Sia

„Suppose I never ever seen you”
-Regina Spektor

Sia Kate Isobelle Furler (ur. 18 grudnia, 1975), zwana mononimicznie Sia, jest australijską piosenkarką, autorką tekstów, aktorką głosową i reżyserką.

Kontekst

Sia rozpoczęła swoją karierę jako wokalistka w lokalnym zespole Crisp z Adelaide, a jej debiutem był album Word and the Deal. Po jego rozwiązaniu w 1997 roku, wydała swój debiutancki album studyjny, OnlySee, w Flavoured Records w Australii. Po jego wydaniu i późniejszej porażce spowodowanej brakiem promocji, przeniosła się do Londynu i udzielała się jako wokalistka w brytyjskim duecie Zero 7.

W 2001 roku wydała swój drugi album studyjny, Healing Is Difficult, w wytwórni Sony Music’s sub-label Dance Pool. W 2004 roku podpisała kontrakt z Go! Beat i wydała swój trzeci studyjny album, Colour the Small One. W 2005 roku przeniosła się do Nowego Jorku i rozpoczęła trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych. Dwa lata później, w 2007 roku, Sia wydała swój pierwszy album live, Lady Croissant, nakładem Astralwerks. W 2008 roku wydała swój czwarty studyjny album, Some People Have Real Problems, nakładem Hear Music i Monkey Puzzle. W 2010 roku ukazał się jej piąty album studyjny, We Are Born, wydany przez Inertia, RCA i Monkey Puzzle, który odniósł duży sukces. W 2014 roku Sia wydała swój szósty album studyjny, 1000 Forms of Fear, nakładem Inertia, RCA i Monkey Puzzle. Był to album, który przyniósł jej większe uznanie, a ona sama zdobyła uznanie krytyków za główny singiel z pierwszej dziesiątki „Chandelier”. Jej siódmy album, This Is Acting, został wydany na początku 2016 roku, a jej świąteczny album Everyday Is Christmas został wydany pod koniec 2017 roku w Monkey Puzzle i Atlantic Records. Połączyła siły z Labrinth piosenkarzem i Diplo DJ-em, aby utworzyć muzyczną supergrupę LSD, która jest skrótem od Labrinth, Sia, Diplo. Ich debiutancki album ukazał się w 2019 roku po problemach z pierwotną datą wydania.

Styl wokalny Sia zawiera hip hop, funk i soul jako podstawę. Jej muzyka otrzymała kilka wyróżnień, w tym ARIA Awards i MTV Music Awards.

Życie i kariera

1975-97: Wczesne życie, początki kariery i OnlySee

Miejsce urodzenia Sia – Adelajda, Australia Południowa

Sia urodziła się 18 grudnia 1975 roku w Adelajdzie, Australia Południowa, jako córka muzyka Phila Colsona i wykładowcy sztuki Loene Furler. Jest siostrzenicą aktora-piosenkarza Kevina Colsona. Uważa głównego wokalistę Men at Work i przyjaciela rodziny, Colina Haya, za swojego „fałszywego wujka”. Jej wczesne wpływy to Aretha Franklin, Stevie Wonder i Sting, których wszystkie style wokalne naśladowała jako dziecko. W wieku 11 lat odwiedziła Colina Haya w USA, gdzie w restauracji poznała Steviego Wondera.

Sia przyznaje się do palenia marihuany w dzieciństwie, uważając ją kiedyś za przyczynę zaburzeń dwubiegunowych. W wieku 15 lat wyjechała do Włoch jako studentka z wymiany. W wieku 17 lat wróciła na wycieczkę do Włoch, zanim wróciła do liceum w Adelaide, aby ukończyć studia z włoskiego, polityki i dramatu. W barze karaoke we włoskiej dyskotece, wykonała „Lean On Me” Billa Withersa. Tam poznała DJ-a, który poprosił ją o występ w piosence za 50 funtów, na co się zgodziła. Po powrocie na uniwersytet w Adelaide, straciła zainteresowanie, ponieważ spędziła rok poza szkołą i wkrótce zrezygnowała z nauki, za zgodą matki. W połowie lat 90-tych, Sia spotkała się z Samem „Muskratem” Langleyem, z którym chodziła na randki w wieku 15 lat, a który w tym czasie tworzył zespół. Zapytała, czy zespół potrzebuje wokalistki i skłamała, że jest jedną z nich, gdy jej to powiedziano. Swoją karierę rozpoczęła jako wokalistka w lokalnym acid jazzowym zespole Crisp, udzielając się na ich albumie „Word and the Deal” z 1996 roku i EP-ce „Delirium” z 1997 roku. Po rozwiązaniu się Crisp w 1997 roku, wyjechała do Tokio i przez jakiś czas pracowała jako hostessa, tworząc w międzyczasie OnlySee. Opisuje ten album jako „najgorsze trip-hopowe gówno jakie kiedykolwiek usłyszysz.”

1997-2006: Zero 7, Healing Is Difficult i Colour the Small One

Sia śpiewająca w odcinku Home and Away z 1997 roku

Podczas jej trzyletniego pobytu z Crisp, Sia i zespół koncertowali na całym świecie, w tym w Anglii, gdzie Sia poznała swojego pierwszego romantyka, Dana Pontifexa. Po rozwiązaniu zespołu, Sia postanowiła przeprowadzić się do Londynu, aby kontynuować swój związek z Danem. Kilka tygodni później, podczas międzylądowania w Tajlandii, otrzymała telefon od matki o śmierci Dana, który został potrącony przez taksówkę na Kensington High Street w Londynie. Wzięła udział w jego pogrzebie w Adelaide i została zaproszona przez przyjaciół Dana w Londynie, aby u nich zamieszkać. W Londynie Sia występowała jako wokalistka drugiego planu dla brytyjskiego zespołu Jamiroquai. Poszła do klubu z jednym z przyjaciół kuzyna i zaśpiewała tam piosenkę, co przyciągnęło jej menadżera.

W 2000 roku Sia zdołała podpisać kontrakt płytowy z wytwórnią Sony Music’s sub-label Dance Pool i wydała swój debiutancki singiel „Taken for Granted”, który osiągnął 10. miejsce na UK Singles Chart. Jej album „Healing Is Difficult” został wydany sześć miesięcy później w 2001 roku i lirycznie omawia jej radzenie sobie ze śmiercią Pontifexa. Z albumu pochodziły dwa inne single, „Drink to Get Drunk” i „Little Man”. Ten ostatni osiągnął szczyt na 82 miejscu w Wielkiej Brytanii, podczas gdy „Drink to Get Drunk” nie wszedł na listę przebojów. Ze względu na brak promocji i odstęp czasowy pomiędzy wydaniem pierwszego singla a albumem, Healing Is Difficult został uznany przez samą Się za „klapę”. Jej menadżer, który grał w piłkę nożną z Samem Hardakerem i Henrym Binnsem z Zero 7, zdołał zdobyć dla niej dwa utwory, które miała napisać, a ostatecznie udzielić wokalu, na debiutancki album duetu Simple Things: „Destiny” i „Distractions”. Następnie „odeszła i zapomniała o wszystkim”, myśląc, że jej kariera jest skończona, ale rok później Simple Things zostało wydane i odniosło sukces, reanimując jej karierę. Udzieliła również wokalu do dwóch utworów z drugiego studyjnego albumu duetu, When It Falls: „Somersault” i „Speed Dial No. 2”. Pracowała również nad ich trzecim albumem, The Garden, i dlatego jest uważana za nieoficjalną główną wokalistkę Zero 7.

W 2004 roku, Sia podpisała kontrakt z Go! Beat, która „kupiła ją od Long Lost Brother Records”, i wydała swój trzeci album studyjny, Colour the Small One. Album przyniósł cztery single: „Don’t Bring Me Down”, „Breathe Me”, „Where I Belong” i „Numb”. „Breathe Me” był najbardziej komercyjnie udanym singlem z albumu, osiągając odpowiednio 71, 19 i 81 miejsce w Wielkiej Brytanii, Danii i Francji. Noc, w którą Sia napisała tę piosenkę, była ciężką nocą, podczas której próbowała zabić się szczepionkami, czego żałuje do dziś. „Where I Belong”, pierwotnie zaplanowany do umieszczenia na ścieżce dźwiękowej do filmu Spider-Man 2, został wycofany w ostatniej chwili z powodu konfliktu w wytwórni płytowej. Sia, niezadowolona z kiepskiego marketingu albumu i próbująca nawiązać kontakt z mainstreamową publicznością, przeniosła się w 2005 roku do Nowego Jorku. Mniej więcej w tym czasie utwór „Breathe Me” został zagrany w finale serialu HBO Six Feet Under, co pomogło zwiększyć sławę Sia w USA. Jej menadżer zorganizował trasę koncertową po kraju, aby wesprzeć jej karierę. Sia kilkakrotnie stwierdziła, że ten odcinek „wskrzesił jej karierę”, która w przeciwnym razie zakończyłaby się, ponieważ ona sama była gotowa osiedlić się w Nowym Jorku i skupić się na ratowaniu psów.

2007-09: Some People Have Real Problems

Występ Sia na South by Southwest 2008

Po sukcesie „Breathe Me” w USA, Sia odbyła trasę koncertową po kraju i w 2007 roku wydała swój pierwszy koncertowy album Lady Croissant, który zawierał „Breathe Me” oraz utwory takie jak „Don’t Bring Me Down”, „Pictures” i „Numb”. Znalazły się na nim również dwa z jej hitów Zero 7, „Destiny” i „Distractions”, a także piosenki, które znajdą się na jej kolejnym albumie, Some People Have Real Problems: „Lentil” i „I Go To Sleep”. Rok później opuściła Zero 7 na przyjacielskich warunkach, zastąpiona przez Eskę Mtungwazi jako wokalistka zespołu. 8 stycznia 2008 roku ukazał się jej czwarty studyjny album, Some People Have Real Problems, który osiągnął odpowiednio 41 i 26 miejsce w Australii i USA. Album otrzymał złoty certyfikat ARIA w Australii.

Some People Have Real Problems wydał cztery single: „Day Too Soon”, „The Girl You Lost to Cocaine”, „Soon We’ll Be Found” i „Buttons”. „Day Too Soon” został wydany 7 listopada 2007 roku i osiągnął szczyt na poziomie 27 na US Hot Dance Club Songs. Utwór „The Girl You Lost to Cocaine” został wydany 27 marca 2008 roku i osiągnął szczyt na poziomie 8, 11 i 12 odpowiednio w USA, Holandii i Hiszpanii. W maju 2009 roku, Sia wydała swój pierwszy album wideo, TV Is My Parent, który zawiera koncert na żywo w nowojorskim Hiro Ballroom, cztery teledyski i materiały zza kulis. Na ARIA Music Awards z 2009 roku, album wygrał w kategorii Best Music DVD, a Sia otrzymała nominację w kategorii Best Breakthrough Artist Album za Some People Have Real Problems.

2009-13: Kariera songwriterska, We Are Born, trasy koncertowe i światowe uznanie

Sia występująca na trasie koncertowej We Meaning You Tour w 2010 roku

W czerwcu 2010 r, Sia wydała swój piąty studyjny album, We Are Born, który osiągnął odpowiednio 2 i 37 miejsce w Australii i USA. Premiera albumu została poprzedzona wydaniem głównego singla, „You’ve Changed” w grudniu 2009 roku. Piosenka osiągnęła szczyt odpowiednio na 31 i 95 miejscu w Australii i Holandii. Drugi singiel z albumu, „Clap Your Hands”, został wydany w czerwcu 2010 roku i osiągnął odpowiednio 17, 10, 12 i 27 miejsce w Australii, Holandii, Belgii i Szwajcarii. Utwór „Bring Night” został wydany jako ostatni singiel z albumu we wrześniu 2010 roku i osiągnął szczyt na 99 miejscu w Australii. Ogólnie rzecz biorąc, album był bardzo udany, ale to ją stresowało. Sia chciała mieć życie prywatne, powiedziała. Pewnego razu, gdy przyjaciółka opowiadała jej, że ma raka, przypadkowa osoba przerwała jej, prosząc o autograf. Te efekty jej popularności zaczęły pogarszać jej zdrowie psychiczne, jedna z jej tras koncertowych w 2010 roku została z tego powodu odwołana. Mniej więcej w tym czasie zaplanowała swoją śmierć w hotelu. Zostawiła instrukcje swojemu opiekunowi psa, a nawet zostawiła notatki samobójcze dla menedżera hotelu: „Proszę nie wchodzić. Jestem martwa w środku. Proszę”, „Zabiłam się i nie chcę, żebyście cierpieli widząc moje martwe ciało”. Zamknęła się w swoim pokoju i próbowała się zabić, ale na szczęście przyjaciółka przerwała jej plan i sprawiła, że go przewartościowała, dzwoniąc do niej i odpowiadając w sposób, w jaki Sia zwykła odpowiadać: „Squiddly-diddly-doo!”. Następnie udało jej się odbyć 12-stopniowe odwyki, które pomogły oddalić się od jej zmagań i ponownie ją rozweseliły. Była jednak bliska całkowitego wycofania się ze śpiewania i rozpoczęcia kariery autorki tekstów. Pisała piosenki dla Rihanny, Beyoncé, Flo Ridy, Jessie J, Katy Perry, Carly Rae Jepsen, Céline Dion, Mariny Kaye, Lea Michele, itd. Większość z tych piosenek to hity. Sia napisała „Titanium” dla Alicii Keys, która przekazała go Davidowi Guetcie, który nagrał wersję piosenki z Mary J. Blige, która nie została wykorzystana. Sia nagrała swoją wersję utworu jako demo dla Guetty, nie spodziewając się, że ten wykorzysta jej wokale w ostatecznym wydaniu bez jej zgody. Sia kontynuowała pisanie piosenek dla innych artystów przez lata, takich jak „Alive” dla Adele, niektóre z nich zostały odrzucone, jak w tym ostatnim przypadku.

2013-14: Przełom z 1000 Forms of Fear

Sia tyłem do kamer na imprezie w 2014r, aby uniknąć pokazania swojej twarzy

W październiku 2013 roku Sia wydała utwór „Elastic Heart” (z udziałem The Weeknd i Diplo) na ścieżkę dźwiękową amerykańskiego filmu The Hunger Games: Catching Fire. W lipcu 2014 roku Sia wydała swój szósty album studyjny, 1000 Forms of Fear, który zadebiutował na szczycie US Billboard 200 z pierwszotygodniową sprzedażą 52 000 kopii. Do grudnia 2015 roku, wydanie sprzedało się w 374 000 egzemplarzy w Stanach Zjednoczonych. Płyta osiągnęła szczyt na pierwszym miejscu w Australii i dotarła do pierwszej dziesiątki list przebojów w wielu regionach Europy. Został certyfikowany jako srebrny przez British Phonographic Industry i złoty przez Australian Recording Industry Association.

1000 Forms of Fear główny singiel, „Chandelier”, został wydany w marcu 2014 roku. Piosenka osiągnęła szczyt na numer 8 na US Billboard Hot 100, stając się pierwszym wejściem Sia na listę przebojów jako główny artysta. Gdzie indziej piosenka odniosła podobny sukces komercyjny, plasując się w pierwszej dziesiątce list przebojów w Australii i wielu regionach Europy. Od stycznia 2015 roku, singiel sprzedał się w 2 milionach egzemplarzy w Stanach Zjednoczonych. „Eye of the Needle” i „Big Girls Cry” zostały wydane jako drugi i trzeci singiel z albumu, odpowiednio, w czerwcu 2014 roku. W styczniu 2015 roku Sia wydała solową wersję „Elastic Heart” jako czwarty singiel z 1000 Forms of Fear; ostatecznie dotarł do pierwszej dwudziestki na Hot 100. Podczas 57. dorocznych nagród Grammy w 2015 roku, Sia otrzymała cztery nominacje za „Chandelier”: Record of the Year, Song of the Year, Best Pop Solo Performance i Best Music Video.

Do występów na żywo piosenek z 1000 Forms of Fear, Sia zdecydowała się nie pokazywać swojej twarzy, albo odwracając się od publiczności, albo ukrywając ją za ponadwymiarowymi platynowymi blond perukami. W teledyskach do singli „Chandelier”, „Elastic Heart” i „Big Girls Cry”, gwiazda Dance Moms Maddie Ziegler tańczyła w podobnych perukach. Te trzy teledyski uzyskały łącznie ponad 3,5 miliarda wyświetleń na YouTube. Sia wyjaśniła Kristen Wiig w magazynie Interview, że potrzeba prywatności i pragnienie niecelebryckiego stylu życia zmotywowały ją do ukrycia twarzy: „Staram się mieć pewną kontrolę nad swoim wizerunkiem. I mam prawo do zachowania odrobiny prywatności. Ale też nie chciałabym, żeby ktoś się mnie czepiał, żeby ludzie obserwowali, kiedy przytyję lub odejmę dziesięć kilo, kiedy wypadnie mi przedłużenie włosów lub kiedy moja sztuczna opalenizna zostanie spartaczona. Większość ludzi nie musi być pod taką presją, a ja chciałabym być jedną z nich.”

W 2014 roku Sia przyczyniła się do powstania ścieżki dźwiękowej do filmowej adaptacji broadwayowskiego musicalu Annie z 2014 roku. Sia wraz z producentem Gregiem Kurstinem napisała trzy nowe piosenki do filmu, jak również przerobiła utwory oryginalnie z musicalu. Sia, Kurstin i reżyser Annie, Will Gluck, zostali nominowani do 72. nagrody Złotego Globu w kategorii Najlepsza Oryginalna Piosenka za jedną z oryginalnych piosenek do filmu, „Opportunity”.

2015-17: This Is Acting i Everyday is Christmas

Sia na Vanity Fair w 2017 roku

W wywiadzie dla NME z lutego 2015 r, Sia ujawniła, że ukończyła prace nad kontynuacją 1000 Forms of Fear, zatytułowaną This Is Acting. Furler powiedziała, że 1000 Forms of Fear zostało wydane, aby mogła uwolnić się od swojego kontraktu płytowego i po prostu pisać dla innych artystów, ale sukces albumu pobudził ją do kontynuowania pisania własnej muzyki. W dniu 12 maja 2015 r., Sia’s cover The Mamas & the Papas „California Dreamin'” został wydany na ścieżce dźwiękowej filmu San Andreas. W tym samym miesiącu, wraz z cyfrowym wydaniem deluxe 1000 Forms of Fear, wydała grę mobilną, Bob Job.

Na 72. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, na początku września 2015 roku, Sia ogłosiła, że jej nowy singiel „Alive” z This Is Acting był współtworzony przez Adele i pierwotnie był przeznaczony na trzeci album tej ostatniej. 3 listopada 2015 roku Sia udostępniła na Vevo kolejną piosenkę z albumu, „Bird Set Free”. Wydała „One Million Bullets” 27 listopada 2015 roku, z „Cheap Thrills” i „Reaper” jako kolejnymi singlami promocyjnymi dla albumu. 21 stycznia 2016 roku, osiem dni przed premierą This Is Acting, na Vevo i innych platformach ukazał się utwór „Unstoppable”. Jest to piąty utwór na płycie i służył jako ostatni przedpremierowy singiel promujący album. Singiel „Cheap Thrills”, z udziałem Seana Paula, dotarł do 1. miejsca na liście US Billboard Hot 100.

17 kwietnia 2016 roku Sia dała powszechnie uznany występ na Coachella Valley Music and Arts Festival, który stał się viralem w sieci. Jej występ został oznaczony jako „niesamowity”, „już legendarny”, „jeden z najwspanialszych momentów w 17-letniej historii Coachelli” i był konsekwentnie umieszczany na listach najlepszych występów z festiwalu 2016. Występ ten był jej pierwszym pełnym koncertem od 2011 roku.

Po występie na Coachelli Sia wyruszyła w swoją pierwszą trasę koncertową od 2011 roku: Nostalgic for the Present Tour. Od września do listopada 2016 roku Sia odbyła trasę po Ameryce Północnej, wykonując 16 utworów, a w następnym roku kontynuowała trasę z czterema koncertami w Dubaju i Australii.

Ósmy album studyjny Sia, Everyday Is Christmas, został wydany 17 listopada 2017 roku. Greg Kurstin współtworzył i wyprodukował album, który składa się z 10 oryginalnych świątecznych piosenek. 1 listopada, 2018 roku, trzy nowe utwory zostały dodane do tracklisty na iTunes.

2018-obecnie: LSD i muzyka

Sia połączyła się z Diplo i Labrinth, aby utworzyć LSD, a oni wydali cztery single w 2018 roku. Grupa zamierzała wydać swój debiutancki album 8 listopada 2018 roku, ale ostateczną datą wydania był 12 kwietnia 2019 roku.

Dziewiąty album Sia, Music: Songs from and Inspired by the Motion Picture, ma zostać wydany w lutym 2021 roku, w połączeniu z limitowanym wydaniem IMAX jej filmu Music. Sia planuje również wydać swój dziesiąty album, Reasonable Woman, w 2021 roku.

Accolades

Główny artykuł: Lista nagród i nominacji otrzymanych przez Sia

Dyskografia

Główny artykuł: Dyskografia Sia

Filmografia

Główny artykuł: Filmografia Sia

Videografia

Główny artykuł: Sia videografia

  1. „Sia Sensation” (PDF). The Adelaide Advisor. Archived from the original on 5 November 2010.
  2. Baggs, Michael (23 czerwca 2014). „Sześć najlepszych rzeczy, które Sia powiedziała nam, gdy przeprowadziliśmy z nią wywiad w 2007 roku”. Gigwise. Retrieved 2015-12-17.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *