Connect With Us!

Gdy rolnicy ze wschodniego Kolorado potrzebują weterynarza, dr Lora Bledsoe dzwoni na farmę. Cały sprzęt potrzebny do przeprowadzania badań, opieki profilaktycznej, pomocy przy porodzie oraz usług stomatologicznych i chirurgicznych dla bydła, świń, owiec, kóz i koni znajduje się na tyle jej pickupa.

Dopóki Bledsoe nie rozpoczęła Bledsoe Mobile Vet w 2017 roku, rolnicy w pobliżu jej bazy domowej Hugo, Colorado, zmagali się z dostępem do opieki weterynaryjnej dla swoich zwierząt gospodarskich.

„W naszej okolicy istniała potrzeba … dla kogoś, kto poświęciłby czas dużym zwierzętom”, mówi. „Mamy jednego lekarza weterynarii na każde 85 000 zwierząt hodowlanych, a to jestem ja. Obsługuję gospodarstwa na obszarze 7,300 mil kwadratowych.”

Bledsoe jest jednym z kurczącej się liczby weterynarzy dużych zwierząt. W rzeczywistości, tylko 10 i pół procent lekarzy weterynarii skupić się na leczeniu zwierząt gospodarskich, zgodnie z American Veterinary Medical Association. Ogólnokrajowy niedobór weterynarzy rolniczych doprowadził Departament Rolnictwa USA do wyznaczenia 187 obszarów, głównie w społecznościach wiejskich, z niewystarczającym dostępem do usług weterynaryjnych.

Połączenie czynników (rosnące koszty kształcenia, obciążenie długiem studenckim, niższe płace, brak gotowości do przeniesienia na wieś) przyczyniły się do niedoboru weterynarzy dużych zwierząt. To jest według lekarza weterynarii Angel Abuelo, adiunkt w dziale dużych zwierząt klinicznych nauk na Michigan State University.

„Mamy coraz mniej studentów, że z jakimś gospodarstwie lub tle wiejskim … lub znaczącej ekspozycji na zwierzęta gospodarskie”, mówi. „Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby wystawić ich na opcje kariery w praktykach wiejskich i hodowlanych, ale większość lekarzy weterynarii nadal przechodzi do praktyk małych zwierząt po ukończeniu studiów.”

Zaspokojenie potrzeby

Brak lekarzy weterynarii gospodarstw rolnych może mieć wpływ na bezpieczeństwo żywności. Lekarze weterynarii zajmujący się dużymi zwierzętami monitorują stan zdrowia zwierząt gospodarskich, zapewniają szczepienia i leczą choroby, dbając o to, aby chore zwierzęta nie trafiały do naszej żywności.

„Musimy mieć opiekę weterynaryjną, aby zarządzać zdrowiem stada”, mówi Thom Hadley, dyrektor wykonawczy College of Veterinary Medicine and Biomedical Sciences na Colorado State University. „Długoterminowa stabilność naszych produktów spożywczych jest wystarczającym powodem … aby upewnić się, że robimy wszystko, co w naszej mocy, aby utrzymać jak najwięcej lekarzy weterynarii w społecznościach wiejskich, jak to możliwe”.

Dostarczanie zachęt finansowych w celu zachęcenia lekarzy weterynarii do leczenia zwierząt gospodarskich i dołączenia do praktyk na obszarach wiejskich okazuje się popularne. W 2010 roku USDA sfinansowała Veterinary Medicine Loan Repayment Program, aby zapewnić pomoc w spłacie kredytu dla lekarzy weterynarii, którzy zgodzili się praktykować na obszarach doświadczających niedoborów. Do tej pory w ramach programu umieszczono lekarzy weterynarii zajmujących się dużymi zwierzętami w 415 wyznaczonych obszarach niedoboru w 45 stanach. Kilka stanów wprowadziło podobne programy.

Bledsoe, która ukończyła Colorado State University z ponad 130 000 USD w kredytach studenckich, ubiegała się o VMLRP cztery razy. W 2017 roku otrzymała wiadomość, że zakwalifikowała się do 75 000 $ w pomocy w spłacie – rozłożonej na trzy lata – aby wesprzeć jej pracę w wiejskim Kolorado.

Kilka uczelni, w tym Colorado State University, University of Minnesota, Kansas State University i Michigan State University, również zapewniają umorzenie pożyczki weterynarzom zobowiązanym do pracy w społecznościach wiejskich. Finansowanie jest ograniczone i konkurencja jest intensywna.

Bledsoe uważa, że szkoły również muszą skupić swój program nauczania na przygotowanie lekarzy weterynarii do kontynuowania kariery w medycynie dużych zwierząt, wyjaśniając, „Musisz zrozumieć, gdzie producenci pochodzą z, presji w branży i strony produkcji rolnej, jak również strony medycyny, aby być w stanie pomóc .”

The Struggle to Subsist

Nawet z wiedzą i doświadczeniem, aby doskonalić się w tej dziedzinie, praca dla praktyki dużych zwierząt może nadal stanowić wyzwanie.

W 2019 r. lekarz weterynarii Amy Jordan postanowiła zaprzestać leczenia bydła, owiec, kóz, koni i świń, które były ukochaną częścią jej praktyki w Bear Creek Veterinary Hospital w Mount Pleasant w Karolinie Północnej.

„Kiedy zaczęłam tę praktykę, medycyna dużych zwierząt była tym, czemu poświęciłam swoje życie, a teraz pozwalam jej odejść”, mówi Jordan. „To, co sprawiło, że decyzja była dla mnie tak trudna, to poczucie, że zawiodłem społeczność … Klienci dzwonili do mnie we łzach, pytając: 'Co zrobimy? Nie mamy nikogo innego.”

W Karolinie Północnej prawo stanowe wymaga od lekarzy weterynarii zapewnienia dostępu do całodobowej opieki. Jordan mogła kierować małe zwierzęta do lokalnych klinik ratunkowych, ale bez podobnych opcji dla zwierząt gospodarskich, jej zespół weterynarzy zajmujących się dużymi zwierzętami był zmuszony do bycia pod telefonem 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Wyczerpujący harmonogram i niższe pensje (weterynarze pracujący na obszarach wiejskich zarabiają o jedną trzecią mniej niż ci pracujący na obszarach miejskich) sprawiły, że było to zbyt trudne dla Jordan i jej personelu, aby kontynuować wykonywanie połączeń z gospodarstwami.

Helping Hobby Farmers

Gdy duże zwierzęta weterynarze zmagają się, rolnicy zmagają się, zbyt.

„Mali producenci są zazwyczaj tymi, którzy mają więcej problemów z dostępem do usług weterynaryjnych i opieki”, Abuelo mówi.

Wykonywanie telefonów do gospodarstw wymaga dużo czasu na podróże. Lekarz weterynarii małych zwierząt może zobaczyć wiele psów i kotów w klinice w tym samym czasie, który zajmuje dla lekarza weterynarii zwierząt gospodarskich, aby zrobić dwa połączenia gospodarstwa.

Jordan wskazuje, że w stanach takich jak Teksas, Kansas, Nebraska i Oklahoma, gdzie rancza mogą znajdować się setki mil od siebie, weterynarze są albo na kontrakcie z dużymi producentami i zaplanować terminy, aby zobaczyć dziesiątki zwierząt w jednej wizycie lub wymagają rolników do transportu swoich zwierząt do kliniki.

„Hobby farmerzy muszą być gotowi umieścić swoją kozę na przyczepie i zabrać ją do weterynarza,” mówi. „Nie może być weterynarz, który jest skłonny wyjść do Ciebie, a im dalej mieszkasz, tym trudniej będzie .”

Brak weterynarzy dużych zwierząt również nakłada na rolników hobbystów obowiązek nauczenia się, jak zapewnić opiekę profilaktyczną i leczyć drobne dolegliwości. Bledsoe sugeruje rozwijanie relacji z lekarzem weterynarii, który jest gotów udzielić wskazówek przez telefon lub tekst i może zaoferować uczciwą ocenę tego, kiedy problem wymaga wezwania gospodarstwa, a kiedy rozwiązanie DIY będzie działać.

Wspieranie lokalnego weterynarza rolnego, jak mówi, jest ważniejsze niż kiedykolwiek.

„Weterynarze są na pierwszej linii frontu i mogą być ogromnym zasobem dla producentów”, mówi Bledsoe. „To może zająć Ci trochę czasu, aby znaleźć weterynarza, ponieważ jest nas coraz mniej, ale kiedy to zrobisz, dostać się za nimi. Moja firma idzie gangbusters, ponieważ społeczność była za nim od początku. Jeśli weterynarze mają zamiar trzymać się, muszą czuć, że wsparcie.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *