Jakie są korzyści zdrowotne płynące ze spożywania sałaty rzymskiej?

Sałata rzymska jest odpowiednia dla osób, które chcą schudnąć, ze względu na wysoką gęstość odżywczą i niską zawartość kalorii.

Jednakże może być smacznym i zdrowym dodatkiem do każdego posiłku i planu żywieniowego. Zawarte w niej składniki odżywcze i minerały mogą przynieść korzyści każdemu, kto regularnie ją spożywa.

Obejmujemy niektóre z możliwych korzyści zdrowotnych sałaty rzymskiej w poniższych sekcjach.

Ontyoksydanty

Share on Pinterest
Sałata rzymska jest doskonałym źródłem antyoksydantów.

Sałata rzymska jest dobrym źródłem witamin C i A, które są antyoksydantami. Odgrywają one kluczową rolę w równoważeniu i utrzymaniu wielu systemów w organizmie.

Ciało naturalnie wytwarza niestabilne cząsteczki zwane wolnymi rodnikami podczas metabolizmu. Narażenia środowiskowe również powodują, że organizm przyjmuje wolne rodniki.

Jednakże, jeśli w organizmie nagromadzi się zbyt wiele wolnych rodników, może to spowodować stan znany jako stres oksydacyjny. Może to prowadzić do uszkodzenia komórek, a to z kolei do problemów zdrowotnych.

Ciało może naturalnie eliminować wolne rodniki, ale może mieć trudności z wyeliminowaniem ich wszystkich. Antyoksydanty zawarte w żywności wydają się zwiększać zdolność organizmu do tego.

Przykłady stanów chorobowych, w których wolne rodniki mogą odgrywać pewną rolę, obejmują:

  • raka
  • chorobę sercowo-naczyniową
  • chorobę Alzheimera
  • chorobę Parkinsona
  • kataraktę
  • zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem

Zawartość przeciwutleniaczy w sałacie rzymskiej może pomóc wspierać układ odpornościowy i chronić przed różnymi problemami zdrowotnymi.

Dowiedz się więcej o korzyściach i źródłach antyoksydantów tutaj.

Zdrowie serca i układu krążenia

Wysoki poziom potasu w sałacie rzymskiej może pomóc w utrzymaniu zdrowia układu krążenia.

Dodatkowo, przeciwutleniające witaminy A i C zawarte w sałacie mogą pomóc w zapobieganiu odkładania się cholesterolu i tworzenia blaszki miażdżycowej w tętnicach.

Foliany zawarte w sałacie rzymskiej mogą również pomóc w zapobieganiu poważnym powikłaniom sercowym. Czyni to poprzez rozbijanie homocysteiny, aby organizm mógł ją usunąć.

Przegląd z 2015 r. sugeruje, że osoby z niedoborem folianów stoją przed większym ryzykiem posiadania zbyt dużej ilości homocysteiny we krwi. Homocysteina może przyczyniać się do chorób serca.

Sałata rzymska jest dobrym źródłem folianów, które mogą pomóc utrzymać tę substancję chemiczną w ryzach.

Zawiera również trochę błonnika, który odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowego poziomu cholesterolu.

Jakie inne pokarmy dostarczają przeciwutleniaczy? Dowiedz się tutaj.

Potas, sód i układ sercowo-naczyniowy

Sałata rzymska jest również bogata w zdrowy dla serca minerał, jakim jest potas.

Potas pomaga mięśniom, takim jak serce, kurczyć się regularnie. Jeden z przeglądów w BMJ stwierdza, że wyższy poziom potasu może pomóc obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko udaru.

Sód i potas są elektrolitami. Organizm potrzebuje zarówno sodu, jak i potasu, aby utrzymać zdrowy poziom płynów ustrojowych i krążącej krwi. Eksperci zalecają spożywanie większej ilości potasu niż sodu, ponieważ zbyt duża ilość sodu może powodować problemy z sercem.

Wytyczne dietetyczne dla Amerykanów na lata 2015-2020 zalecają, aby dorośli spożywali około 4700 mg potasu i nie więcej niż 2300 mg sodu każdego dnia.

Sałata rzymska dostarcza zarówno sodu, jak i potasu w zdrowych proporcjach.

Ile soli powinniśmy spożywać? Dowiedz się tutaj.

Zdrowie oczu

Witamina A pomaga chronić zdrowie oczu. Witamina A zawarta w sałacie rzymskiej może pomóc w zapobieganiu schorzeniom oczu, takim jak zaćma z wiekiem.

Według National Institutes of Health (NIH), beta-karoten może również pomóc w zapobieganiu chorobie zwanej zwyrodnieniem plamki żółtej. Jest to jedna z głównych przyczyn utraty wzroku spowodowanej starzeniem się.

Wiele roślin, w tym sałata rzymska, dostarcza beta-karotenu. To może być dobra opcja dla osób chcących poprawić zdrowie oczu.

Dowiedz się więcej o zwyrodnieniu plamki żółtej związanym z wiekiem tutaj.

Przeciwdziałanie rakowi

Przeciwutleniacze i foliany w sałacie rzymskiej mogą pomóc chronić organizm przed rakiem.

Niemcy twierdzą, że foliany występujące naturalnie w żywności mogą pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia kilku form raka.

Dowiedz się więcej o folianach tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *