Przywódcy Seminole

OSCEOLABlack Drink Singer

Nazywał się Osceola, lub Asi-Yaholo, co pochodziło od asi, napoju zawierającego kofeinę, i Yaholo, okrzyku wykrzykiwanego przez mężczyzn, którzy podawali asi podczas ceremonii plemiennych. Urodził się w wiosce Indian Creek w pobliżu rzeki Tallapoosa w dzisiejszej wschodniej Alabamie.

Osceola był wśród wielu Creeków, którzy wycofali się na Florydę po wojnie Creeków (1813-1814) i dołączyli do Seminoles. W latach dwudziestych XIX wieku Osceola stał się znany jako skuteczny myśliwy i przywódca wojenny. Jego wojownicy pokonali wojska amerykańskie w kilku bitwach na początku drugiej wojny semińskiej.

W 1837 r. Osceola spotkał się z wojskami amerykańskimi pod flagą rozejmu, aby omówić kwestię pokoju. Ale gen. Thomas Jesup nakazał jego pojmanie i uwięził go. Osceola zmarł wkrótce potem w Forcie Moultrie niedaleko Charleston, S.C.

Wielu Amerykanów było oburzonych podstępem Jesupa, a reputacja armii gwałtownie spadła. Osceola jednak zdobył powszechny szacunek, a kilka miast i hrabstw nazwano jego imieniem.

Ale nie był wodzem, zdolności i ognisty duch Osceoli uczyniły z niego symbol oporu i kluczowego przywódcę w Drugiej Wojnie Seminoli. Został schwytany pod „flagą rozejmu”. Osceola zmarł w 1838 roku, będąc uwięzionym w Fort Moultrie w Południowej Karolinie.

TUKO-SEE MATHLA (John Hicks)

Ten wódz Seminole uratował kiedyś kilku białych mężczyzn przed śmiercią, po tym jak dostali się do niewoli. Kiedy poparł plan przeniesienia rdzennych Amerykanów na zachód, został zabity przez Seminolesów, którzy się temu sprzeciwiali.

MICANOPY (Wódz Naczelny)

Jako jeden z najważniejszych wodzów na Florydzie, Micanopy walczył przeciwko usunięciu, dopóki napór tysięcy wojsk, choroby i głód nie wytrzebiły jego bandy wojowników.

NEAMATHLA

Neamathla, uważany za człowieka elokwencji i wpływowego wśród Seminoles, doradzał swoim ludziom, by nie akceptowali rządowego planu przeprowadzki. Gubernator William DuVal zdymisjonował go, odmawiając uznania go za wodza Seminolesów.

BILLY BOWLEGS I JEGO ŻONA

Billy Bowlegs był głównym wodzem Seminoli w Trzeciej Wojnie Seminoli (1855-1858). Bowlegs i jego zmęczona wojną banda poddali się 7 maja 1858 roku. Trzydziestu ośmiu wojowników oraz osiemdziesiąt pięć kobiet i dzieci, w tym żona Billy’ego, wsiadło na pokład parowca Grey Cloud w Egmont Key, aby rozpocząć podróż na terytorium Indian. Bowlegs zmarł wkrótce po przybyciu na miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *