Konto zostało wcześniej zawieszone.

Łatwo jest powiedzieć, „Sięgnij po pomoc.”

Łatwo jest powiedzieć, „Zaufaj swojemu systemowi wsparcia.”

Łatwo jest powiedzieć, „Nigdy nie jesteś sam.”

Ale co, jeśli pomimo tego, co wszyscy mówią, nadal czujesz się samotny?

Niestety taka jest rzeczywistość dla wielu ludzi, którzy czują, że nie mają systemu wsparcia, do którego mogliby się zwrócić lub przyjaciół, którym mogliby zaufać. Dlatego chcieliśmy wymienić kilka konkretnych rzeczy, które możesz zrobić, gdy czujesz się tak, jakbyś nie miał nikogo. Poprosiliśmy naszą społeczność zdrowia psychicznego o kilka sugestii, abyśmy mogli zacząć. Ta lista nie jest w żaden sposób wyczerpująca, ale mamy nadzieję, że jest to początek.

Przede wszystkim chcemy, abyś wiedział, że jeśli jesteś sfrustrowany przez ludzi, którzy mówią ci, abyś się odezwał, to my cię rozumiemy. Uczucie, że nikt cię nie rozumie, jest okropne, a my obiecujemy, że jest ktoś, komu zależy i kto chce się z tobą skontaktować.

Jeśli znasz kogoś, kto zmaga się z izolacją, nie czekaj, aż sam się do ciebie odezwie. Oto lista tekstów, które ludzie chcieliby otrzymać, gdy się izolowali, jeśli chcesz się odezwać, ale nie wiesz, co powiedzieć.

Nawet gdy czujemy się samotni, jest tam ktoś, kto to rozumie. Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, kiedy czujesz, że nie masz nikogo:

Znajdź grupę na Facebooku dla ludzi, którzy dzielą wspólne zainteresowania.

W 2010 roku stwierdzono, że istnieje 620 milionów grup na Facebooku, więc mogę sobie tylko wyobrazić, jak wiele jest ich dzisiaj. Oznacza to również, że istnieje grupa na Facebooku dla prawie każdego możliwego tematu, o którym możesz pomyśleć, od wsparcia zdrowia psychicznego do „dog-spotting”. Jest nawet jedna dla ludzi, którzy naprawdę, naprawdę lubią „Powrót do przyszłości” – i to średnio 10 postów dziennie.

Wadą grup na Facebooku: ponieważ jest ich tak wiele, większość z nich nie jest „kontrolowana pod względem jakości”, więc zdecydowanie postępuj ostrożnie. Jeśli czujesz się komfortowo, dotrzyj do administratora grupy i sprawdź, czy reaguje i jest oddany sprawie uczynienia grupy bezpiecznym środowiskiem.

Mimo, że ten proces może być trudny, może być tego wart, gdy znajdziesz właściwą grupę. Członek społeczności Mighty Katlyn S. podzieliła się:

Kiedy zerwałam kontakt z moją rodziną, czułam, że nikt z moich przyjaciół nie może się do niej odnieść. Wszyscy mieli „normalne” związki, więc chociaż mogli słuchać, to nie było to samo. Przeszukiwałam Facebooka, aż znalazłam kilka grup, które wydawały się pasować do tego, przez co przechodziłam. Czasami może to być przytłaczające z powodu wyzwalaczy z doświadczeń innych, ale można znaleźć dużo wsparcia.

Członek społeczności Allison M. podzieliła się tym, że kiedy nie czuła, że ludzie w jej własnym życiu ją rozumieją, znalazła ludzi online, którzy byli bardziej wyrozumiali:

Gdy nie masz żadnych systemów wsparcia w swoim życiu… jest ich tak wiele online, szczególnie na Facebooku. Uważam, że ludzie w tych grupach wsparcia online są o wiele mniej osądzający niż ludzie w naszym życiu, którzy nie mogą zrozumieć, przez co przechodzimy, są bardziej troskliwi, współczujący, wspierający i naprawdę są tam dla siebie nawzajem.

Czy szukasz połączenia z ludźmi nad wspólną pasją, czy po prostu chcesz gdzieś się zwrócić, gdy masz zły dzień, może być grupa na Facebooku dla Ciebie. Przejdź do paska wyszukiwania na Facebooku, posortuj według „Grup” i zobacz co możesz znaleźć.

Zwróć się do zwierzęcia lub spędzaj czas ze zwierzętami.

Posiadanie zwierzęcia w ogóle może być świetną formą wsparcia, i są tony badań, które pokazują, że zwierzęta są dobre dla twojego zdrowia psychicznego.

Zwierzęta są również świetnymi przełamywaczami lodów, i przyniesienie twojego futrzanego kumpla, kiedy wychodzisz z domu może sprawić, że spotkania towarzyskie będą trochę łatwiejsze. Jeśli czujesz się odizolowany i chcesz iść gdzieś ze swoim zwierzakiem, strony takie jak BringFido pomogą Ci znaleźć restauracje przyjazne psom, kawiarnie, a nawet zajęcia w Twojej okolicy. W pobliżu może znajdować się również Cat Cafe, gdzie możesz połączyć się z ludźmi i kotami (ale, hej, prawdopodobnie głównie z kotami – nic w tym złego!).

Czy spędzasz czas z własnym zwierzakiem, bierzesz lekcje jazdy konnej lub znajdujesz inne sposoby, aby wprowadzić zwierzęta do swojego życia, zwierzęta mogą czasami dać nam komfort, kiedy nikt inny nie może – i mam nadzieję, że sprawią, że poczujesz się trochę mniej samotny. Jak poradziła członkini Mighty, Melissa A., „Zwróć się do zwierzęcia. Mogą one dać bezwarunkową miłość i wsparcie, którego ludzie nie są w stanie zapewnić.”

Dołącz do klubu książki.

Jeśli czytanie może nas wyrwać z naszych głów na chwilę… klub książki jest irl (w prawdziwym życiu) odpowiednikiem. Podczas gdy poznawanie nowych ludzi może być trudne, może być nieco łatwiejsze, gdy łączy cię wspólny cel (np. pochylanie się nad/analizowanie książki, którą czytasz).

Jeśli nie wiesz, gdzie zacząć, możesz znaleźć kluby książki w swojej okolicy, wchodząc na stronę my-bookclub.com. Jeśli rozmawianie o książkach osobiście nie jest Twoją rzeczą, możesz również znaleźć wirtualne kluby książki. Na przykład, BuzzFeed właśnie uruchomił klub książki. Możesz również znaleźć listę klubów książki na GoodReads tutaj.

Ale dołączenie do klubu książki nie jest koniecznie sposobem na uzyskanie natychmiastowego wsparcia zdrowia psychicznego, czytanie i rozmawianie o książkach może dać ci coś, na co możesz czekać, łącząc cię z ludźmi w unikalny sposób.

Znajdź grupę wsparcia.

Jeśli potrzebujesz bezpiecznej przestrzeni, aby porozmawiać o swoim zdrowiu psychicznym, nie obawiaj się. Grupy wsparcia są wspaniałym sposobem zarówno na szukanie wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego, jak i na nawiązywanie kontaktów z ludźmi. Zazwyczaj prowadzona przez wyszkolonego moderatora lub specjalistę ds. zdrowia psychicznego, grupa wsparcia może dać ci przestrzeń do rozmowy o tym, przez co przechodzisz. Jak powiedziała członkini społeczności Rebekah W.:

Dowiesz się, że masz więcej wsparcia niż myślałeś, że twoi bliscy mają potencjał, by stać się dobrym wsparciem, jeśli są chętni do rozwoju, albo że możesz nawiązać w grupie relacje, które mogą stać się twoim wsparciem poza grupą.

Jeśli szukasz grupy wsparcia w swojej okolicy, możesz szukać według kodu pocztowego tutaj i według stanu tutaj. To Write Love on Her Arms ma również świetne zasoby, gdzie możesz szukać zarówno terapeutów jak i grup wsparcia.

Spotkaj się z ludźmi poprzez Meetup.

Jeśli szukasz sposobu na spotkanie ludzi osobiście, Meetup jest stroną, która może połączyć Cię z ludźmi w Twojej okolicy poprzez wydarzenia. Możesz odkrywać kategorie, które sięgają od przygód na świeżym powietrzu po film. Jeśli masz jakieś zainteresowanie, które chciałbyś odkryć, lub po prostu chcesz mieć powód, aby wyjść z domu, może to być dla Ciebie dobra opcja.

Oczywiście, spotykanie się z nieznajomymi może być trudne. Jeśli nie lubisz „społecznej” części spotkań towarzyskich, pomocne może być wybranie kategorii, która opiera się na robieniu czegoś, jak pisanie lub rzemiosło. W ten sposób, być może nadal będziesz mógł spotkać ludzi, ale przynajmniej twoje ręce będą zajęte.

Zacznij wolontariat.

Ta opcja może nie być dla każdego – i to jest OK. Często musimy zadbać o siebie, zanim zaczniemy pomagać innym. Ale nawet kiedy czujesz się bezwartościowy i samotny, zdziwiłbyś się, jak wiele masz do zaoferowania. Znajdź w swojej społeczności sprawę, do której czujesz pasję, i dołącz do zespołu ludzi, którzy są pasjonatami oddawania. Oto kilka sposobów na znalezienie możliwości wolontariatu:

  • Wejdź na Volunteer Match i wyszukaj według lokalizacji i zainteresowań.
  • Zgłoś się jako doradca kryzysowy w Crisis Text Line.
  • Zgłoś się jako wolontariusz w The Trevor Project.

Znajdź kumpla poprzez The Buddy Project.

The Buddy Project – założony przez Gabby Frost, jednego z Mental Heroes of 2017 The Mighty – jest ruchem non-profit, który paruje ludzi z kumplami online, w celu zapobiegania samobójstwom i samookaleczeniom. Według strony Buddy Project, Gabby była zmotywowana, gdy zauważyła, że wielu jej przyjaciół, którzy zmagali się z ich zdrowiem psychicznym, sięgnęło po pomoc online.

Od grudnia tego roku ponad 195 000 osób zapisało się, aby zostać sparowanym z kumplem. Ich strona dopasowuje ludzi na podstawie wieku i zainteresowań, a w 2018 roku uruchomią aplikację, aby proces był jeszcze łatwiejszy. Chociaż posiadanie „kumpla” nie może zastąpić terapii lub leczenia, poprzez dopasowanie ludzi o podobnych zainteresowaniach, Projekt Kumpel ma na celu rozwój sieci wsparcia online.

Zapisz się, aby uzyskać kumpla tutaj.

Połącz się z kimś na 7 Cups.

7 Cups to „bezpieczna” przestrzeń online dla ludzi, którzy chcą się połączyć w sprawie zdrowia psychicznego. Czatuj jeden-na-jeden z jednym z ich „słuchaczy” za darmo, lub połącz się z innymi członkami na ich czacie.

Mocna społeczność Catherine S. podzieliła się następującą opinią:

Gdy po raz pierwszy zaczęłam aktywnie pracować nad budowaniem systemu wsparcia, wypróbowałam kilka stron wsparcia online. Moją ulubioną jest 7 Cups. Jest to świetna strona, z wieloma sposobami (dostępny czat, ćwiczenia wdzięczności, wątki grupowe, by wymienić tylko kilka opcji) na znalezienie wsparcia, które pasuje do ciebie i twoich potrzeb.

Przejdź tutaj i poznaj różne sposoby, na jakie możesz łączyć się z ludźmi.

Jeśli jesteś na Twitterze, sprawdź wspierające zdrowie psychiczne hashtagi.

Jeśli jesteś na Twitterze tak często jak ja, wiesz, że może to być przytłaczające i czasami wściekłe miejsce. Ale ukryte wśród trolli i dzielące hashtags są ludzie w społeczności zdrowia psychicznego o niesamowite rozmowy – trzeba tylko wiedzieć, gdzie je znaleźć. Jeśli chcesz poznać nowych ludzi lub uczynić swoją linię czasu Twitter trochę bardziej wspierające, następujące hashtagi są dobre miejsca, aby rozpocząć:

  • #SickNotWeak
  • #BPDchat
  • #SPSM (skrót od Suicide Prevention Social Media)
  • #KeepTalkingMH

Użyj hashtagu The Mighty’s #CheckInWithMe.

Na bardzo własnej platformie The Mighty, członkowie naszej społeczności używają hashtagu #checkinwithme, aby dać ludziom znać, jak sobie radzą. Ta strona ma ponad 1000 zwolenników, a ludzie publikują swoje myśli #checkinwithme prawie codziennie. Członkowie naszej społeczności mogą skomentować Twój post, aby dać Ci znać, jak się czują, lub zaoferować wsparcie, jeśli nie masz dobrego dnia. Użyj innych hashtagów, takich jak #anxiety, #depression i #bipolardisorder, aby połączyć się z ludźmi z konkretnymi schorzeniami, a kiedy już tam będziesz, sprawdź historie i listy stworzone przez ludzi z naszej społeczności.

Nie chcemy zapędzać się w kozi róg, ale członek społeczności Ashley T. podzielił się następującym stwierdzeniem:

To właśnie jest celem The Mighty. Są tu ludzie tacy jak ty, i nawet jeśli nigdy nie wejdziesz z nimi w interakcję, czytanie artykułów i list pomoże ci uświadomić sobie, że nie jesteś sam.

(Kochamy was wszystkich.)

Bądź swoim własnym najlepszym adwokatem.

Każdy potrzebuje ludzi. Każdy zasługuje na wsparcie i miłość. Ale w tym samym czasie, mamy moc, aby zbudować własne fundamenty. Możemy pracować nad połączeniem się z innymi, tak jak pracujemy nad połączeniem się z samym sobą – potrzebujemy tylko odpowiednich narzędzi i wsparcia.

Oto kilka ostatnich słów od naszej społeczności na temat znalezienia systemu wsparcia, kiedy czujesz, że nie masz nikogo. Jeśli jest coś, co przeoczyliśmy, a co pomogło Ci nawiązać kontakt z ludźmi, daj nam znać w komentarzach poniżej.

„Bądź swoim własnym systemem wsparcia. Jedyną osobą, na którą możesz liczyć w tym życiu, jesteś ty sam i to musi wystarczyć. W momencie, w którym zdałam sobie sprawę, że nie mam systemu wsparcia, najpierw pokochałam siebie, a potem otoczyłam się ludźmi, o których wiedziałam, że będą mnie kochać tak, jak zasługuję na miłość.” – Breanne B.

„Bądź konkretna, kiedy prosisz o to, czego potrzebujesz. Twoi przyjaciele mogą nie wiedzieć, co masz na myśli, i mogą nie czuć się komfortowo, pytając, co masz na myśli, gdy mówisz, że potrzebujesz wsparcia lub pomocy. Jestem o wiele bardziej zdolny do bycia dobrym wsparciem, jeśli ktoś prosi mnie o wysłuchanie jego reakcji, zawiezienie go na terapię lub przyjście z pocieszającym jedzeniem, niż jeśli powie po prostu: „Wesprzyj mnie”. – Jennifer K.

„Łatwo jest wpaść w pułapkę 'nikt nigdy nie mógłby zrozumieć', ale odkryłam, że zawsze jest ktoś, kto rozumie, trzeba go tylko znaleźć. Ci, którzy nie rozumieją, nie powinni rozumieć i to jest w porządku. Używaj tej odwagi, by wyciągnąć rękę. Nigdy nie mierz swojej wartości na tym, co ludzie są skłonni/zdolni zrozumieć.” – Alyssa K.

Dla tego, co jest warte, będąc tutaj na tej stronie, uważamy cię za część społeczności The Mighty. Jeśli zmagasz się z problemami, zachęcamy Cię do zamieszczenia Myśli lub Pytania na naszej stronie, aby uzyskać wsparcie od innych ludzi w naszej społeczności, którzy to dostają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *