Hodowla dla właścicieli zwierząt domowych – Plusy i minusy hodowli psów

Czy powinienem rozmnażać mojego psa?

Wielu właścicieli uważa, że towarzystwo ich psa jest tak satysfakcjonujące, że chcieliby go rozmnażać, aby kontynuować linię krwi i/lub zachować szczeniaka. Inni, zwłaszcza właściciele psów po raz pierwszy, nabywają suczkę z zamiarem rozmnażania jej, gdy jest już wystarczająco stara.

Niezależnie od przyczyny, istnieją pewne ważne czynniki, o których należy pomyśleć przed rozpoczęciem programu hodowlanego. W tym i w kilku innych poradnikach dotyczących hodowli psów, przedstawimy niektóre z nich.

Przybyłem z organizacji ratowniczej, ale mój pies jest tak uroczy, że chciałbym mieć z niego szczeniaka. Jak mam się za to zabrać?

Pamiętaj, że tak jak ludzie, psy są indywidualistami i chociaż mówimy „jak ojciec, tak syn”, nie zawsze ma to zastosowanie. Jeśli naprawdę zamierzasz kojarzyć swojego psa mieszanej rasy, musisz pamiętać, że suki, w przeciwieństwie do ludzi, mają zazwyczaj więcej niż jedno szczenię naraz. Musisz zastanowić się, w jaki sposób znajdziesz domy dla innych szczeniąt w miocie.

„Musisz zastanowić się, w jaki sposób znajdziesz domy dla innych szczeniąt w miocie.”

Pierwszym krokiem jest znalezienie suki do krycia z twoim samcem. Właściciel suki będzie osobą odpowiedzialną za znalezienie domu dla szczeniąt, których nie chcesz. Niestety, nie zawsze jest to łatwe, ze względu na liczbę niechcianych psów w schroniskach dla zwierząt.

Właściciele psów mieszanych ras męskich często szukają odpowiednich partnerów wśród swoich sąsiadów lub innych członków lokalnych klubów dla psów. Jeśli otrzymałeś psa ze schroniska, sklepu zoologicznego lub z miotu sąsiada, zastanów się, co stanie się ze szczeniętami, które wyprodukuje Twój pupil. Czy będziesz czuł się komfortowo, jeśli część, jeśli nie cała reszta miotu wyląduje w schronisku dla zwierząt? Jest to poważna decyzja z potencjalnie zagrożonym życiem przyszłego szczeniaka. Podejmij swoją decyzję mądrze i ostrożnie.

Jeśli zdecyduję się rozmnażać mojego psa, czy jest prawdopodobne, że potomstwo będzie miało te same pożądane cechy?

Prawdę mówiąc, szanse są przeciwne, chociaż szkolenie i środowisko pomaga kształtować szczenięta tak samo jak ludzi. Rzadko zdarza się, aby szczenięta, zwłaszcza mieszane, były identyczne z którymkolwiek z rodziców, szczególnie pod względem zachowania i osobowości.

Chcę rozmnażać mojego psa, aby ograniczyć jego aktywność seksualną. Czy to działa?

Matkowanie psa może w rzeczywistości pogorszyć te zachowania! Jeśli Twoim zamiarem jest kontrola lub ograniczenie zachowań seksualnych psa, rozmnażanie go nie rozwiąże tego problemu.

Co zmniejszy aktywność seksualną mojego psa?

Kastracja psa ograniczy niektóre niepożądane zachowania, takie jak włóczenie się w poszukiwaniu partnera. Zalety kastracji znacznie przewyższają wady. Kastracja eliminuje ryzyko zachorowania na raka jąder i zmniejsza szanse na rozwój chorób prostaty. Udowodniono, że kastracja nie powoduje zmian behawioralnych u Twojego zwierzęcia. Kastracja sprawi, że Twój zwierzak będzie zdrowszy, a nawet może uratować mu życie!

Jeśli nie rozmnażam swojego psa, jak mogę zdobyć innego psa o podobnych cechach?

Zacznij od skontaktowania się z osobą lub organizacją, od której otrzymałeś swojego psa. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że mogą oni mieć podobne zwierzęta, które byłyby doskonałym dodatkiem do Twojej rodziny.

„Odwiedź lokalne schronisko dla zwierząt i uratuj bezdomne zwierzę.”

Alternatywnie, odwiedź lokalne schronisko dla zwierząt i uratuj bezdomne zwierzę. Możesz być mile zaskoczony tym, co znajdziesz. Wreszcie, porozmawiaj z lekarzem weterynarii. Będą oni w stanie ukierunkować Twoje poszukiwania i zapewnić Ci pomoc w znalezieniu „idealnego partnera dla zwierząt”.

Otrzymałem moją suczkę ze schroniska dla zwierząt i zasugerowali, że powinna być wykastrowana w wieku sześciu miesięcy. Okazała się tak kochanym zwierzakiem, że chciałabym mieć po niej miot. Czy mogę to zrobić?

Kastracja jest właściwym wyborem dla psów ras mieszanych. Pięć do dziesięciu milionów zwierząt domowych jest poddawanych eutanazji w schroniskach w całym kraju każdego roku.

„Problem przeludnienia zwierząt domowych może być rozwiązany tylko poprzez programy kastracji i sterylizacji.”

Skoro każda samica psa może mieć sześć lub więcej szczeniąt z każdym kojarzeniem i mogą kojarzyć się dwa razy w roku, problem przeludnienia zwierząt domowych może być rozwiązany tylko poprzez programy kastracji i kastracji. Nie martw się; przy obfitości bezdomnych zwierząt potrzebujących dobrych domów, nie będziesz miał trudności z adoptowaniem zwierzęcia o tych samych wspaniałych cechach, kiedy zdecydujesz się powiększyć swoją rodzinę!

Zdaję sobie z tego sprawę, ale ona okazała się tak wyjątkowa, że naprawdę chciałbym mieć od niej szczeniaka.

Psy, podobnie jak ludzie, bardzo się różnią. Bez względu na to, jak starannie dobierasz sobie partnera, nie ma gwarancji, że dostaniesz wymarzonego szczeniaka. Czy naprawdę warto ryzykować nawet dwanaście lub więcej dodatkowych żyć?

Czy jest możliwe krycie mojej suki mieszanej, bez puszczania jej z każdym psem w miejscowym parku?

Właściciele stadnin rodowodowych czasami zezwalają na krycie psa nierasowego. Jest to szczególnie przydatne, jeśli chcesz się skoncentrować na konkretnej charakterystyce lub budowie.

Na przykład, jeśli masz mieszaną suczkę boksera, może być możliwe kojarzenie jej z czystej rasy bokserem. W tym celu należy skontaktować się z lokalnym klubem dla psów lub towarzystwem rasowym, albo z sekretarzem odpowiedniego klubu rasowego. Informacje te są dostępne w Amerykańskich i Kanadyjskich Związkach Kynologicznych, z których oba mają swoje strony internetowe.

Rozważyłem to. Jestem członkiem lokalnego klubu szkolenia psów i jest wiele osób, które chciałyby mieć szczeniaka od mojej suczki.

To dobrze. Niestety, jest ogromna różnica między początkowym entuzjazmem a ostateczną akceptacją szczeniaka. Wiele osób zmienia zdanie w okresie od narodzin do odsadzenia, a jeszcze więcej traci entuzjazm, kiedy musi poradzić sobie z nauczeniem szczeniaka porządku w domu. Jest to główny powód, dla którego tak wiele szczeniąt i młodych dorosłych psów znajduje się w schroniskach dla zwierząt.

Co zatem sugerujesz?

Zostaw psa u kastracji i wybierz podobny typ szczeniaka z lokalnego schroniska dla zwierząt. To właściwa decyzja dla Ciebie, Twojego psa i milionów psów, które rozpaczliwie potrzebują adopcji. Pamiętaj, że wszystkie psy służbowe – Psy Przewodnicy, Psy Słuchowe dla Głuchoniemych i Psy dla Niepełnosprawnych – są sterylizowane.

Kontrybutorzy: Ernest Ward, DVM

Wykonawca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *