Najpopularniejsze kwiaty Hawajów i jak je nosić

ulubione tropikalne kwiaty Hawajów's favorite tropical flowers

Tropikalne wyspy Hawajów znane są z tego, że goszczą jedne z najpiękniejszych kwiatów na świecie. Od oficjalnego kwiatu państwowego jaskrawożółtego hibiskusa po pachnące różowe drzewa plumerii, istnieje szeroka gama egzotycznych kwiatów, które można dotknąć, zobaczyć i powąchać podczas wizyty na naszej pięknej wyspie. Poniżej znajduje się lista najbardziej popularnych kwiatów, zazwyczaj widzianych w pięknych leis i uroczystych aranżacjach.

Orchid Lei Kauai

Orchid – Hawajskie Orchidee są dostępne w olśniewającym spektrum kolorów, ale najczęściej można je znaleźć w popularnych fioletowych i białych leis. Te królewskie kwiaty są wystarczająco wytrzymałe, aby wytrzymać ciągnięcie ich razem przy jednoczesnym zachowaniu ich oszałamiającego opanowania. Najbardziej znane gatunki orchidei na Hawajach to Dendrobium i Epidendrum.

Plumeria Kauai

Plumeria – Jeden z najbardziej rozkosznie pachnących kwiatów na Kauai, Plumeria występuje w kolorze białym, różowym, czerwonym i żółtym. Uprawiane komercyjnie na Hawajach do produkcji lei, kwiaty te są idealnymi dodatkami do dekoracyjnego lei na powitanie domu lub po prostu noszone za uchem.

Kwiat hibiskusa na Hawajach

Hibiskus – Oficjalny kwiat państwowy Hawajów, hibiskus można zobaczyć rosnący prawie wszędzie – od pobocza drogi po schowane w większości podwórek. W pewnym momencie zostały one uznane za zagrożone, jednak obecnie istnieje ponad trzydzieści nowych gatunków, które zostały wprowadzone do żyznego środowiska wyspy.

Kwiaty imbiru Kauai

Imbir – Imbir na Hawajach można znaleźć w kolorze czerwonym, różowym, niebieskim, białym lub żółtym. Pochodząca z Malezji roślina jest nie tylko piękna, ale i funkcjonalna. Wiele osób spożywa korzeń imbiru, aby ukoić rozstrój żołądka, a nawet wyciska Awapuhi- „szampon imbirowy” na włosy. W przeciwieństwie do wierzeń, prawdziwym „kwiatem” imbiru są małe białe pąki, które wyrastają z kolorowych łodyg w kształcie ula.

Pikake flower Kauai

Pikake – hawajska nazwa Jaśminu, Pikake tłumaczy się jako „paw”, jeden z ulubionych rodzajów ptaków księżniczki Kaiulani. Lekki i jasny zapach Pikake jest uważany za jeden z charakterystycznych zapachów Hawajów.

Heliconia kwiaty Kauai

Heliconia – Bliski krewny banana, Heliconia może urosnąć do 20 stóp wysokości i jest znana z tego, że przypomina kształtem żywe czerwone pazury homara. Doskonałym miejscem, aby sprawdzić te tropikalne rośliny, jest jeden z Narodowych Tropikalnych Ogrodów Botanicznych na Kauai, taki jak Allerton i McBryde Gardens w Poipu.

Ptak rajski na Hawajach tropikalne kwiaty

Ptak rajski – Bliski krewny bananowca i Heliconii, Ptak Rajski pochodzi z Afryki Południowej. Ten kwiat, przypominający piórko, o wspaniałych kolorach, jest jedną z najbardziej odpowiednio nazwanych roślin na Hawajach.

Anthurium kwiaty Kauai

Anthurium – nazywany „lilią flaminga”, ten jaskrawo kolorowy kwiat ma płatki prawie jak wosk. Najlepiej rośnie w wilgotnych warunkach, Anthurium zostało przywiezione na Hawaje w 1889 r. z Anglii.

Tuberoza lei kauai
@leilanibishop

Tuberoza – Znana ze swojego pięknego zapachu, charakterystyczne długie łodygi i kremowe kwiaty Tuberozy można znaleźć w wielu hawajskich kwiatach lei lub sprzedawać jako świeże kwiaty cięte.

Blue Jade Vine – Ta niezwykła winorośl wygląda jak coś prosto z bajki. Blue Jade Vine wydaje się niemal świecić swoim surrealistycznym pięknem, prezentując kilka różnych odcieni elektrycznego błękitu. Piękny i unikalny dodatek do każdego lei lub dekoracji!

Mokihana – oficjalny kwiat Kauai i oficjalny materiał lei to Mokihana, zielona jagoda uprawiana tylko w drugim najbardziej wilgotnym miejscu na ziemi, na górze Waialeale. Tradycyjnie wplecione w liście Maile, jagody te są nawleczone jak koraliki i pachną podobnie do kopru włoskiego.

Sposoby ich noszenia

Haku Lei Kauai
@pineapplestaircase

Haku lei – Ten typ lei jest kwiatową koroną lub nakryciem głowy. Stając się coraz bardziej popularne w ciągu ostatnich kilku lat (poza historyczną kulturą hawajską), Haku lei są doskonałym sposobem na związanie się z duchem Aloha na ślubach, urodzinach, ceremoniach ukończenia szkoły, majówkach i wielu innych. Niektóre osoby noszą nawet tradycyjne naszyjniki, bransoletki z kwiatów i Haku lei! Nie ma lepszego sposobu, aby poczuć ponadczasowego ducha Hawajów niż pokazywanie ich pięknej obfitości.

Lei – Kolekcja kwiatów związanych i zawieszonych na szyi, tradycyjne hawajskie leis są zabawnym sposobem na pokazanie piękna Matki Natury podczas świętowania z bliskimi. Zarówno turyści, jak i miejscowi, nie tylko uczestniczą w tym zwyczaju, ale także mają do wyboru kilka sposobów na jego wykonanie. Od Hili lei (pleciony liść Ti) do spłaszczonego Christina Lei, istnieje wiele różnych stylów do wyboru. Leis nie zawsze są zrobione z kwiatów; w rzeczywistości większość z nich zawiera liście Ti, orzechy Kukui i muszle, a także papierowe pieniądze, kości i pióra.

Kwiatowa bransoletka – Kolorowe lei na rękę jest zabawną i młodzieńczą alternatywą dla lei na szyję. Pamiętaj, aby odpowiednio zmierzyć i zawiązać sznurek na odpowiedniej długości.

Kwiat za uchem – Powszechnie wiadomo, że noszenie kwiatu za uchem to coś więcej niż tylko moda. W kulturze hawajskiej, jeśli masz nosić kwiat za lewym uchem, jesteś żonaty i/lub niedostępny. Z kolei noszenie kwiatu po prawej stronie oznacza, że dana osoba jest samotna i prawdopodobnie szuka miłości. Pamiętaj, aby nosić się odpowiednio!

Kwiaty rodzime na Hawajach

Wodne akwarele rodzimych hawajskich kwiatów

Jeśli jesteś zainteresowany nauką o kwiatach rodzimych na Hawajach, polecamy sprawdzenie Galerii Alan Akana w Koloa. Galeria przedstawia żywe kwiatowe akwarele, które elegancko zdobią ściany historycznej Smith Memorial Parsonage, w pełni odrestaurowanego domu na plantacji zbudowanego w 1928 roku. https://www.alanakanagallery.com/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *