John Lennon i Yoko Ono byli kontrowersyjną parą – oto dlaczego

Kiedy większość ludzi wyobraża sobie Johna Lennona i Yoko Ono, wyobrażają sobie parę siedzącą razem w łóżku jako część ich „Bed-In for Peace” podczas wojny w Wietnamie. Albo wyobrażają sobie ich ślubne zdjęcie, na którym stoją razem w pasujących do siebie białych strojach, wyglądając jak młodzi, zakochani i pełni nadziei na przyszłość.

View this post on Instagram

John i ja pobraliśmy się 20 marca 1969 roku. Dokładnie 46 lat temu. Kiedy ktoś nam powiedział, że faktycznie pobraliśmy się pierwszego dnia wiosny, po prostu spojrzeliśmy na siebie i poszliśmy Wow!

A post shared by Yoko Ono (@yokoonoofficial) on Mar 20, 2015 at 9:33am PDT

Nie da się zaprzeczyć, że John Lennon i Yoko Ono mieli intensywną i epicką historię miłosną. Ale ich związek był również nękany kontrowersjami wynikającymi z opinii przyjaciół, członków rodziny i nieznajomych. Może miłość nie wystarczy, by zwyciężyć wszystko.

Dlaczego romans Lennona i Ono był tak kontrowersyjny? Jest kilka powodów.

Jego związek rozpoczął się jako romans

John Lennon i Yoko Ono
John Lennon i Yoko Ono
John Lennon i Yoko Ono | Susan Wood/Getty Images)

John Lennon poznał Yoko Ono w listopadzie 1966 roku w londyńskiej galerii, gdzie wystawiała swoje prace. Ich uczucie było natychmiastowe, a ich romans rozpoczął się wkrótce po tym pierwszym spotkaniu.

Podobno Yoko Ono nie miała pojęcia kim był John Lennon i nie była w najmniejszym stopniu poruszona jego sławą, mimo że w tym czasie The Beatles byli już międzynarodowymi gwiazdami. Ale jedną z rzeczy, o której nie mówi się tak często, jest to, jak ich związek rozerwał nie jedno, ale dwa małżeństwa. Zarówno Ono, jak i Lennon byli żonaci, gdy spotkali się tamtej pamiętnej nocy.

„Bardzo mnie do niego ciągnęło. To była naprawdę dziwna sytuacja” – wyjaśniła Yoko Ono w wywiadzie z 2002 roku. Lennon sponsorował jeden z jej pokazów sztuki i zaczął wrzucać do swojej muzyki zakodowane odniesienia seksualne dotyczące Yoko Ono.

Serce chce tego, czego chce, i w końcu żona Lennona, Cynthia, przyłapała ich razem w łóżku. Para rozwiodła się, a Oko wkrótce potem zaszła w ciążę, ale straciła pierwszego syna w wyniku poronienia.

Czy Yoko Ono zniszczyła Beatlesów?

John Lennon i Yoko Ono
John Lennon i Yoko Ono
John Lennon i Yoko Ono | Dennis Oulds/Central Press/Hulton Archive/Getty Images

Nikt nie może zaprzeczyć dramatycznemu wpływowi Yoko Ono na całe życie Johna Lennona. Para pobrała się 20 marca 1969 roku, a niecały rok później rozpadł się zespół The Beatles. Przypadek? Wielu fanów twierdzi, że to nie jest przypadek. „W pewnym sensie oboje z Johnem zrujnowaliśmy swoje kariery przez to, że byliśmy razem” – wyjaśnia Yoko Ono. „Chociaż wtedy nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy”.

Jak to zrobili? Cóż, po pierwsze Ono, artystka awangardowa, jest odpowiedzialna za zachęcanie Lennonta do próbowania bardziej eksperymentalnej muzyki, zamiast trzymania się mainstreamowych hitów. Nie jest zaskoczeniem, że nie spodobało się to fanom.

Następnie chodziło o zobowiązanie czasowe. Yoko Ono twierdzi, że Lennon miał obsesję na punkcie spędzania z nią każdej minuty, nawet chodził za nią do łazienki, aby nie rozstawać się ani na chwilę.Ta nowa obsesja sprawiła, że miał mniej czasu na pracę z zespołem, a kiedy inni Beatlesi skonfrontowali się z nim na ten temat, Lennon wpadł w furię i zaczął się bronić.

Nie mieli idealnego małżeństwa

John Lennon mógł kochać Yoko Ono, ale to nie znaczy, że był jej wierny. Chociaż Ono przyznała się później do zaaranżowania związku między jej osobistą asystentką May Pang a jej mężem, nie oznacza to, że ich 18-miesięczny romans został zaakceptowany przez opinię publiczną.

John Lennon i Yoko Ono
John Lennon i Yoko Ono
John Lennon i Yoko Ono | Susan Wood/Getty Images

Cała sprawa wynikła z tego, że Yoko Ono i John Lennon ciągle się kłócili, a jego zaborczość zaczynała przeszkadzać żonie. Dlatego też zaaranżowała romans dla Lennona – aby odciągnąć go od siebie i zapewnić mu szczęście.

Ale potem Lennon i Ono połączyli się tak szybko i dramatycznie, że była dziewczyna May Pang pomyślała, że może Lennonowi zrobiono pranie mózgu. Rok później Yoko Ono urodziła im syna, Seana.

Mimo wszystkich problemów, nie da się zaprzeczyć, że Johna Lennona i Yoko Ono łączyła głęboka i trwała więź, która trwała nawet po jego tragicznej śmierci w 1980 roku. Ono jest odpowiedzialna za wybudowanie Strawberry Fields w Central Parku w Nowym Jorku, jako sposobu na uhonorowanie zmarłego męża, a także założyła Muzeum Johna Lennona.

Jest jednym z powodów, dla których pamięć o tym słynnym autorze piosenek nigdy nie umrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *