyny drgawek oczu obejmują:

  • Stres

  • Zmęczenie

  • Zmęczenie oczu

  • Kofeina

  • Alkohol

  • .

  • Suche oczy

  • Problemy z odżywianiem

  • Allergie

Co to jest drganie powiek?

Drganie powiek (a dokładniej drganie powiek) to niekontrolowany skurcz powiek. Większość drgań powiek trwa tylko kilka minut, ale czasami drganie powiek może utrzymywać się przez kilka dni lub dłużej.

Kiedy drga Ci powieka, może Ci się wydawać, że wszyscy inni to widzą. Jednak większość drgań powiek jest subtelna i nie jest łatwo zauważalna przez innych.

Termin medyczny dla drgań powiek to miokymia.

Jak mogę zatrzymać drganie powiek?

Aby zatrzymać drganie powiek, należy dowiedzieć się, jakie mogą być możliwe przyczyny.

Expandable

Czasami, wprowadzenie niewielkich zmian w diecie i stylu życia może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia drgawek powiek lub pomóc sprawić, że drgawki powiek znikną.

Przejrzyjrzyjmy się przyczynom drgawek powiek i możliwym rozwiązaniom:

1. Stres

Stres jest prawdopodobnie najczęstszą przyczyną drgawek oczu. Joga, ćwiczenia oddechowe, spędzanie czasu z przyjaciółmi lub zwierzętami domowymi i więcej czasu wolnego w swoim harmonogramie to sposoby na zmniejszenie stresu, który może powodować drganie powiek.

2. Zmęczenie

Brak snu, czy to z powodu stresu, czy z innego powodu, może wywołać drganie powiek. Nadrobienie zaległości w spaniu i konsekwentne przestrzeganie harmonogramu snu może pomóc.

3. Przemęczenie oczu

Męczenie oczu – zwłaszcza cyfrowe przemęczenie oczu spowodowane nadmiernym korzystaniem z komputerów, tabletów i smartfonów – również jest częstą przyczyną drgań powiek.

Przestrzegaj „zasady 20-20-20” podczas korzystania z urządzeń cyfrowych: Co 20 minut odwracaj wzrok od ekranu i pozwól swoim oczom skupić się na odległym obiekcie (oddalonym o co najmniej 20 stóp) przez 20 sekund lub dłużej. Zmniejsza to zmęczenie, które może wywołać drganie oczu.

Poproś również swojego okulistę o okulary do komputera, aby złagodzić cyfrowe zmęczenie oczu.

INFOGRAFIKA: Jak powstrzymać drganie oczu

https://cdn.allaboutvision.com/images/Coronavirus-eye-updates-promo-330x328.jpg

4. Kofeina

Zbyt dużo kofeiny może wywołać drganie oczu. Spróbuj ograniczyć kawę, herbatę i napoje bezalkoholowe (lub przejdź na wersje bezkofeinowe) na tydzień lub dwa i sprawdź, czy Twoje drgawki znikną.

5. Alkohol

Jeśli doświadczasz drgań oczu po wypiciu piwa, wina lub likieru, zrób sobie przerwę od alkoholu, ponieważ spożywanie alkoholu może powodować drganie powiek.

6. Suche oczy

Wielu dorosłych doświadcza suchości oczu, zwłaszcza po 50 roku życia. Suchość oczu jest również bardzo powszechna wśród osób korzystających z komputerów, przyjmujących niektóre leki (zwłaszcza antyhistaminowe i niektóre antydepresyjne), noszących soczewki kontaktowe oraz spożywających kofeinę i/lub alkohol.

Jeśli masz drgającą powiekę i czujesz, że twoje oczy są ziarniste lub suche, skonsultuj się z lekarzem okulistą w celu oceny. Przywrócenie wilgoci na powierzchni oka może zatrzymać drganie i zmniejszyć ryzyko wystąpienia drgawek w przyszłości.

7. Problemy z odżywianiem

Niektóre doniesienia sugerują, że brak pewnych składników odżywczych, takich jak magnez, może wywołać skurcze powiek. Chociaż raporty te nie są rozstrzygające, może to być kolejna możliwa przyczyna drgawek oczu.

Jeśli obawiasz się, że Twoja dieta może nie dostarczać wszystkich składników odżywczych, których potrzebujesz dla zdrowego wzroku, omów to ze swoim okulistą przed zakupem suplementów diety dostępnych bez recepty.

8. Alergie

Osoby z alergiami oczu mogą mieć swędzenie, obrzęk i łzawienie oczu. Pocieranie oczu z powodu objawów alergii uwalnia histaminę do tkanek powiek i filmu łzowego, co może powodować drganie oczu.

Czasami pomocne mogą być dostępne bez recepty krople do oczu opracowane w celu zmniejszenia objawów alergii, ale leki przeciwhistaminowe w tych kroplach mogą powodować suchość oczu.

Najlepiej skonsultować się z lekarzem okulistą, aby upewnić się, że robisz to, co najlepsze dla swoich oczu, jeśli doświadczasz objawów alergii i drgań oczu.

WIDEO: Przyczyny i leczenie drgawek oczu

Czy botoks może powstrzymać moje drgawki oczu?

W rzadkich przypadkach niektóre drgawki oczu po prostu nie ustąpią, pomimo zidentyfikowania możliwych przyczyn i zastosowania sugerowanych metod leczenia.

Uporczywe drgawki powiek można leczyć za pomocą zastrzyków z botoksu, aby zatrzymać mimowolne skurcze mięśni w powiece, które powodują drgawki.

Kiedy należy zgłosić się do okulisty

Natychmiast zgłoś się do okulisty, jeśli doświadczasz uporczywych drgawek oczu, nagłych zmian w wyglądzie lub ruchach połowy twarzy (w tym powiek), lub jeśli obie powieki zaciskają się tak mocno, że niemożliwe jest otwarcie oczu. Mogą to być objawy poważnych schorzeń.

Jeśli drganie powiek nie ustępuje, może to sygnalizować poważne schorzenie neurologiczne dotyczące powiek – takie jak skurcz powiek lub skurcz połowiczny.

Te stosunkowo rzadkie stany są bardziej oczywiste i poważne niż zwykłe drgawki oczu i powinny być natychmiast ocenione przez okulistę.

READ NEXT: 7 razy, aby zobaczyć się z okulistą ASAP

Strona uaktualniona luty 2021

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *