Cochrane

Eczema jest chorobą skóry charakteryzującą się swędzącą, czerwoną wysypką, która dotyka od 5% do 20% ludzi na całym świecie. Nie ma na nią lekarstwa, ale wiele zabiegów może poprawić stan skóry, ułatwiając życie. U osób, u których te metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów lub które obawiają się ich długotrwałego działania, często istnieje przekonanie, że coś w diecie lub coś, czego w niej brakuje, pogarsza stan egzemy.

W niniejszym przeglądzie przyjrzano się następującym suplementom diety (produktom, które wzbogacają dietę o składniki): olej rybi, cynk, selen, witamina D, witamina E, pirydoksyna (witamina B6), olej z rokitnika, olej z nasion konopi i olej słonecznikowy.

Trzy powszechnie stosowane suplementy diety (olej z wiesiołka, olej z ogórecznika i probiotyki) są obecnie przedmiotem innych przeglądów Cochrane’a (Boehm 2003; Boyle 2008).

Szukaliśmy badań porównujących suplementy z placebo (atrapą). Uwzględniliśmy 11 randomizowanych badań kontrolowanych (596 uczestników), jeśli było jasne, że dzieci lub dorośli biorący w nich udział mieli wyprysk atopowy. Podczas przeglądu badań szukaliśmy przede wszystkim dowodów na poprawę objawów egzemy, takich jak swędzenie czy utrata snu, w krótkim okresie (tj. 6 tygodni). W dłuższej perspektywie, chcieliśmy zobaczyć dowody na zmniejszenie zapotrzebowania na leczenie egzemy lub zmniejszenie liczby zaostrzeń. Poszukiwaliśmy również dowodów na ogólną poprawę egzemy i poszczególnych objawów.

Ogółem, nie znaleźliśmy przekonujących dowodów na to, że przyjmowanie suplementów poprawiło egzemę u osób biorących udział w badaniu. Ogólnie rzecz biorąc, badania były małe, z niską liczbą uczestników i słabej jakości pod względem sposobu prowadzenia. Dwa badania z olejem rybim wykazały niewielką poprawę u uczestników pod względem stopnia swędzenia i jakości życia. Jednak badania te miały niewielką liczbę uczestników, co oznacza, że miały małe szanse na znalezienie prawdziwych różnic, jeśli takie istniały. Dlatego przed wydaniem jakichkolwiek zaleceń konieczne jest przeprowadzenie większych badań. Nie znaleźliśmy dowodów na niepożądane (szkodliwe) efekty u osób, które brały udział w badaniach. Ludzie czasami myślą, że suplementy mogą przynajmniej nie szkodzić; jednak wysokie dawki witaminy D, na przykład, mogą powodować poważne problemy medyczne, a bezpieczeństwo suplementów diety nie powinno być zakładane. Koszt suplementów może również wzrosnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *